• Bonsai
  • Yetiştirme

Japon Kızamık Bonsai Yetiştirme

Japon Kızamık (Japanese Barberry) Bonsai YetiştirmeBonsai'nin güzelliği Bonsai Japonca bir…

Japon Kızamık (Japanese Barberry) Bonsai Yetiştirme

Bonsai'nin güzelliği

Bonsai Japonca bir terimdir ve şu anlama gelir: “bir konteynere dikildi”. Sanat formu türetilmiştir eski bir Çin bahçecilik uygulamasından, bir kısmı daha sonra altında yeniden geliştirildi Japon Zen Budizminin etkisi. Başlangıçta sadece toplumun seçkinleri uygulanan Yerli toplanmış örneklerle Bonsai ve olarak Çin’e yayılan ağaçlar lüks hediyeler.

Japon Kızamık (Japanese Barberry)

Berberis Thunbergii, Japonya’ya özgüdür ve vahşi doğada sadece 12 fit yüksekliğe kadar büyüyen bir dikenli çalı olarak kabul edilir.
Ağaç, yıl boyunca renk değiştiren, 3 cm uzunluğa kadar yoğun, yuvarlak yapraklar yetiştirir. Sonbaharda mavimsi yeşilden parlak kırmızıya kadar değişir. Sapları ve yaprakları keskin olabilir, bu yüzden budama yaparken dikkatli olun. Kırmızı meyveler insanlara zararlı olabileceğinden, ancak küçük kuşlar için yenilebilir olduğundan dikkatli olun. (Japanese Barberry) Japon Kızamık ağaçları, 19. yüzyıldan beri Avrupa’da Bonsai olarak yetiştirilmektedir.

Yetiştirme İpucuları

Her tohum türü benzersizdir ve farklı bir işleme sürecine ihtiyaç duyar. Ekimden önce sahip olduğunuz her tohum türü için ekimi kontrol edin. Doğada tohumların çimlenebilmesi için belirli koşullara ihtiyacı vardır. Tohum tabakalaşma, tohum dormansinin  kırıldığı süreçtir. Bu çimlenmeyi teşvik edin. Tohumların tabakalaşmasının başarılı olması için, gerektiğinde tam olarak ihtiyaç duydukları koşulları taklit etmek gerekir. Doğada uyku halinin kırılması bazı tohumlar sıcak ve nemli bir işlem gerektirirken, diğerleri serin ve ıslak tedavi gerektirebilir. Soğuk katlama işlemini tamamladıktan sonra artık hazırsınız. tohumlarınızı toprak/kompost ile saksılarınıza ekmek için. çimlenme alabilir bir süre sabırlı olun ve tohumlarınızı görmezseniz paniğe kapılmayın.

*Dormansi: (Tüm koşullar optimum olsa dahi çimlenememe durumu)

Yetiştirme Talimatları

Kabuğu kırma ve soğuk tabakalaşma ile çimlenme:

    • Tohumları 24-48 saat boyunca ılık suda(oda sıcaklığı) bekletin.
    • Tohumlarınızı kurutun ve nemli bir kağıt havlu üzerine yerleştirin, tohumların kaplandığından emin olmak için iki veya üç kez katlayın.
    • Kağıt havluyu ve tohumları kilitli poşet veya benzer bir şeyin içine koyun ve buzdolabında 8-10 hafta kalmak üzere ardından buzdolabına koyun.

8-10 hafta sonra:

  • Tohumları Torf tablet içine veya kompost içine  koyun çok yavaş sulayın.

RAPORLAMA

Japon Kızamıklarını her iki yılda bir ilkbaharda tomurcuklanmadan önce saksılayın. Bonsai’nizin köklerini geriye doğru budayın, üçte biri ile bir buçuk arası çıkarılmalıdır. İyi drene olan bir toprak karışımı kullanın.

BUDAMA

Meyve gerekmedikçe çiçeklenme sonrası alt dalları budayın. Daha güçlü büyüme gerektiren ağaçlar için, meyve üretiminde enerji israfını önlemek için ölü çiçekleri çıkarın. Kızamık ağaçları budandığında alışılmadık sarı bir iç gövde, kök ve gövde rengi sergiler. Barberries kolayca geri tomurcuklanır. Pek çok tür sert ve kötü dikenlere sahip olduğundan, kızamıkları budama yoluyla şekillendirmek kablolamadan daha kolaydır. Kablolama yıl boyunca yapılabilir, ancak kızamık hızla büyüdükçe kablolamayı sık sık kontrol edin.

SULAMA

Japon Kızamıklarını yazın iyice sulayın, ancak sulamalar arasında toprağın kurumasına izin verin. Barberry bonsai’nizi de her kış sertleştirmeyi unutmayın. Bu, yaprak ve nihai çiçek tomurcuklarının iyi oluşmasına yardımcı olacaktır.

BESLEME

Büyüme mevsimi boyunca her dört haftada bir sıvı organik gübre uygulayın, ancak ağaç uykudayken kışın bunu sekiz haftada bir azaltın. Bitkinin tomurcukları hazırlamasına ve kökleri güçlendirmesine yardımcı olduğu için kış uykusu çok önemlidir.