Ana Sayfa » tohum yetiştirme » Hint inciri (Frenk İnciri) Tohumu Yetiştirme

Hint inciri (Frenk İnciri) Tohumu Yetiştirme

Hint inciri (Frenk İnciri) Tohumdan Yetiştirme

Hint inciri, kaktüsgiller familyasında sınıflanan Opuntia cinsinin tipik türüdür.Türkçede bu kaktüs türü için Frenk inciri, dikenli incir ya da halk ağzında kaynanadili adları da kullanılır.

Hint İnciri Üzerinden çok sayıda dikenler bulunur. meyveleri çok çok çekirdekli ve lezzetlidir.

 

 

Hint İnciri Nasıl yetiştirilir?

 

hint-inciri-tohumu-yetistirme

Tohum Yetiştirme:
Hint İnciri Tohumu Çok geç çimlenmektedir. Çimlenme sürecinde nem ve sıcaklık önemlidir. Tohumlar toprak içinde veya peçete üzerinde çimlenmekte ama uygun hava koşuları oluşunca tohumların çimlenmesi için çok önemlidir.

Ankara gibi İç Anadolu ikliminde çimlendirmek için haziran ayın başları uygundur. Gece sıcakları 12-14 geldikten sonra çimlendirme işlemleri için uygun zaman olacak ama sıcakların bir düşüp bir çıkması nedeni ile olacak durumlarda tohumlar geç çimlenme görülebilir.

Toprakta Hint İnciri çimlendirme

 

Toprakta Hint İnciri çimlendirme Tohumları 2 Gün bir bardak suyun içinde oda sıcaklı 20 derece de bekletilmeli. 2 gün sonra bu tohumlar ekmek için yetiştirme kabı ve saksı vb. seçmelisiniz.

Toprak, torf, perlit karıştırıp bir karışım hazırlamalısınız. bu karışımı kapların içine doldurun üsten 1,5 cm boşluk bırakın ve tohumları yerleştirin üzerine örtün, sulayın. nemli olmasını sağlamak için üzerini streç veya bir şey ile örte bilirsiniz.

Peçete üzerinde çimlendirme denemelerimde toprakta çimlenme zamanı göre,  peçete üzerinde çimlendirme toprakta çimlendirme göre daha hızlı ve daha çok verimli sonuçlar alınmaktadır.

Peçete üstünde çimlendirme yaparken tohumları çimlendireceğiniz bir kap içine peçete yerleştirin üstüne sprey su ile peçeteyi ıslatın tohumları bu peçetenin üstüne yerleştirin kabın kapanı iyice kapatın. kapağı iyice kapatırsanız nem içeride uzun süre kalacaktır. (aynı şekilde tohumlar 2 gün suyun içinde bekleyecek)

 

Ücretsiz etkinliklerimiz için Beğenileriniz, Paylaşımlarınız ve Yorumlarınız sayfamıza en büyük desteğiniz olacaktır.

Benzer Yazı

İlginç Bitki Deniz Anemonu Mantarı

İlginç Bitki Deniz Anemonu Mantarı Genellikle Deniz Anemonu Mantarı veya Yeryıldızı mantarı olarak bilinen Aseroe rubra , …

2 Yorumlar

  1. Mrb. İyi günler inciri peçete ile çimlendirirken oda sıcaklığındamı yoksa buzdolabındamı saklamalıyız. Şimdiden Teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göster
Gizle