Aloe Vera Bitkisi Hastalıkları

3 dakika


329
132 paylaşımlar, 329 puanlar

Aloe vera hastalıkları

Aloe (Aloe spp.) Bitkileri, rozet biçiminde yetişen etli, dişli yeşil yaprakları var. Türlere bağlı olarak, bu etli uzun ömürlü bitkiler evlerimizde, bahçelerimizde ve yetişmeye uygun (güney Amerika) bölgelerde tarım ve yetiştirmesi yapılmaktadır. Bu kuraklığa dayanıklı bitkiler iyi drene toprak ve tam güneş (ışık) veya kısmi gölge ve bitki tabanından büyüyen uzaklıklarla yayılır. Bakteriyel ve mantar hastalıkları aloe vera için sorun çıkarabilirler.

Aloe Rust (pas hastalığı)

Aloe pas, aloe yapraklarında siyah veya kahverengi dairesel lekelere neden olan mantar hastalığıdır. Kararmayan alan okside olur ve bitkinin geri kalanından kendisini kapatır ve renk değişikliği yayılmaz. Bu hastalık için en iyi kontrol önleme yöntemidir.

Kuzey Amerika’da nadiren görülmekle birlikte, aloe pas, ticari olarak ekili bitkilerde yayılabilir, bu nedenle semptom gösteren aloe bitkileri almayı bırakın. Yeterli güneş sağlayın ve yapraklardan su tutun. Aloe bitkilerinin aşırı sulanmasını ve aşırı sulanmasını önleyin.

Kök Çürüklüğü

Phytophthora ve Pythium cinslerinden olanlar da dahil olmak üzere mantarlar, aloe bitkilerinde kök çürümesine neden olur. Kök çürüklüğü belirtileri genellikle koyu kahverengi, duygusal kök ipuçları ve koyu, duygusal alt yaprakları içerir. Bir aloe bitkisi Pythium kökü çürümesine sahipse, bitki yetiştiğinizde kök topraktaki kalabilir. Phytophthora kökü çürüklüğü de bodur büyüme ve sararmış yapraklara neden olur. Kök çürüklüğünü önlemek için fazla sulamayınız ve kök topa göre 3 inç genişliğinde temiz bir kapta steril saksı karışımında yetiştirin.

 

Yumuşak Çürük

Yumuşak çürüme, aloe yapraklarında sumadan kaynaklı lekelere neden olan bakteriyel bir hastalıktır. Çürük bitkinin iç kısımlarına yayılırken, yapraklar sertleşir ve çöker. Noktalar ile birlikte büyütülebilir ve birleşebilir. Tepede biriken su, aloe bitkilerini yumuşak çürümeye duyarlı hale getirebilir.
Yumuşak çürümeyi önlemek için toprağın sularken yapraklar su gelmeyecek şekilde ve yaprak aralarına su gelmeyecek şekilde sulama yapılmalı veya üsten su verme sağlanmamalıdır. Hastalık belirtileri olan aloe bitkilerini çıkarın ve budama araçlarını dezenfekte ederek hastalığın yayılmasını önleyin.

Antraknoz hastalık
Colletotrichum gloeosporioides

Küçük yuvarlak, oval, koyu yeşil suyun başlangıçtaki görünümünü, daha sonra bronzdan açık kahverengi ortama kadar dairesel lekeler haline gelir. Lekeler olgunlaştığında lezyonun merkezi kırmızımsı kahverengiden kahverengiye döner. Hastalıkta ilerleme dönemlerinde kaydedildiğinde, lezyonlar büyük nekrotik alan oluşturmak için birleşir.
Hastalık, ılık, yağışlı havaları tercih eder; Islak havada su sıçratarak kolayca yayılır

Aloe vera yaprak biti
Aloephagus myersi

Belirtiler yapraklarda görülür ve yaprakların tabanında veya zarar görmüş yaprakların zedelenmiş uçlarında beslenirler. Ayrıca Şiddetli istila, yavaş büyüme ve boğulmaya yol açar.

Tedavi
Bitki karantinaya almak yani diğer sağlık bitkiler ayırmak gereklidir. Organik olarak sabunu ile böceklere ilaç hazırlayarak mücadele edilir.
Diğer önemli etkende bitkiyi yanlış sulama kesinlikle kaçılmalı doğru koşullar içinde yetiştirilirmeli.

Diğer Sorunlar
Kötü büyüyen koşullar aloe bitkilerinde hastalık semptomlarına benzeyen semptomlara neden olabilir. Suya batmış lekeler yaprak uçlarında görülür ve yaprakların geri kalanı sağlıklı ve yeşil kalırken uçlar kısımlarında kahverengiye dönüşüm ve büzülme görülür. Aloe vera en iyi tedavi için doğru bakım ile düzgün büyüyen doğru koşular ile yetiştirilen aloe’lar sağlıklı bir şekilde büyümeye devam eder

Aloe vera ilgili diğer makaleler


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

329
132 paylaşımlar, 329 puanlar

Bu Yazıya Tepkin Nedir?

Şaşkın Şaşkın
4
Şaşkın
Kötü Kötü
4
Kötü
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Harika Harika
1
Harika
Beğendim Beğendim
11
Beğendim
Enteresan Enteresan
3
Enteresan
İşte Budur İşte Budur
1
İşte Budur
geeky geeky
0
geeky

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhaba verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim yeni aldığım aloveramda antraknoz hastalığı var öyle aldım çünkü başka yoktu düzelir diye düşündüm gerçekten düzelir mi ne yapmam lazım bana yardımcı olursanız sevinirim

Bir Etkinlik Seç
Sorular Cevap
Topluluk içinde sorunu sor veya soruları cevapla
Bilgi Yarışması
Topluluk içinde sende bilgi yarışmasına katıl
Anket
Anketlere katıl
Yerel Pazar
Bu pazarda bitki ürünlerini ücretli veya ücretsiz istediğin ürün talep et.
Doğadan Ürünler
Bitki ürünlerini Ücretli Telif Aç veya ürüne teklif ver
Takas Merkezi
Sende istediğin Bitkiyi veya tohumu toplulukla takas et
Düşüncelerini Paylaş
Topluluk içinde sende düşüncelerini paylaş
Hikayeni Paylaş
Ne duruyorsun kendinin, bitkilerinin hikâyesini paylaş
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Image
Photo or GIF