Ana Sayfa » Aloe Vera » Aloe Vera Bitkisi Hastalıkları

Aloe Vera Bitkisi Hastalıkları

Aloe vera hastalıkları

Aloe (Aloe spp.) Bitkileri, rozet biçiminde yetişen etli, dişli yeşil yaprakları var. Türlere bağlı olarak, bu etli uzun ömürlü bitkiler evlerimizde, bahçelerimizde ve yetişmeye uygun (güney Amerika) bölgelerde tarım ve yetiştirmesi yapılmaktadır. Bu kuraklığa dayanıklı bitkiler iyi drene toprak ve tam güneş (ışık) veya kısmi gölge ve bitki tabanından büyüyen uzaklıklarla yayılır. Bakteriyel ve mantar hastalıkları aloe vera için sorun çıkarabilirler.

Aloe Rust (pas hastalığı)

Aloe pas, aloe yapraklarında siyah veya kahverengi dairesel lekelere neden olan mantar hastalığıdır. Kararmayan alan okside olur ve bitkinin geri kalanından kendisini kapatır ve renk değişikliği yayılmaz. Bu hastalık için en iyi kontrol önleme yöntemidir.

Kuzey Amerika’da nadiren görülmekle birlikte, aloe pas, ticari olarak ekili bitkilerde yayılabilir, bu nedenle semptom gösteren aloe bitkileri almayı bırakın. Yeterli güneş sağlayın ve yapraklardan su tutun. Aloe bitkilerinin aşırı sulanmasını ve aşırı sulanmasını önleyin.

Kök Çürüklüğü

Phytophthora ve Pythium cinslerinden olanlar da dahil olmak üzere mantarlar, aloe bitkilerinde kök çürümesine neden olur. Kök çürüklüğü belirtileri genellikle koyu kahverengi, duygusal kök ipuçları ve koyu, duygusal alt yaprakları içerir. Bir aloe bitkisi Pythium kökü çürümesine sahipse, bitki yetiştiğinizde kök topraktaki kalabilir. Phytophthora kökü çürüklüğü de bodur büyüme ve sararmış yapraklara neden olur. Kök çürüklüğünü önlemek için fazla sulamayınız ve kök topa göre 3 inç genişliğinde temiz bir kapta steril saksı karışımında yetiştirin.

 

Yumuşak Çürük

Yumuşak çürüme, aloe yapraklarında sumadan kaynaklı lekelere neden olan bakteriyel bir hastalıktır. Çürük bitkinin iç kısımlarına yayılırken, yapraklar sertleşir ve çöker. Noktalar ile birlikte büyütülebilir ve birleşebilir. Tepede biriken su, aloe bitkilerini yumuşak çürümeye duyarlı hale getirebilir.
Yumuşak çürümeyi önlemek için toprağın sularken yapraklar su gelmeyecek şekilde ve yaprak aralarına su gelmeyecek şekilde sulama yapılmalı veya üsten su verme sağlanmamalıdır. Hastalık belirtileri olan aloe bitkilerini çıkarın ve budama araçlarını dezenfekte ederek hastalığın yayılmasını önleyin.

Antraknoz hastalık
Colletotrichum gloeosporioides

Küçük yuvarlak, oval, koyu yeşil suyun başlangıçtaki görünümünü, daha sonra bronzdan açık kahverengi ortama kadar dairesel lekeler haline gelir. Lekeler olgunlaştığında lezyonun merkezi kırmızımsı kahverengiden kahverengiye döner. Hastalıkta ilerleme dönemlerinde kaydedildiğinde, lezyonlar büyük nekrotik alan oluşturmak için birleşir.
Hastalık, ılık, yağışlı havaları tercih eder; Islak havada su sıçratarak kolayca yayılır

Aloe vera yaprak biti
Aloephagus myersi

Belirtiler yapraklarda görülür ve yaprakların tabanında veya zarar görmüş yaprakların zedelenmiş uçlarında beslenirler. Ayrıca Şiddetli istila, yavaş büyüme ve boğulmaya yol açar.

Tedavi
Bitki karantinaya almak yani diğer sağlık bitkiler ayırmak gereklidir. Organik olarak sabunu ile böceklere ilaç hazırlayarak mücadele edilir.
Diğer önemli etkende bitkiyi yanlış sulama kesinlikle kaçılmalı doğru koşullar içinde yetiştirilirmeli.

Diğer Sorunlar
Kötü büyüyen koşullar aloe bitkilerinde hastalık semptomlarına benzeyen semptomlara neden olabilir. Suya batmış lekeler yaprak uçlarında görülür ve yaprakların geri kalanı sağlıklı ve yeşil kalırken uçlar kısımlarında kahverengiye dönüşüm ve büzülme görülür. Aloe vera en iyi tedavi için doğru bakım ile düzgün büyüyen doğru koşular ile yetiştirilen aloe’lar sağlıklı bir şekilde büyümeye devam eder

Aloe vera ilgili diğer makaleler

Ücretsiz etkinliklerimiz için Beğenileriniz, Paylaşımlarınız ve Yorumlarınız sayfamıza en büyük desteğiniz olacaktır.

Hakkında PlantHome

Adım Ahmet Özel bir şirkette Webmaster, Web ve Sosyal Medya Yöneticisi ve Grafikerim. Anı zamanda Antoloji'de kendi şiirlerimi yayınlamaktayım. 2013 yıllından bu yana Plant-Home.com da bitkiler üzerine kendi yaptığım uygulamalar, çalışmalar ve araştırmalar sonucu blog yazılar yayınlamaktayım.

Benzer Yazı

Yaprak Biti ve Kırmızı Örümcek Doğal ilaç

Yaprak biti ve Kırmızı Örümcek ev formülleri ile doğal çözüm Yaprak biti ve Kırmızı Örümcek …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Kullanıcı adınızda lütfen Türkçe karakter ve boşluk kullanmayın!
  Kullanıcılardan Gizle
  Şifre en az 7 karakter olmalıdır. Daha güçlü bir şifre oluşturmak için büyük ve küçük karakterler, rakamlar ve semboller kullanın.
  Şifrenizi tekrar yazın.
  Güç göstergesi
  Kullanıcılardan Gizle
  Kullanıcılardan Gizle
  Lütfen Kurallar ve Şartlar Okuyunuz. Kurallar ve Şartları Okudum Kabul Ediyorum.
  Facebook Üye ol | Giriş yap
  Lütfen yaşanan sorunları bize bildirirseniz çok severiz.

  Kelime doğrulama sitemizi güvenliği açısından son derece önemlidir. Bu sayfada doğacak sorunları lütfen bize bildirmeniz bizim için çok önemlidir.

 • İletişim Formu

   

  1 ile 24 saat içinde e-postanıza cevap verilecektir.

  İletişim Formu
  * zorunlu alanı gösterir

  İletişim Adresleri

  admin@plant-home.net

  iletisim@plant-home.net

  mail’niz lütfen adınızı eklemeyi unutmayın. e-postanıza en kısa süre içinde cevap verilecektir.

   

   

 • Göster
  Gizle