Baobab Ağacı Bonsai Yetiştirme

Bonsai'nin güzelliği

Bonsai Japonca bir terimdir ve şu anlama gelir: “bir konteynere dikildi”. Sanat formu türetilmiştir eski bir Çin bahçecilik uygulamasından, bir kısmı daha sonra altında yeniden geliştirildi Japon Zen Budizminin etkisi.
Başlangıçta sadece toplumun seçkinleri uygulanan Yerli toplanmış örneklerle Bonsai ve olarak Çin’e yayılan ağaçlar lüks hediyeler.

Baobab Ağacı

Afrika Adnansonia Digitata, çevresi 28 m’ye (92 ft.) kadar ulaşabilen muazzam, kalın, şişmiş bir gövde ve kurak mevsimde çıplak duran geniş, yayılan bir taç üreten dünyanın en eşsiz ve ikonik ağaçlarından biridir. . Baobab ağacı yaygın olarak Maymun Ekmek Ağacı, Ölü Fare Ağacı ve Baş Aşağı Ağaç olarak bilinir. Baobab ağacı, Ekim’den Aralık’a kadar çok büyük beyaz çiçekler yetiştirir ve bir içecek yapmak için taze yenebilen veya su veya sütte çözülebilen yenilebilir kuru posaya sahip 10 inçlik meyveler üretir. Meyve, ıspanaktan %50 daha fazla kalsiyum ve bir portakalın 3 katı C vitamini içerir.

Yetiştirme İpucuları

Her tohum türü benzersizdir ve farklı bir işleme sürecine ihtiyaç duyar. Ekimden önce sahip olduğunuz her tohum türü için ekimi kontrol edin. Doğada tohumların çimlenebilmesi için belirli koşullara ihtiyacı vardır. Tohum tabakalaşma, tohum dormansinin  kırıldığı süreçtir. Bu çimlenmeyi teşvik edin. Tohumların tabakalaşmasının başarılı olması için, gerektiğinde tam olarak ihtiyaç duydukları koşulları taklit etmek gerekir. Doğada uyku halinin kırılması bazı tohumlar sıcak ve nemli bir işlem gerektirirken, diğerleri serin ve ıslak tedavi gerektirebilir. Soğuk katlama işlemini tamamladıktan sonra artık hazırsınız. tohumlarınızı toprak/kompost ile saksılarınıza ekmek için. çimlenme alabilir bir süre sabırlı olun ve tohumlarınızı görmezseniz paniğe kapılmayın.

*Dormansi: (Tüm koşullar optimum olsa dahi çimlenememe durumu)

Yetiştirme Talimatları

Kabuğu kırma ve soğuk tabakalaşma ile çimlenme:

  • Tohumları 24-48 saat boyunca ılık suda(oda sıcaklığı) bekletin.
  • Tohumlarını kurut ve ek

Tohumlar uyku halini kırdıktan sonra:

  • Torf tablet, torf saksı veya kompost ile polietilen torbayla üstünü hafifçe örtün
  • Fideler filizlenmeye başlayınca saksılara ayırın.

Torf Tablet ve Torf Sakıs ile ekim:

  • Tohumları 24-48 saat boyunca ılık suda(oda sıcaklığı) bekletin.
  • Tohumlarını kurut ve ek
  • Torf tablet içine tohumunuzu yerleştirin çok yavaş şekilde torf tableti sulayın.

RAPORLAMA

İlkbaharda (Mayıs-Haziran) dış mekana dikmeden önce fidelerinizi 2-3 ay içeride tutun. Baobabı ilkbaharda iki yılda bir değiştirin. Kökleri üçte bir oranında budayın ve tüm hasarlı veya ölü kökleri çıkarın. Biraz humus ile iyi drene olan bir toprak karışımı kullanın.

BUDAMA

Baobab’ın dalları her an budanabilir. Yeni yapraklar görünmeden önce dallanmayı tekrar kesin. Yeni sürgünler çok uzadıklarında kesilebilir. Gerekirse daha genç dallar ve ince dallar kablolanabilir, ancak çoğu şekillendirme makasla yapılmalıdır. Yeni büyüme ortaya çıkmadan önce ilkbaharda erken kesin.

SULAMA

Ağaç genellikle kuru, kayalık ve iyi drene edilmiş topraklarda yetişir.
Ağacı haftada bir kez sulayın. Yumuşak, süngerimsi ahşabı yağışlı mevsimde suyu emer, böylece kurak mevsimde gerekli olacak önemli miktarda su tasarrufu sağlar. Ağaç uykudayken, yaz sonundan baharın başlangıcına kadar toprak neredeyse kuru olmalıdır.

BESLEME

Baobab ağacını her ay su zamanı geldiğinde yarı konsantrasyonda sıvı gübre ile besleyin. Çok fazla gübre olabilir köklere zarar verir.