En Yeni Yazılar
Ana Sayfa » tohum yetiştirme » Hint inciri (Frenk İnciri) Tohumu Yetiştirme

Hint inciri (Frenk İnciri) Tohumu Yetiştirme

Hint inciri (Frenk İnciri) Tohumdan Yetiştirme

Hint inciri, kaktüsgiller familyasında sınıflanan Opuntia cinsinin tipik türüdür.Türkçede bu kaktüs türü için Frenk inciri, dikenli incir ya da halk ağzında kaynanadili adları da kullanılır.

Hint İnciri Üzerinden çok sayıda dikenler bulunur. meyveleri çok çok çekirdekli dir.

Tohum Yetiştirme:
Hint İnciri Tohumu Ç
ok geç çimlenmektedir. Çimlenme sürecinde nem ve sıcaklık önemlidir. tohumlar toprak içinde veya peçete üzerinde çimlenmekte ama uygun hava koşuları oluşunca tohumların çimlendirilmesi en önemlisidir. Ankara gibi İç Anadolu ikliminde çimlendirmek için haziran ayın başları uygundur. gece sıcakları 12-14 geldikten sonra çimlendirme işlemleri için uygun zaman olacaktır. ama sıcakların bir düşüp bir çıkması nedeni ile olacak durumlarda tohumlar geç çimlenme görülebilir.

hint-inciri-tohumu-yetistirmeToprakta Hint İnciri çimlendirme Tohumları 2 Gün bir bardak suyun içinde oda sıcaklı 20 derece bekletilmeli. 2 gün sonra bu tohumlar ekilecek yetiştirme kabı ve saksı vb. seçilip ekim yapacağınız toprak, torf, perlit karıştırıp bir karışım hazırlamalısınız. bu karışımı kapların içine doldurun ve tohumları yerleştirin üzerine 1,5cm örtün veya göz ayarı ile bir kalınlıkta üzerini kapatın ve sulayın. nemli olmasını sağlamak için üzerini streç veya bir şey ile örte bilirsiniz.

Peçete üzerinde çimlendirme denemelerimde toprakta çimlenme zamanı göre toprak ile peçete üzerinde çimlendirme arasında ki çok az bir zaman farkı var. peçete üzerinde çimlendirme yaparken tohumları çimlendireceğiniz bir kap içine peçete yerleştirin üstüne sprey su ile peçeteyi ıslatın tohumları bu peçetenin üstüne yerleştirin kabın kapanı iyice kapatın. kapağı iyice kapatırsanız nem içeride uzun süre kalacaktır.

İlerleyen Zamanlarda Yeni Resimler Eklenecektir.

Benzer Yazı

Biber Çiçeği Yapay Dölleme

Biber çiçeklerini yapay olarak tozlaşma (polenleme) işlemleri resimde sıra ile numaralandırarak anlatılmıştır. Resim adeti çok ve …

2 Yorumlar

  1. Mrb. İyi günler inciri peçete ile çimlendirirken oda sıcaklığındamı yoksa buzdolabındamı saklamalıyız. Şimdiden Teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen Gerekli Rakamı yazın * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.