Ana Sayfa » Bambu » Bambu Tohumu Çimlendirme

Bambu Tohumu Çimlendirme

Bambu tohumlarını çimlendirmeBambu tohumlarını çimlendirmek için tohumları 12 ile 24 saat arasında su içinde bekletiyoruz su sıcaklı 20 derece olmalı (ılık su) tohumlar 12-24 bekledikten sonra torf ve perliti karıştırıp viyoller içine yetiştirmeyi düşündüğünüz kaplar içinde doldurun doldurduğunuz kapların üstün çok az boşluk bırakın tohumları yerleştirin üstünü torf – perlit karışımı ile örtün ve sulayın. kapların üstünü streç veya benzeri bir şeyle üstünü örtüp nemli kalmasını sağlayabilirsiniz.
Bambu tohumu nasıl yetiştirilir

Potasyum Nitrat ile Bambu Tohumlarını Çimlendirme için bir kabın içine su doldurun içine çay kaşığın yarı kadar potasyum nitrat karıştırın tohumları suyun içine atın tohumlar bu potasyum nitrat olan suyun içinde 15 dakika bekletin sonra başka bir kabın içine su doldurun potasyum nitrat içinde bekleyen tohumları diğer normal suyun içine alın. bu suyun içinde 30 dakika veya 1 saat bekletin.  sonra yukarıda bahsettiğim gibi tohumları aynı şekilde torf içine ekin. bu işlem yaparken su sıcaklı ılık olmalı yani 20-30 derece sıcaklığında olmalıdır.
bambu tohumu çimlendirme işlemini video çekmiştim ama fotoğraf makinası sesi çok az aldığı için videoyu yüklemedim şubat ayın başında tekrar video çekeceğim.

Bambu tohumu çimlendirme bambu tohumdan fide yetiştirmeÖNEMLİ NOT: Potasyum nitrat işleminde kesinlikle elinizle temas etmeyin bir çubuk, kaşık, çatal veya başka bir şey ile tohumları tutun.

Ücretsiz etkinliklerimiz için Beğenileriniz, Paylaşımlarınız ve Yorumlarınız sayfamıza en büyük desteğiniz olacaktır.

Hakkında PlantHome

Adım Ahmet Özel bir şirkette Webmaster, Web ve Sosyal Medya Yöneticisi ve Grafikerim. Anı zamanda Antoloji'de kendi şiirlerimi yayınlamaktayım. 2013 yıllından bu yana Plant-Home.com da bitkiler üzerine kendi yaptığım uygulamalar, çalışmalar ve araştırmalar sonucu blog yazılar yayınlamaktayım.

Benzer Yazı

Aloe Vera’nın En İyi 12 Faydası

Aloe Vera’nın En İyi 12 Faydası Aloe Vera, vitaminler, mineraller, amino asitler, enzimler, polisakarit ve …

6 Yorumlar

 1. Merhabalar bende 300 adet moso cinsi bambu tohumu var. Tarif ettiğiniz şekilde cimlendirmeyi deneyeceğim ne kadar zamanda çimlerde olur bilgi almam mümkün mü?

  • merhaba aliexpressden aldıysanız pek güvenli değil hata umutsuzluk vermeyim çimlenme olasılığı çok düşük. taze tohumu veya gerçek tohumunu aldıysanız 2 çimlenmesi 2 haftayı geçebilir.

 2. Bambu çiçek i tohumunu nerde bulabilirim yardimci olurmusunuz

  • bambu tohumlarını ebayda satılyor ama tohumlar ne kadar geçek tohum olsa da taze olmadı için çimlenme oranı çok düşük. ve aliexpress gibi sitelerde satılıyor ama tohumlar boş kabuk ve daha küçük kalmış tohum taneleri ve hiç güvenilir değildir.

 3. merhaba
  internetten satın aldığım moso tohumlarının bir çoğunu ziyan ettim. ve son kalan 2 tohumu sizin tavsiyelerinizi dikkate alarak dün suya koydum bugün hindistan cevizi torfu ve perlit karışımı ile ektim.inşallah bu sefer biri dahi olsa çıksa çok mutlu olacağım. değerli bilgileriniz ve paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.

  • merhaba tohumlar çimlenmesi tohumların taze olması ile daha verimli çimlendirme elde ediliyor. bende bu sene çimlendirdiğim tohumların bir çoğunu diğer bitkiler ve işler ilgilenmekten untum ve bir tanesi hariç hepsi kurdu elimde bir tane fide kaldı. tekrar taze tohum bulursam. özellikle siyah bambu bu sene veya ilk baharda tekrar yetiştirecem.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Kullanıcı adınızda lütfen Türkçe karakter ve boşluk kullanmayın!
  Kullanıcılardan Gizle
  Şifre en az 7 karakter olmalıdır. Daha güçlü bir şifre oluşturmak için büyük ve küçük karakterler, rakamlar ve semboller kullanın.
  Şifrenizi tekrar yazın.
  Güç göstergesi
  Kullanıcılardan Gizle
  Kullanıcılardan Gizle
  Lütfen Kurallar ve Şartlar Okuyunuz. Kurallar ve Şartları Okudum Kabul Ediyorum.
  Facebook Üye ol | Giriş yap
  Lütfen yaşanan sorunları bize bildirirseniz çok severiz.

  Kelime doğrulama sitemizi güvenliği açısından son derece önemlidir. Bu sayfada doğacak sorunları lütfen bize bildirmeniz bizim için çok önemlidir.

 • İletişim Formu

   

  1 ile 24 saat içinde e-postanıza cevap verilecektir.

  İletişim Formu
  * zorunlu alanı gösterir

  İletişim Adresleri

  admin@plant-home.net

  iletisim@plant-home.net

  mail’niz lütfen adınızı eklemeyi unutmayın. e-postanıza en kısa süre içinde cevap verilecektir.

   

   

 • Göster
  Gizle