Ana Sayfa » bitki » Salatalık Erkek Çiçek ve Dişi Çiçek

Salatalık Erkek Çiçek ve Dişi Çiçek

Salatalık Erkek Çiçek ve Dişi Çiçek

Salatalık Erkek Çiçek ve Dişi Çiçek
Resim Kaynak: tohumcular.com

Salatalık yetiştiren erkek çiçek ve dişi çiçek anlamak biraz zor olabilir ama yandaki resimde erkek çiçek ve dişi çiçek yazan yerelere bakarsanız çiçeğin şeklini daha kolay öğrenirsiniz.

Salatalık kendi familyası arasında yabancı tozlaşma(çapraz tozlaşma) görüle bilir.

aynı familyadan bitkiler yetiştiriyorsanız fiziksel önemler almalısınız. çünkü bir dahi sezon ayırdığın tohum sıkıntı yaşayabilirsiniz.

tohum almak istediğiniz fidede dişi çiçek açan çiçekleri çiçek tam açılmamışken sabah 06:00 gibi üstünü tülbent veya perde tülü veya vb. ört melisiniz.
salatılık Kabakgiller ailesinden olduğu için bütün kabakgiller türlerinde çiçekleri birbirine benzerler erkek çiçeğin çiçekleri marul gibi dişi çiçeğin altında yuvarlak dişikinlik vardır. erkekden gelen polen dişin organına girince polenleme olur. bu polenleme rüzgar, arı, böcekler, yapay el ile, ve benzeri doğal etkenler sonucu oluşur.

Ücretsiz etkinliklerimiz için Beğenileriniz, Paylaşımlarınız ve Yorumlarınız sayfamıza en büyük desteğiniz olacaktır.

Hakkında PlantHome

Adım Ahmet Özel bir şirkette Webmaster, Web ve Sosyal Medya Yöneticisi ve Grafikerim. Anı zamanda Antoloji'de kendi şiirlerimi yayınlamaktayım. 2013 yıllından bu yana Plant-Home.com da bitkiler üzerine kendi yaptığım uygulamalar, çalışmalar ve araştırmalar sonucu blog yazılar yayınlamaktayım.

Benzer Yazı

Aloe Vera’nın En İyi 12 Faydası

Aloe Vera’nın En İyi 12 Faydası Aloe Vera, vitaminler, mineraller, amino asitler, enzimler, polisakarit ve …

3 Yorumlar

 1. bende bı tane bambu var

 2. Merhaba, öncelikle sitenizi beğendim elinize sağlık. Sorum sabah tulbent yada tul ile dişi çiçeğin üstünü orttuk peki ne kadar süre böyle kalacak ve dişi çiçek açan salatalık fidesi yanlış anlamadiysam tamamen dişi çiçek veriyor öyle mi? Ayrica tohum alacağım zaman salatalık nasıl bir farklılık gösterir yada hangi durumda almam gerekir? Bu sene benim için çok önemli çünkü ilk defa bahçe işine başlıyorum ve yaklaşık 30 çeşit tohum aldım bunların içinde en az 4 çeşit değişik biberler var, bunlari da ne kadar mesafe ile ekmeliyim tozlasmayi önlemek adına? Bizim evin yanında tarlamiz var o yüzden alan sıkıntım da yok. Cevaplarinizi bekliyorum, tesekkurler.

  • merhaba aynı türler arasında yabancı tozlaşma olmamsı için örtülmesi gereklidir. bunu aslında deneyim elde ederek öğrenirsiniz. meyve oluşmaya başladıktan sonra kaldırabilirsiniz. ama bir ip veya benzeri bir şeyle işaretlemeyi unutmayın. erkek çiçeğin polenlerini dişi çiçeğe veriyorsunuz. tohumluk meyve biraz gartlaşması gereklidir dalında beklemelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Kullanıcı adınızda lütfen Türkçe karakter ve boşluk kullanmayın!
  Kullanıcılardan Gizle
  Şifre en az 7 karakter olmalıdır. Daha güçlü bir şifre oluşturmak için büyük ve küçük karakterler, rakamlar ve semboller kullanın.
  Şifrenizi tekrar yazın.
  Güç göstergesi
  Kullanıcılardan Gizle
  Kullanıcılardan Gizle
  Lütfen Kurallar ve Şartlar Okuyunuz. Kurallar ve Şartları Okudum Kabul Ediyorum.
  Facebook Üye ol | Giriş yap
  Lütfen yaşanan sorunları bize bildirirseniz çok severiz.

  Kelime doğrulama sitemizi güvenliği açısından son derece önemlidir. Bu sayfada doğacak sorunları lütfen bize bildirmeniz bizim için çok önemlidir.

 • İletişim Formu

   

  1 ile 24 saat içinde e-postanıza cevap verilecektir.

  İletişim Formu
  * zorunlu alanı gösterir

  İletişim Adresleri

  admin@plant-home.net

  iletisim@plant-home.net

  mail’niz lütfen adınızı eklemeyi unutmayın. e-postanıza en kısa süre içinde cevap verilecektir.

   

   

 • Göster
  Gizle