Yabani Siyah Kiraz Bonsai Yetiştirme

Bonsai'nin güzelliği

Bonsai Japonca bir terimdir ve şu anlama gelir: “bir konteynere dikildi”. Sanat formu türetilmiştir eski bir Çin bahçecilik uygulamasından, bir kısmı daha sonra altında yeniden geliştirildi Japon Zen Budizminin etkisi. Başlangıçta sadece toplumun seçkinleri uygulanan Yerli toplanmış örneklerle Bonsai ve olarak Çin’e yayılan ağaçlar lüks hediyeler.

Yabani Siyah Kiraz

Prunus Serotina, en büyük Kızılderili Kirazıdır. Güzel kokulu çiçek şovu ötücü kuşları cezbeder ve sonbahar renkleri, odanız varsa onu oldukça arzu edilen bir gölge ağacı yapar. İlkbaharın sonlarında beyaz çiçekler, ardından yaz başlarında olgunlaştığında siyah olan küçük, yenilebilir, çok tatlı ve aromalı meyveler üretir. Meyveler çiğ olarak yenebilir veya reçel, meyve suları, şarap ve jöle haline getirilebilir.
Kabuk açık ila koyu gri renktedir ve yaşla birlikte pullu çatlaklar geliştirir. Odunu kırmızımsı kahverengi, yakın taneli ve çok serttir. Mobilya, kaplama, alet kulpları için kullanılır ve ince bir dolap ahşabı olarak çok az rakibi vardır.

Yetiştirme İpucuları

Her tohum türü benzersizdir ve farklı bir işleme sürecine ihtiyaç duyar. Ekimden önce sahip olduğunuz her tohum türü için ekimi kontrol edin. Doğada tohumların çimlenebilmesi için belirli koşullara ihtiyacı vardır. Tohum tabakalaşma, tohum dormansinin  kırıldığı süreçtir. Bu çimlenmeyi teşvik edin. Tohumların tabakalaşmasının başarılı olması için, gerektiğinde tam olarak ihtiyaç duydukları koşulları taklit etmek gerekir. Doğada uyku halinin kırılması bazı tohumlar sıcak ve nemli bir işlem gerektirirken, diğerleri serin ve ıslak tedavi gerektirebilir. Soğuk katlama işlemini tamamladıktan sonra artık hazırsınız. tohumlarınızı toprak/kompost ile saksılarınıza ekmek için. çimlenme alabilir bir süre sabırlı olun ve tohumlarınızı görmezseniz paniğe kapılmayın.

*Dormansi: (Tüm koşullar optimum olsa dahi çimlenememe durumu)

Yetiştirme Talimatları

Kabuğu kırma ve soğuk tabakalaşma ile çimlenme:

    • Tohumları 24-48 saat boyunca ılık suda(oda sıcaklığı) bekletin.
    • Tohumlarınızı kurutun ve nemli bir kağıt havlu üzerine yerleştirin, tohumların kaplandığından emin olmak için iki veya üç kez katlayın.
    • Kağıt havluyu ve tohumları kilitli poşet veya benzer bir şeyin içine koyun ve buzdolabında 8-10 hafta kalmak üzere ardından buzdolabına koyun.

8-10 hafta sonra:

  • Tohumları Torf tablet içine veya kompost içine  koyun çok yavaş sulayın.

RAPORLAMA

Kendi saksılarına filizlenmeye başladıklarında fideleri ayırın. Kiraz Ağacını ilkbahar mevsiminde iki yılda bir saksılayın. Yeni saksıya alındığında, yeni kabına tam olarak yerleşene kadar korunaklı ve yeterince sulanmalıdır.

BUDAMA

Kiraz Ağaçları, herhangi bir bonsai stili olacak şekilde şekillendirilebilir. Budama, bir kesici veya bir çift makas kullanılarak yapraklar ve gövdeler kesilerek yapılır. Gelişmiş ve sağlıklı yaprak ve gövde üretimini teşvik etmek için düzenli olarak budama yapın.
Ağacın gövdesi hala yumuşak ve esnekken şekillendirme ve şekillendirme mümkün olduğunca erken yapılmalıdır. Olgun Kiraz Bonsai ağaçlarının kablolanması ağaca zarar verebilir..

SULAMA

Ağacı nemli tutmak için düzenli olarak sulayın. Aşırı sıcak ve kurak dönemlerde sulama seviyesini artırın, ancak kök çürümesine ve ağaç ölümüne neden olabilecek suyla dolu koşullardan kaçının. Sulama arasında hafif bir buğulanma bitki için faydalıdır.

BESLEME

Kiraz Ağacını büyüme evresi boyunca düzenli olarak iki haftalık bir programla besleyin. Büyüme yavaşladığında veya durduğunda, sonbahar ve kış aylarında tek seferlik bir yem uygulayın.