Mavi Ladin Ağacı Bonsai Yetiştirme

Bonsai'nin güzelliği

Bonsai Japonca bir terimdir ve şu anlama gelir: “bir konteynere dikildi”. Sanat formu türetilmiştir eski bir Çin bahçecilik uygulamasından, bir kısmı daha sonra altında yeniden geliştirildi Japon Zen Budizminin etkisi. Başlangıçta sadece toplumun seçkinleri uygulanan Yerli toplanmış örneklerle Bonsai ve olarak Çin’e yayılan ağaçlar lüks hediyeler.

Mavi Ladin Ağacı

Picea Pungens, Batı Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Rocky Dağları’na özgü ve doğada 200 fit yüksekliğe kadar büyüyebilen büyük bir kozalaklı ağaçtır. Colorado Mavi Ladin yoğun, geniş, konik bir görünüm oluşturur.
taç ve belirgin mavi-yeşil, sert, iğne benzeri yapraklar.
Ağacın rengi koyu yeşilden mavi-yeşilin tüm tonlarına ve toz beyaz maviye kadar değişebilir. Ağaç açık havada büyür ve mümkün olduğu kadar güneşi sever. Mavi Ladin Bonsai için çok popüler bir seçimdir, ancak aynı zamanda dünyanın çeşitli yerlerinde popüler bir Noel ağacıdır.

Yetiştirme İpucuları

Her tohum türü benzersizdir ve farklı bir işleme sürecine ihtiyaç duyar. Ekimden önce sahip olduğunuz her tohum türü için ekimi kontrol edin. Doğada tohumların çimlenebilmesi için belirli koşullara ihtiyacı vardır. Tohum tabakalaşma, tohum dormansinin  kırıldığı süreçtir. Bu çimlenmeyi teşvik edin. Tohumların tabakalaşmasının başarılı olması için, gerektiğinde tam olarak ihtiyaç duydukları koşulları taklit etmek gerekir. Doğada uyku halinin kırılması bazı tohumlar sıcak ve nemli bir işlem gerektirirken, diğerleri serin ve ıslak tedavi gerektirebilir. Soğuk katlama işlemini tamamladıktan sonra artık hazırsınız. tohumlarınızı toprak/kompost ile saksılarınıza ekmek için. çimlenme alabilir bir süre sabırlı olun ve tohumlarınızı görmezseniz paniğe kapılmayın.

*Dormansi: (Tüm koşullar optimum olsa dahi çimlenememe durumu)

Yetiştirme Talimatları

Kabuğu kırma ve soğuk tabakalaşma ile çimlenme:

  • Tohumları 24-48 saat boyunca ılık suda(oda sıcaklığı) bekletin.
  • Tohumlarını kurut ve ek

Tohumlar uyku halini kırdıktan sonra:

  • Torf tablet, torf saksı veya kompost ile polietilen torbayla üstünü hafifçe örtün
  • Fideler filizlenmeye başlayınca saksılara ayırın.

Torf Tablet ve Torf Sakıs ile ekim:

  • Tohumları 24-48 saat boyunca ılık suda(oda sıcaklığı) bekletin.
  • Tohumlarını kurut ve ek
  • Torf tablet içine tohumunuzu yerleştirin çok yavaş şekilde torf tableti sulayın.

RAPORLAMA

Ladin’i her iki ila dört yılda bir değiştirin, çok eski örnekler birkaç yıl daha saksılarında bırakılabilir. Bonsai’nizin köklerini hafifçe budayın, özellikle yaşlı ağaçlar daha büyük köklerin kaybolmasını tolere etmeyeceğinden. İyi drene olan bir toprak karışımı kullanın.

BUDAMA

İlkbaharda yeni sürgünleri hala yumuşakken çimdikleyin. Daha uzun dalları budamak istiyorsanız, önce gövdeye yakın daha küçük dallara kısaltın. Saklamak istediğiniz bir dalda her zaman iğne ve tomurcuk bırakmayı unutmayın.

Ladin çok esnek dallara sahiptir. Kopma veya çatlama olmadan kolayca bükülebilirler. Doğal ortamlarında, ağaçların üzerine bir sürü kar düşer ve dallarını aşağı doğru büker. Kar eridiğinde, dallar tekrar ortaya çıkar. Bonsai stili için bu, daha ince dalların herhangi bir yönde bükülebileceği ve bükülebileceği anlamına gelir, ancak kablolu dalların yeni konumlarını korumaları genellikle yıllar alır. Çoğu durumda tekrar tekrar kablolama gereklidir.

SULAMA

Ladini toprak kurur kurumaz iyice sulayın, ancak kökleri her zaman ıslak tutmayın. Kışın daha az sulayın ama asla kök topunun tamamen kurumasına izin vermeyin./span>

BESLEME

Her dört haftada bir katı organik gübre uygulayın veya büyüme mevsimi boyunca her hafta sıvı gübre kullanın. Ladinler ayrıca yapraklara sıvı gübre püskürterek yaprak beslemesinden de yararlanır.