Kırmızı Ginseng ( Kore Panax Ginseng) 

Amerikan ginseng ve Panax ginseng

Ginseng Orman altı bitkilerindendir ve en güzel yetiştirme alanı ormandır. Fazla güneşi sevmez. Panax ginseng çok yayış alan ormanda yetişmez yani yetiştirilirken su çok verilmemesi gerekir. Olgunlaşma süresi 6 yıldır.

Ginseng Orman altı bitkilerindendir ve en güzel yetiştirme alanı ormandır. Fazla güneşi sevmez. Panax ginseng çok yayış alan ormanda yetişmez yani yetiştirilirken su çok verilmemesi gerekir. Olgunlaşma süresi 6 yıldır. Ucuza satılan ginsengler Kore Ginseng değildir. Çünkü ucuza ginseng yoktur.
  • Yetiştirilirken gübre kesinlikle kullanılmaz.
  • Çok suya dayanıksızdır.
  • Kar yağmadan ginseng tohumu ekilmelidir.
Tohum zamanı sonbahar sonu kış başında yapılmalıdır. 

Ginseng Tohum Çimlendirme Yöntemleri:

Ginseng tohumu bir kaç şekilde çimlendirilir.

1- Doğal ortamda ormana ekilme ve yetiştirme

Ginseng tohumları bir süre suda bekletin sonra ekeceğiniz yer güneş çok almayan bir yer olmalı. Uygun bulduğunuz yeri biraz üstünden toprağı kaldırıp tohumları yerleştirip üstünü kapatın. üstüne yapraklarla örtün.
Bu uygulamayı youtube de bir kaç videoda görebilirsiniz. youtube den arama yapıp bakabilirsiniz. ama Türkçe kelimeler ile aramayın bulamasınız.

2- Evde veya Bahçede ekimi ve yetiştirme

Ginseng tohumunu bu yöntemde ormanda ekilen yönetimin gibi ama orman yerine ginseng tohumu evde saksı içine veya bahçenizde ekiyorsunuz. Geniş saksı veya bahçe toprağınıza  tohumları ekiyorsunuz.
Üstünü ince bir toprakla kapatın. Çok az miktar su veriyorsunuz. Sprey su varsa sprey su ile  nemlendirin ve üstünü yapraklar veya samanla kapatın.
Not: toprak doğal nemli olmalı yani ormanda toprak gibi toprağınız kuruysa nemlendirip sonra tohumu ekin.

3- Peçete veya pamuk üstünde yetiştirme

Tohumları bir süre suda bekletiyorsunuz. sonra nemli pamuk veya gazlı bez üzerine tohumları yerleştirin. tohumlar çatlama oluştuktan sonra çıkan filizleri dikkatlice toprağa ekin.
Ginseng yetiştirmeyi düşünüyorsanız İnternet ki bütün kaynaklara bakın araştırmanızı tavsiye ediyorum.
Ginseng tohumu ormana ekme videosu

 

Saksıda Ginseng tohumu ekimi ve yetiştirme videosu

Ücretsiz Tohum

Yukarıda Ücretsiz Organik Tohum yazan yere tıklayarak listeye kontrol edip benden ücretsiz olarak tohum isteyebilirsiniz.

Yukarıda Ücretsiz Organik Tohum yazan yere tıklayarak listeye kontrol edip benden ücretsiz olarak tohum isteyebilirsiniz.
Güncelleme Tarihi: 20.06.2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir