Ana Sayfa » Aşılama » Limon Tohumu Çimlendirme

Limon Tohumu Çimlendirme

Limon Tohumu Çimlendirme

Limon tohumun çimlendirmesi zor değildir. ilk bahar zamanda ekim yaparsanız daha iyi sonuç elde edersiniz. Limon tohumunu 3 gün suda bekletin.

3 Gün sonra toprak içine veya torf için ekin. veya pamuk üzerinde çimlendire bilirsiniz. mandalina, portakal tohumlarınıLimon Tohumu aynı şekilde ekebilirsiniz. veya alt tarafta anlatığım yöntemi uygulamanızı tavsiye ederim.

 

 

 

Limon tohumu Yetiştirme

Yan resimde gördüğünüz yöntem ile limon tohumunu daha kısa süre çimlendirebilirisiniz. bu yöntem ile limon tohumun kabuğunu soyacağız.

Limon tohumunu peçete ile kurulayın. tohumun kayganlığı gidene kadar peçete ile kurulayın. sonra tohumu orta sivri olan yerinden yan tarafına doğru açın. tırnağınızı ortasına bastırın sağ veya sola açın yanda ki 2-3 resimdeler gördüğünüz gibi kabuğunu soyun. tohumun üstünde ki kabuk gittikten sonra tohumları torf veya toprak içine ekin.

Not: Torf İçine ekmeden önce 1-3 gün suyun içinde bekletilmesinde fayda vardır.

Ücretsiz etkinliklerimiz için Beğenileriniz, Paylaşımlarınız ve Yorumlarınız sayfamıza en büyük desteğiniz olacaktır.

Benzer Yazı

Hasretinden Prangalar Eskittim

Hasretinden Prangalar Eskittim – Ahmed Arif – Şiire Ses Ver Kaynak: www.siiroloji.com

8 Yorumlar

 1. Bende diktim ama kaç günde bir sulamam gerekiyor acaba?

 2. Bende yeni diktim uc gun oldu sabirsizlikla bekliyorummm

 3. Arkadaşlar bir sey daha eklemek istiyorum suda dibe batmayan tohumlari ekmeyin onlarin ici bos .dibe batan tohumlarin cimlenme olasiligi cok daha yuksektir

  • teşekkürler. evet bütün tohumlar, batmayan tohumlar içi boştur ama ilk suya attıktan sonra batmıyor diye alıp çöpe atmayın suda beklemesi süresi bittikten sonra hala suyun üstünde olanlar içi boştur.

 4. Ben ektim.1 mt kadar oldu 1yıldır sadece yaprak çıkıyor.gövde şu an yaklaşık 1,5 cm çapında.Ne zaman netice alınır acaba??

  • bence aşılama yaptırmalısınız bu konu ilgili aşı yapabilecek deneyimli birden yardım albilir veya bölgenizde ki seracılara sorarak aşısını yaptırabilirsiniz.

 5. çok teşekkür ederim ben denedim ama 10 güne yaklaştı yeşerme olmadı 🙁

  • merhaba şimdi limon tohumu çimlendirmek için uygun mevsim değildir. baharda denemelisiniz ve limon tohumları biraz fazla suda beklemenizde fayda var. Limon tohumları biraz geç çimlenebilirler. kaliteli tohum varsa çimlenme konusunda daha iyi sonuç olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göster
Gizle