Japon Akçaağaç Bonsai Yetiştirme

Bonsai'nin güzelliği

Bonsai Japonca bir terimdir ve şu anlama gelir: “bir konteynere dikildi”. Sanat formu türetilmiştir eski bir Çin bahçecilik uygulamasından, bir kısmı daha sonra altında yeniden geliştirildi Japon Zen Budizminin etkisi. Başlangıçta sadece toplumun seçkinleri uygulanan Yerli toplanmış örneklerle Bonsai ve olarak Çin’e yayılan ağaçlar lüks hediyeler.

Japon Akçaağaç

Acer Palmatum, Çin, Japonya ve Kore’nin bir yerlisidir. Kelimenin tam anlamıyla tercüme edilen Acer, insan eline benzeyen beş loblu yapraklar için “akçaağaç” ve palmatum “el” dir. Japonya ve Batı dünyasında popüler bir bonsaidir ve 15 – 25 feet arasında büyür.
Yeni sürgünlerdeki yapraklar sarıdan turuncuya, kırmızıya kadar değişir ve sonbahar renkleri de aynı derecede parlaktır. Küçük sarımsı çiçekler ilkbahar sonundan yaz başlarına kadar gelişir. Genç ağaçların kabuğu yeşildir – bazı çeşitlerde kırmızıdır – ağaç olgunlaştıkça açık gri veya kahverengiye döner.

Yetiştirme İpucuları

Her tohum türü benzersizdir ve farklı bir işleme sürecine ihtiyaç duyar. Ekimden önce sahip olduğunuz her tohum türü için ekimi kontrol edin. Doğada tohumların çimlenebilmesi için belirli koşullara ihtiyacı vardır. Tohum tabakalaşma, tohum dormansinin  kırıldığı süreçtir. Bu çimlenmeyi teşvik edin. Tohumların tabakalaşmasının başarılı olması için, gerektiğinde tam olarak ihtiyaç duydukları koşulları taklit etmek gerekir. Doğada uyku halinin kırılması bazı tohumlar sıcak ve nemli bir işlem gerektirirken, diğerleri serin ve ıslak tedavi gerektirebilir. Soğuk katlama işlemini tamamladıktan sonra artık hazırsınız. tohumlarınızı toprak/kompost ile saksılarınıza ekmek için. çimlenme alabilir bir süre sabırlı olun ve tohumlarınızı görmezseniz paniğe kapılmayın.

*Dormansi: (Tüm koşullar optimum olsa dahi çimlenememe durumu)

Yetiştirme Talimatları

Kabuğu kırma ve soğuk tabakalaşma ile çimlenme:

  • Tohumları 24-48 saat boyunca ılık suda(oda sıcaklığı) bekletin.
  • Tohumlarınızı kurutun ve nemli bir kağıt havlu üzerine yerleştirin, tohumların kaplandığından emin olmak için iki veya üç kez katlayın.
  • Kağıt havluyu ve tohumları kilitli poşet veya benzer bir şeyin içine koyun ve buzdolabında 8-10 hafta kalmak üzere ardından buzdolabına koyun.

8-10 hafta sonra:

 • Tohumları Torf tablet içine veya kompost içine  koyun çok yavaş sulayın.

RAPORLAMA

Her bir ila iki yılda bir ve her iki ila üç yılda bir daha olgun ağaçlar değiştirin. Bu, kök budama ile birlikte ilkbaharda yapılmalıdır. Bu türün sığ bir kök sistemi vardır ve bu nedenle oldukça sığ bir kaba ekilebilir, ancak güçlü kök büyümesine izin verecek kadar büyüktür.

SIKIŞMA

İki veya dört tam yaprak oluştuğunda, tüm yeni sürgünlerin uçlarını sıkıştırın. Yıl boyunca gerektiği kadar tekrarlayın.

BUDAMA

Saksı değiştirmeden iki hafta önce, erken ilkbaharda budamaya başlayın. Yaz ortasında dalları budamak, boğumlar arası bir sürü yeni sürgün oluşmasına neden olur.

SULAMA

Hafif asidik toprak koşullarına ihtiyaç duyduklarından, mümkünse musluk suyu yerine yağmur suyu kullanın. Su birikintisi ve kuruluktan kaçınarak toprağı her zaman nemli tutun. Yaprakları düzenli olarak püskürtün.

BESLEME

Tomurcuklar açarken ekstra desteğe ihtiyaç duyduğundan, bu bonsaiyi her hafta erken ilkbahar boyunca azotlu bir gübre ile besleyin. Yazın en sıcak dönemlerinde yemlemeyi azaltın. Yaz sonunda azotsuz bir gübre kullanın, kışın beslenmeyi kademeli olarak azaltın.

 • 89.99 98.99 

  Kendi Ağlayan İncir bonsai’nizi büyütün. Bu eşsiz görünümlü ağaç, ona yemyeşil ve tropikal bir his veren koyu yeşil oval yaprakları ile deri gibi bir görünüme sahiptir. Şehir bahçeniz için mükemmel ağaç ve farklı bir görünüm katıyor. Ağlayan İncir, Kuzey Amerika’daki en popüler ev bitkilerinden biridir ve bakımı en kolay Bonsai ağaçlarından biridir, bu da onları yeni başlayanlar için mükemmel bir seçim haline getirir.

 • 88.99 99.99 

  Kendi Baobab Ağacı bonsai’nizi büyütün. Bonsai’ye yeni başlayanlar için mükemmel, büyümesi kolay bir ağaç ve Dünyanın en eşsiz ve ikonik şekilli ağaçlarından biri. Ağaç binlerce yıl yaşayabilir ve 46 fit genişliğe kadar büyüyebilen bir gövdeye sahiptir. Popüler bir bonsai olan Baobab ağacı, muhtemelen en iyi bilinen Afrika ağacıdır ve doğal olarak kalın bir gövde geliştirir.

 • 90.99 99.99 

  Kendi Bodhi Ağacı bonsai’nizi büyütün. Kutsal Ficus olarak da bilinen bu ağaç Hindular ve Budistler için kutsaldır ve kalp şeklinde asılı yapraklar oluşturur. Bu güzel Bonsai ile evinize biraz sevgi katın. Bonsai’ye yeni başlayanlar için en popüler iç mekan ağaç türlerinden biri olan Ficus ağaçları, Şubat ayında muhteşem küçük kırmızı çiçekler üretebilir.

 • 89.99 98.99 

  Kendi Japon Akçaağaç bonsai’nizi yetiştirin. Seramik bir saksı ile güzelce soyulabilen narin yaprakları olan zarif, zarif bir ağaç. Japon Akçaağaçları, yıl boyunca farklı renkler sergileyen bahçenizin en önemli parçası olabilir. Japon Akçaağacı, çok çekici sarı, turuncu ve kırmızı sonbahar renkleri ile ünlüdür ve popülerdir.

 • 89.99 98.99 

  Kendi Japon Karaçam bonsai’nizi yetiştirin. Koyu, lapa lapa kabuğu ve koyu yeşil iğneleri olan güçlü görünümlü bir ağaç. Kent bahçeniz ve alanınızdan en iyi şekilde yararlanmanız için mükemmel ağaç. Çok popüler bir bonsai olan Japon Karaçam ağaçlarının büyümesi nispeten kolaydır ve soğuk sıcaklıklara tahammül edebilir

 • 90.99 99.99 

  Kendi (Japon Kızamık ) Berberis thunbergii bonsai’nizi yetiştirin. Size yıl boyunca çeşitli göz alıcı renkler veren güzel bir çalı minyatürü. Ağaç, küçük kuşların kışın tadını çıkarması için harika olan kırmızı meyveler bile yetiştirir.

  Bu estetik açıdan hoş bonsai, 19. yüzyıldan beri Avrupa’da yetiştirilmektedir ve mevcut en renkli ağaçlardan biridir. Sürekli değişen görünüm sizi tüm yıl boyunca sezonda tutacak.

 • 90.99 99.99 

  İnanılmaz derecede popüler bir bonsai olan Japon Sediri, iğnelerinin küçük boyutu sayesinde Bonsai yetiştiriciliği için çok uygundur. Bu tür yüzyıllardır Bonsai ağacı olarak yetiştirilmektedir. Evinize ve bahçenize çok yakışacak harika bir görünüm.

 • 89.99 98.99 

  Kendi Mavi Ladin Bonsai’nizi yetiştirin. Koyu yeşilden mavi-yeşilin tüm tonlarına ve toz beyaz maviye kadar değişen renklere sahip güçlü görünümlü bir ağaç. Bu ağaç, evinize ince mavi renkler katmanın harika bir yoludur. Colorado Mavi Ladin, Bonsai için çok popüler bir seçimdir, ancak aynı zamanda Dünyanın çeşitli yerlerinde popüler bir Noel ağacıdır.

 • 90.99 99.99 

  Kendi Yabani Siyah Kiraz bonsai’nizi yetiştirin. İç mekan için mükemmel olan güzel, renkli bir ağaç ve ilkbaharda beyaz çiçekler ve yaz başında aromatik siyah meyveler üretir. Bu ağaç evinize biraz renk katmanın mükemmel bir yoludur. Yabani Siyah Kiraz harika bir iç mekan ağacıdır ve kirazlar yenilebilir. Değişen mevsimsel renkler ayırt edici, zarif bir görünüm yaratır ve her odanın havasını değiştirir.