Bodhi Ağacı / Kutsal İncir Bonsai Yetiştirme

Bonsai'nin güzelliği

Bonsai Japonca bir terimdir ve şu anlama gelir: “bir konteynere dikildi”. Sanat formu türetilmiştir eski bir Çin bahçecilik uygulamasından, bir kısmı daha sonra altında yeniden geliştirildi Japon Zen Budizminin etkisi. Başlangıçta sadece toplumun seçkinleri uygulanan Yerli toplanmış örneklerle Bonsai ve olarak Çin’e yayılan ağaçlar lüks hediyeler.

Bodhi Ağacı / Kutsal İncir

Kutsal Ficus olarak da bilinen Ficus Religiosa, kutsal bir ağaçtır. Hindular ve Budistler için. Hindistan’da temsil edilen en eski sanat ve edebiyat ağacıdır. Hindistan’ın Mumbai kentinde 3000 yıldan daha eski bir Bodhi Ağacı var.
Bodhi Ağacı 30 metre yüksekliğe ulaşabilir ve gövdesi 3 metreye kadar bir çap geliştirebilir. Hindistan’a, Çin’in güneybatısında ve Vietnam’ın doğusunda Çinhindi’ye özgü bir Ficus türüdür.
Yaklaşık 60 milyon yıl önce yetiştirilen ficus ağaçlarının insan tüketimine uygun ilk meyve veren ağaçlardan biri olduğuna inanılıyor.

Yetiştirme İpucuları

Her tohum türü benzersizdir ve farklı bir işleme sürecine ihtiyaç duyar. Ekimden önce sahip olduğunuz her tohum türü için ekimi kontrol edin. Doğada tohumların çimlenebilmesi için belirli koşullara ihtiyacı vardır. Tohum tabakalaşma, tohum dormansinin  kırıldığı süreçtir. Bu çimlenmeyi teşvik edin. Tohumların tabakalaşmasının başarılı olması için, gerektiğinde tam olarak ihtiyaç duydukları koşulları taklit etmek gerekir. Doğada uyku halinin kırılması bazı tohumlar sıcak ve nemli bir işlem gerektirirken, diğerleri serin ve ıslak tedavi gerektirebilir. Soğuk katlama işlemini tamamladıktan sonra artık hazırsınız. tohumlarınızı toprak/kompost ile saksılarınıza ekmek için. çimlenme alabilir bir süre sabırlı olun ve tohumlarınızı görmezseniz paniğe kapılmayın.

*Dormansi: (Tüm koşullar optimum olsa dahi çimlenememe durumu)

Yetiştirme Talimatları

Kabuğu kırma ve soğuk tabakalaşma ile çimlenme:

  • Tohumları 24-48 saat boyunca ılık suda(oda sıcaklığı) bekletin.
  • Tohumlarını kurut ve ek

Tohumlar uyku halini kırdıktan sonra:

  • Torf tablet, torf saksı veya kompost ile polietilen torbayla üstünü hafifçe örtün
  • Fideler filizlenmeye başlayınca saksılara ayırın.

Torf Tablet ve Torf Sakıs ile ekim:

  • Tohumları 24-48 saat boyunca ılık suda(oda sıcaklığı) bekletin.
  • Tohumlarını kurut ve ek
  • Torf tablet içine tohumunuzu yerleştirin çok yavaş şekilde torf tableti sulayın.

RAPORLAMA

Temel bir toprak karışımı kullanarak ağacı her iki ila üç yılda bir ilkbaharda değiştirin. Ficus kök budamasını çok iyi tolere eder. Çoğunlukla dona dayanamayan bir kapalı Bonsai ağacıdır, ancak sıcaklıkların 15 °C’nin üzerinde olduğu yaz aylarında dışarıda tutulabilirler.

BUDAMA

Ağacın şeklini korumak için düzenli budama gereklidir. 6-8 yaprak çıktıktan sonra tekrar 2 yaprak olacak şekilde budayın. Yapraklar büyüme eğiliminde olduğundan yaprak boyutunu küçültmek için yaprak budama kullanılabilir. Gövdede önemli ölçüde kalınlaşma isteniyorsa, ficus bir veya iki yıl serbestçe büyümeye bırakılabilir.

SULAMA

Bodhi Ağacı, iyi drene olması şartıyla toprağın türü ile ilgilenmez. Toprak sürekli nemli olmalı ve ağaç rüzgarlardan korunmalıdır. Genç ağaçları gövdelerinin etrafındaki toprak yüzeyi kurur kurumaz sulayın. Yağmur nedeniyle toprakları zaten ıslaksa bodhi ağaçlarını sulamayın.

BESLEME

Sadece İlkbahar ve Yaz aylarında besleyin ve bitkinin doğal büyüme döngüsünden geçmesine izin vermek için Sonbahar ve Kış aylarında beslenmeyi bırakın.