Aloe Vera Bitkisinin Yaprakları Neden Kahverengine Dönüyor

Aloe Vera Bitkisinin Yaprakları

Neden Kahverengine Dönüyor

Aloe vera bitkisi şifalı bitkiler içinde en çok tercih edilen bitkilerden birisidir. Şifalı Olması ve yapraklarının içinde yer alan jelin bir çok sağlık amaçlı kullanılması nedeni ile çok tercih etmektedir ve bununla birlikte odanın havasını değiştirdiğinde söylenir.

En çok tercih edilen ve şifalı olan türün adı aloe barbadensis’dir. Evlerinizde ve Türkiye’nin sıcak bölgelerinde bahçelerde genellikle karşılaştığımız bu tür çok sık rastlanan sorunlardan olan yaprakların kahverengine dönmesi veya dönmeye başlamasıdır

 

 

Peki neden aloe vera bitkisinde yapraklar kahverengine dönüyor

7 Senedir en çok takipçilerimden ve kendimin yaşadığım sorunlardan biri olan aloe vera bitkisin yapraklarının kahverengi renkler oluşması size şöyle açılayım; Öncelikle endişe etmenize gerek yok bitkiniz ölmeyecek ama bitkinizin dinlenmesi gereklidir.

Nedeni Kahverengi renk oluşuyor;

 • Aşırı sulama
 • Yakıcı Güneş
 • Yanlış bakım

 

Sebebi ;

Basit bir şekilde açıklamak gerekirse ‘Bitki Strese’ giriyor.

 

Ne yapılmalı;

Tedavisi, eyer yaz aylarında  olmuşsa bitki aşırı güneş ışıklarından biraz uzaklaştırılmalı, bitkinin yarı gölge bir yerde dinlemeye alınmalıdır ve/ya bitkin ışık aldığı yer değiştirmelidir.

Çok mu su takviyesi yapıyorsunuz?

Aloe vera’nızı aşırı sulama yaprakların kahve rengine dönmesinin yanında ‘kök hastalıklarında’ getirebileceği gibi bitkinin ölmesine neden olabilir.

Aşırı sulama yapıyorsanız bitki bir süre dinlenmeye bırakmalısınız.

Kısacası kendi haline bırakın.

 

Diğer Aloe vera hastalıkları için bu konulara bakabilirsiniz.

 • 60.00 69.00 
  6-7 Bonus

  Pepquino meyvesi yenilebilir ve doğrudan yenebilir. Kesmek zorunda değilsin. Kabuğu ile yiyebilirsiniz.
  Karpuz tohumları da yenilebilir. Bu tür karpuz meyvesi lezzetlidir ve muz ve misket limonuna benzer bir tada sahiptir.

 • 90.99 99.99 
  10 Bonus

  İnanılmaz derecede popüler bir bonsai olan Japon Sediri, iğnelerinin küçük boyutu sayesinde Bonsai yetiştiriciliği için çok uygundur. Bu tür yüzyıllardır Bonsai ağacı olarak yetiştirilmektedir. Evinize ve bahçenize çok yakışacak harika bir görünüm.

 • 2.35 
  1 Bonus

  Jiffy 44mm-42mm şişen tablet 20 adet 44mm-42mm boyutlarında suda şişen tablet. Bu tabletler özel yataklardan elde edilen %100 sfagnum yosunundan imal edilmiştir. etrafındaki file doğada çözünebilir özelliktedir. sfagnum yosununun su çekme özelliğinden dolayı su ve havayı birlikte emer. Bu avantajı sayesinde köklerin gelişmesi için gerekli ideal hava ve su oranı kolayca ayarlanabilir.

  Mağazamızdan daha indirimli almak için ürün satın alırken satın alabilirsiniz.

 • 59.99 82.00 
  6-9 Bonus

  Şeytan Öpücüğü Biber Hoş bir tatlı aroması ve yüksek acı değeri ile özellikle yemeklerde iyibir lezzet katacaktır. İtalya’da geleneksel olarak hamsi veya mozzarella (veya her ikisi) ile doldurulur ve ardından ızgara yapılır. Yuvarlak meyveler yaklaşık 1½” (4 cm) çapındadır. Bitkinin kendisi yaklaşık 3 – 4 fit (90 – 120 cm) kadar büyür. Dikimden yaklaşık 90 gün sonra yeşilden kırmızıya olgunlaşır. Tohumlarını tutarken her zaman koruyucu eldiven kullanın.

 • 2.20 
  1 Bonus

  Son derece kullanışı ve asetatlı kalem ile üstüne ektiğiniz tohumun ismini yazıp daha sonra kullanımlarda kolonya ile silip tekrar kullanabilirsiniz

 • 62.99 75.99 
  7-8 Bonus
  • Çarkıfelek, bir tür çarkıfelek çiçeği olan Passiflora asmasının meyvesidir. Sert bir dış kabuğa ve sulu, tohumla dolu bir merkeze sahiptir.
  • Özellikle sağlık bilincine sahip insanlar arasında popülerlik kazanan besleyici bir tropikal meyvedir.
  • Çarkıfelek Meyvesi (Passion) asma, hem olağanüstü süs güzelliği hem de lezzetli yenilebilir meyvesi için ödüllendirilir.
  • İçeceklerde, tatlılarda, soslarda ve diğer birçok gıdada tatlandırıcı olarak kullanılır.
  • IŞIK GEREKLİLİKLERİ: Güneş – Yarı Gölge
  • GDO’suz Doğal
 • 62.00 73.00 
  7-8 Bonus

  Besin değeri oldukça yüksek Hokkaido Kabağı, Cucurbita maxima türünün ekili bir çeşidi olan ince kabuklu turuncu renkli bir kış kabağıdır. Sırtları olmayan küçük bir balkabağı görünümündedir. Hubbard squash grubuna aittir. Sert dış kabuğun içinde çok hassas ve yumuşak kestane benzeri bir tat veren sert bir et bulunur.

 • 0.00 

  Ejder Meyvesi Tropikal bir meyvedir. En önemli faydaları arasında yüksek tansiyonu önleme özelliği vardır.

  Ücretsiz 20 adet tohum

2 replies on “Aloe Vera Bitkisinin Yaprakları Neden Kahverengine Dönüyor”

 • mrb. aloeveramda kahverengileşme oldu. torpragına bakmak için çıkardığımda kök çürümesi oluştuğunu gördüm. biraz dikkatle baktığımda kökte minik şeffaf kurtlar vardı. ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir