Aloe Vera Bitkisi Yetiştirme Bakımı | Çoğaltma | Ücretsiz Fide

Not: Ücretisiz Aloe Vera Fidesi İsteyenler lütfen sayfanın alt kısımda ki Ücretsiz Aloe Vera Fidesi Dağıtımı’ yazan bilgilerin inceleyin.

Aloe Vera (Tıbbi sarısabır) 

Sarısabır Aleo Vera

Aloe Vera Asphodelaceae familyasından tıbbi amaçlarla kullanılan bir sarısabır türü.  Türkçe adı Tıbbi sarısabır’dır. Aloe vera yaprakları içinde jel bulunmaktadır. Jel kısmında, 18 amino asid, 20 mineral, 12 vitamin bulunmaktadır.

Aloe Vera (Sarısabır) bazı türleri

yaklaşık 300 türü vardır. 3-4 türünün şifalı özelliği bulunmaktadır.
Kaynak: wikipedia
Aloe Vera Yetiştirme
Aloe Vera 300 Yakın çeşitti bulmaktadır ama genelde şifalı olarak evlerimizde iş yerlerinde ve Türkiye genelinde bir tek tür yaygındır adı aloe barbadensis’dir….

Aloe vera yetiştirme çok zor değildir. Yetiştirme için iyi güneş alan ve akşamları esinti alan bir yerde çok kolay yetişir. sulama yapılırken çok dikkat edilmelidir. fazla sulamadan kesinlik uzak durmalısınız. fazla sulamadan oluşacak hastalıklardan biri köklerin çürümesi olacaktır.

Ev içinde yetiştirirken iyi güneş alan Güney Pencereleri Seçilmelidir.

 

Toprağı Bahçe toprağı, humus, lifli torf, Derekumu, perlit olması gelişimi açısından yarar vardır. Kullanılan saksın iyi drenajlı olmalıdır.

+8 ile +10 derece altında dışarıda bırakılmamalıdır.

Aloe vera Sulama ve Nem ihtiyaçı

Sulama

 • Yapraklara gelmeyecek şekilde toprak sulanmalıdır ama bitkilerin yaşına göre sulama şöyle yapılmadır.

 • Eski olması için en az 3-5 yaşında olmalıdır.’

 • Genç Bitkilerde 3 yaşından küçük aloe veralar için toprak üsten 3-5cm kurumuş olmalıdır.

 • Eski Bitkiler için Üsten 7-10 Cm Kuru olmadır.

 • Sulama bir sonraki sulamadan önce toprak kuru olmalıdır.

 • Kötü ve yanlış yapılan sulamada kök hastalıkları oluşur. Fazla sulamadan kaçın

 

Toprağın nemini koruma
Toprakta nemi muhafaza etmek için taşlar ile toprağı örterek veya saman ile toprağı örterek nemi koruyabilirsiniz.
Aloe Vera Üretimi
En kolay yandan çıkan sürgün (Yavrular) ile üretilir. Bu yavru en az serçe parmağınız boyunda ve en az 3-4 yaprak olmalıdır. Bu yavrular anne ile kökle bağlantılı olduğu için yavruları çıkarırken yavaş yavaş anne ile bağlantı noktasını bulup anneden ayrılmalıdır.
Anaç bitkiden ayrılmış sürgün (yavru) bir süre dışarıda açıkta  (3 saat) güneş olamayan bir yerde bekletilmelidir. Sonra nemli olan bir toprağa ekin ve sulayın. bitki tutana kadar toprak nemli kalmasını sağlayın. En az 1 hafta gölge bir yerde kalmadır. 1 ay toprak nemli kalmalıdır.
Not: Saksı Değişimde bitki bir hafta gölgede bekletilip dinlendirilmelidir.
Aloe Vera Hastalıklar
 

 

Kök Çürüğü hastalığı : Bu hastalık genelde kötü sulama yüzünden olur.
Kuru çürüğü : Yanlış Bakım Durumda çıkar. bitkinin şeklinde veya renginde bir değişiklik yok gibidir ama zayıf kalmıştır. bu hastalıkta fungisit ile periyodik  spreyleme yaparak mücadele edilebilir.
Aloe vera yaprakların kahverengine dönmesi : nedeni fazla güneş almasından dolayı rengi kahverengine dönmektedir. Daha az güneş alan bir yer alınmalıdır.
Phakopsora pachyrhizi : mantar hastalığıdır. yapraklar kahverengi açar sarı lekeler vardır. 
Bakteriyel Çürüklük: Koyu renkli, solmuş, çökmüş ve çürüyen yapraklar vardır. yapraklar aşağı yatar bakteriyel bir hastalıktır. Aşırı sulama yapılmamalıdır
Aloe vera ile ilgili sorunlarınız varsa alt kısımda yer alan yorumlarda görülen cevaplarda aradığınız sorunun cevabı yoksa yorum olarak sorunuzu sorabilirsiniz.

 

Aleo vera

Ücretsiz Aloe Vera Fidesi Dağıtımı:

Fideler çoğaldıkça Dağıtımı yapılmaktaydı ama sitenin reklamlardan gelen geliri kendi hosting(site barınma alanı) ücretini bile karşılayamıyor olmasından dolayı (site alan adını bahsetmiyorum bile) ve gerekli malzemelerin alınamaması (viyol, torf, toprak vb.) çok sıkıntılar yaşıyorum.

Aleo Vera dağıtımı devam ediyor bitkim anaçtır çok sayıda fide üretmek mümkündür. pazarda sarılan bitkilerle kıyaslanamaz. 

 

 Ücretsiz Organik Tohum Dağıtım Bilgileri İncelemenizde fayda var.

Önemli Not: Site reklamlardan gelen çok düştüğü için aloe vera  yetiştirmek ve hazırlanmak için kullanılan malzemeler yeterli gelir kalmadı. sayfamda desteklerinize ihtiyaçlarım var. Aloe veram anaçtır kısa sürede çok sayıda sürgün elde edilir. aloe vera isteyenler benimle iletişme geçin

Ücretsiz Aloe Vera almak için başvuru buradan yapın

 

Aloe vera ilgili diğer makaleler

 • 90.99 99.99 

  İnanılmaz derecede popüler bir bonsai olan Japon Sediri, iğnelerinin küçük boyutu sayesinde Bonsai yetiştiriciliği için çok uygundur. Bu tür yüzyıllardır Bonsai ağacı olarak yetiştirilmektedir. Evinize ve bahçenize çok yakışacak harika bir görünüm.

 • 0.00 

  Ejder Meyvesi Tropikal bir meyvedir. En önemli faydaları arasında yüksek tansiyonu önleme özelliği vardır.

  Ücretsiz 20 adet tohum

 • 2.20 

  Son derece kullanışı ve asetatlı kalem ile üstüne ektiğiniz tohumun ismini yazıp daha sonra kullanımlarda kolonya ile silip tekrar kullanabilirsiniz

 • 2.35 

  Jiffy 44mm-42mm şişen tablet 20 adet 44mm-42mm boyutlarında suda şişen tablet. Bu tabletler özel yataklardan elde edilen %100 sfagnum yosunundan imal edilmiştir. etrafındaki file doğada çözünebilir özelliktedir. sfagnum yosununun su çekme özelliğinden dolayı su ve havayı birlikte emer. Bu avantajı sayesinde köklerin gelişmesi için gerekli ideal hava ve su oranı kolayca ayarlanabilir.

  Mağazamızdan daha indirimli almak için ürün satın alırken satın alabilirsiniz.

 • 89.99 98.99 

  Kendi Japon Karaçam bonsai’nizi yetiştirin. Koyu, lapa lapa kabuğu ve koyu yeşil iğneleri olan güçlü görünümlü bir ağaç. Kent bahçeniz ve alanınızdan en iyi şekilde yararlanmanız için mükemmel ağaç. Çok popüler bir bonsai olan Japon Karaçam ağaçlarının büyümesi nispeten kolaydır ve soğuk sıcaklıklara tahammül edebilir

 • 89.99 98.99 

  Kendi Mavi Ladin Bonsai’nizi yetiştirin. Koyu yeşilden mavi-yeşilin tüm tonlarına ve toz beyaz maviye kadar değişen renklere sahip güçlü görünümlü bir ağaç. Bu ağaç, evinize ince mavi renkler katmanın harika bir yoludur. Colorado Mavi Ladin, Bonsai için çok popüler bir seçimdir, ancak aynı zamanda Dünyanın çeşitli yerlerinde popüler bir Noel ağacıdır.

 • 89.99 98.99 

  Kendi Ağlayan İncir bonsai’nizi büyütün. Bu eşsiz görünümlü ağaç, ona yemyeşil ve tropikal bir his veren koyu yeşil oval yaprakları ile deri gibi bir görünüme sahiptir. Şehir bahçeniz için mükemmel ağaç ve farklı bir görünüm katıyor. Ağlayan İncir, Kuzey Amerika’daki en popüler ev bitkilerinden biridir ve bakımı en kolay Bonsai ağaçlarından biridir, bu da onları yeni başlayanlar için mükemmel bir seçim haline getirir.

 • 90.99 99.99 

  Kendi Bodhi Ağacı bonsai’nizi büyütün. Kutsal Ficus olarak da bilinen bu ağaç Hindular ve Budistler için kutsaldır ve kalp şeklinde asılı yapraklar oluşturur. Bu güzel Bonsai ile evinize biraz sevgi katın. Bonsai’ye yeni başlayanlar için en popüler iç mekan ağaç türlerinden biri olan Ficus ağaçları, Şubat ayında muhteşem küçük kırmızı çiçekler üretebilir.

 • 89.99 98.99 

  Kendi Japon Akçaağaç bonsai’nizi yetiştirin. Seramik bir saksı ile güzelce soyulabilen narin yaprakları olan zarif, zarif bir ağaç. Japon Akçaağaçları, yıl boyunca farklı renkler sergileyen bahçenizin en önemli parçası olabilir. Japon Akçaağacı, çok çekici sarı, turuncu ve kırmızı sonbahar renkleri ile ünlüdür ve popülerdir.

262 replies on “Aloe Vera Bitkisi Yetiştirme Bakımı | Çoğaltma | Ücretsiz Fide”

  • merhaba nisan ayından sonra çoğaldıkça dağıtacağım. şuanda 4 kişiye önceden söz verdim çoğaldıkça (üretince) dağıtacağım elimde bir miktar fide vardı ama soğuklar nedeni ile öldüler.

 • Merhabalar
  toğumdan yetiştirildiğinde kısır olduğunu yazmışsınız.ben toğum aldım.Bunlardan Aloe Vera olmayacak mı?Eğer fide veriyorsanız bende almak isterim.

  • evet.tohumdan yetişmez. aloe veranın tohumları olurma tohumdan yetişmez kısırdır. dipten verilen sürgün(yavru) ile yapılır. nisan ayından sonra çoğaldıkça dağıtacağım. havalar ısınınca alttan çok yavru veriyor. bu sene için ayırdığım yavrular hava çok soğukluğu veya bilmediğim bir nedenle öldü normalde bu zamanlar dağıtacaktım. ama nisan ayından sonra üretikçe dağıtacağım.

 • Merhaba..nisandan sonra egwr yetrli miktarda olursa bende rica edecegim..not alirsaniz sevinirim..

  • Merhaba Neriman Hanım. Nisan Ayından sonra aloe vera çoğaldıkça isteyen herkese dağıtacağım. önceden isteyenlere haksız olmasın diye isteyen herkes bana site içinden özel mesaj atsın ben çoğaldıkça mesaj tarihlerine göre sıra ile dağıtım. bu linkten site üyelerimiz bana mesaj atsın. iletişim olarak çok kullandıkları facebook profil adres link veya e-posta adresinizi yazın. Plant-home Özel profil sayfası için buraya tıklayın.

 • merabalar
  ben ziraat fakultesi ikinci siniftaim bu sene aloe vera hakkinda bi sunum yapiyorum. sizden ricam en kisa zamanda yazinin devaminin gelmesi bide aloe vera genelde hagi tur bolgelede yetisir? tesekurler iraktan selamlar

  • Merhaba teşekkürler. aleo vera ankara’da bile ev ortamında bir sıkıntı olmadan yetişiyor. türkiyenin bir çok yerinde evlerde kışın içeride yazın balkonda yetişmekte -5 -6 gibi soğukluklar kadar dayanabildiğini biliyorum. ege bölgesinde kışın içeri alınmadan dışarıda kolayca yetişiyor. Güney Afrika kökenli olduğu için tropikal iklim. aslında en fazla hangi soğuklukta dayandığını test etmek için güncel olarak dışarıda bir tane aloe vera bırakmayı düşünüyordum. ama aloe vera isteyenler çok olduğu için sene test edeceğim. İngilizce olarak wikipedia aloe ver hakkında daha geniş bilgiler var türkçe olarak bilgi çok az.

 • Merhaba bende fide alabilirmiyim oglumda egzama var bu bitkinin iyi geleceğini duydum nolur oğlum için öncelik verirmisiniz

 • Lütfen kimse beni yanlış anlamasin oğlumu goturmedigim doktor kalmadı verdikleri ilaçlar hep kortizon içeriyor artık kullanmak istemiyorum çocuğumu derisi inceledi artık son çarem bu lütfen gönderebilirsiniz

  • tabi gönderirim. geçmiş olsun aysun hanım allah şifa verdin. Ama bu ay 3 tane yeni sürgün çıktı çok küçükler dikime uygun değiller. ama nisan ayında 3-4 yaprak olsunlar ilk size gönderirim. şimdi dikerseniz tutmaması büyük ihtimal ama nisan ayında sıkıntı olmadan dikildiği yerde köklenir. bana sitemden Kendi profilimden mesaj gönderdin sıralayı gelen mesajlardan yapıyorum. ilk size göndereceğim. size iletişim kuracağım facebook veya e-posta adresini mesaj atarsanız. Aşağıda ki link tıklayın.
   ve diğer isteyen arkadaşlar önceden çok isteyen olduğu için şimden sıralama yapmaya başladım. bana alt kısımda yer alan sitemin özel mesajlaşma bölümden aynı şekilde mesaj atarsanız ben fideler hazır olduğu zaman herkese ilkbahardan sonbahar kadar dağıtacağım. aleo vera çoğaldıkça dağıtacağım.

   Lİnk: Plant-Home Profil Sayfam

  • merhaba muhammed bey. bu konuda en alt kısımda bahsettim gibi sıralama yapıyorum nisan ayından – sonbahara kadar çoğaldıkça dağıtacağım. sizde almak istiyorsanız. yukarıda yazdığım bu gün düzeltme yaptığım bu konun en kısımda ki yazda yer alanı uygulayın.

 • merhaba 3 yaşında bir bebeğimiz yandı ve aloe vera alamadık çiçekçiler temin etme konusunda yeterli değil elimize geçen ilk çiçeğinde yapraklarından faydalandık çiçek arıyrm.fide yada kendisi lütfen bi dönüş yapın bebeğimizn kol ve bacak kısmı komple yanık şimdiden teşekkür ederim.

  • merhaba özge hanım. çok geçmiş olsun. tabii fide gönderirim ama şuanda fideler hazır değil çoğaldıkça sıra ile dağıtıyorum. bana bu konun en alt kısımda yer alan bir göz atın lütfen. bana facebook veya eposta adresiniz eklemeyi unutmayın. size ilk önce göndermeye çalışırım. ama elimde büyük aloe vera yok. sadece kendim üretmek için var. size çoğalınca 3-4 yapraklı gönderebilirim. aloe veranın yapraklarını kullanmak için biraz büyümesi gereklidir. ilk sene yapraklarını kullanmak için uygun değildir.

  • merhaba isminizi not alırdım ama bana eposta veya facebook üzerinden mesaj gönderirseniz. tekrar sizle iletişime geçeceğim adresi kayıt edeceğim.

 • ben daha önce facebook üzerinden sizden aloe vera fidesi istemiştim o za man gönderememiştiniz nisandan sonra ilk göndereceğim kişilerden biri sizsiniz demiştiniz bilgilerim sizde var değil mi gönderirseniz çok sevinirim teşekkürler

  • merhaba hanım. henüz dağıtıma başlamadım gecen sonbaharda kalan 10 adet idem vardı kışı altaladılar hepsi öldü normalde nisan ayında onları dağıtacaktım. gecen sene fazla bir aloe veradan 30 taneden fazla fide aldım bu sene de 50 tane gibi fide almayı umuyorum. ben isminizi not almıştım size göndereceğim zaman facebook üzerinden haber veririm.

 • Yapmis oldugunuz etkinlik gercekten takdire şahan bir davraniş.eger mumkunse organik fidelerinizden bende faydalanmak isterim .

  • merhaba teşekkür ederim. tabii bana ilitişimden veya facebook üzerinden mesaj gönderirseniz sizinle tekrar iletişime geçeğim adresi kayıt edeceğim. isminizi not aldım.

 • Özge hanım, geçmiş olsun. Zeytinyağı kullanın bebeğinize. Kardesim de yanmıştı kaynar suyla. Annem böyle geçirdi. İz kalmadı.

 • Adını şimdi öğrendim fakat bizde vardı sanırım bi ara ev değişimi vs arasında kurudu kırıldı çalındı vs çiçeklerimizin çoğu, şimdide kılınç çiçeği var onada benziyo annem dallarını koparıp çoğaltıyordu.Bu kadar faydalı olduğunu bilseydim daha dikat ederdim. İnşallah sizinkiler pek çok olurda herkeze yeter..

 • selamlar bende Aloe vera fidesi rica ediyorum sıra geldiğinde gönderebilirseniz memnun olurum teşekkür eder kolaylıklar dilerim müfit us

  • merhaba henüz dağıtım başlamadı ama 30 kişiden fazla arkadaşı isimlerini not aldığım aloe vera çoğalmaya başladığı zaman listene isteyen arkadaşlara 2’eş adet dağıtacağım ama 20-25 kişiden sonrası bu sene yetişmesi biraz zor şans aloe veramın ne kadar çok sürgün vermesine bağlı henüz oda 5 tane sürgün verdi ve havalar yaz sıcakları gelmesi çoğalma başlar ve sürgünler çoğalmaya başlayacaktır. isteyenlere en fazla 2 tane gönderilecektir.

  • merhaba aloe vera sürgün çoğalmasına gör en fazla isteyenler 2 tane ayıracam rakam söylemeyen veya şuanda 40 yakın kişi bende fide istediğin herkese yetişsin diye ayarlama yapmaya çalışcam ama her şey aloe vera bitkisine bağlı. elden teslim etmeyi eposta veya facebook üzerinden göndereceğim zaman görüşürüz.

 • Merhaba, gecen sene Datça’dan küçük bir parça getirmistim şimdiye kadar saksida inanilmaz gelisti ve yavruladi. Fakat 2 gundur rengi sarardi gibi yumuşadi gibi oldu. Balkona gunese mi yoksa salonda ışık alan yerde mi tutmam lazim konuyla ilgili yardımcı olabilirseniz cok sevinirim. Teşekkürler

  • balkonda güneş alan bir yere alırsanız daha iyi olacaktır. zaman içinde kendi toparlayacaktır. ama toprağın üstüne yani aşağıya sarkmış yaprakları kürdan çöp kiş vb. bir şey ile destekleyin sadece yaprakların rengi kendi öz yeşil renginden daha koyu bir rengi almışsa balkonda iyi güneş alan bir yere alın zamanla kendş toparayacaktır. birde aloe vera susuz kalmalıdır. su ihtiyacı oldukça su verilmelidir.

 • Merhaba,ben de eger sira gelirse almayi cok isterim,,,ne kadar guzel bir etkinlik yapmissiniz,,,cok tesekkur ediyorum

  • merhaba ben isminizi not aldım ama siz bana iletişimden veya facebook sayfamdan mesaj gönderseniz iletişim adresiniz kayıt ederim. sıra size geldiği zaman o iletişim adresinden tekrar siz mesaj gönderirim.

 • Merhaba uzun zamandır aloe vera bitkisini bulmaya çalışıyorum şu an çok mutlu oldum tabi sara gelirmi bilmem ama gerçekten çok ihtiyacımvar rahatsızlığım var tek çarem bu

  • merhaba ben isminizi not aldım ama bana devamlı kullandığınız bir iletişim adresi facebook veya eposta üzerinden bir mesaj gönderirseniz ben iletişim adresinizi kayıt ederim sıra size gelince tekrar size geri dönebilmek için.

 • Tamam adres bilgilerimi veririm yada buluşacağımız yere karar veririz inş yeterli miktarda olur :))

 • Merhaba bende geçenlerde aloe vera aldım fakat kaktuse daha çok benziyo emin olamadım aldigim yere tekrar sordum aloe vera dediler. Internetten bikaç resmine baktım ince uzun yapraklı çoğu aloe vera ama bnm aldigim kısa yaprakları ve oldukça fazla bitane sini kestim çektikce uzayan bi jel çıktı. büyük ihtimalle aloe vera ama yinede çok emin degilim

  • Merhaba ilknur hanım. yapraklarında beyaz benek si küçük noktalar yaprağın yanlarında acıtmayan dikensi çıkıntılar ve yaprağın içinde jelimsi şifalı sıvı bulunmaktadır. aloe vera olmadığın çok şüpheleniyorsanız bana facebook sayfam üzerinden bitkinin bir tane resmini gönderseniz bir göz atarım.

  • merhaba aloe veraların anneden ayrılan kök yeri bir süre açıkta kalıp kuruması gereklidir. bu 3 tane aloe verayı ayrı saksıya ekerseniz daha iyi olur. saksıya yerleştirin sulayın 1 hafta gölge bir yerde beklemeli ve toprağı kurumamalıdır nemli kalmadır. 1 hafta sonra normal güneş gören bir yere alabilirsiniz ama toprağı bir ay boyunca nemli olmadır. aloe vera bitkisini yetiştiren toprağın çok kurumamasını nemli kalmasına nemli kalsın diye çok su vermeyin. yapraklar toprak üstüne doğru düştüğünde destek ile yukarı kaldırın bu destek kürdan, çöp şiş vb. olabilir. kışın havalar soğunca iç kısımda güneş alan bir yere alın yazın gece hava sıcaklı 8 derecenin üstüne çıkınca dışarı alabilirsiniz veya mayıs bu zamanlar uygundur.

  • evet kök kısımı toprağa girecek en alt kısımda yer alan resimde ki kökü açık aloe vera resimde görüldüğü gibi beyaz kısımına kadar girecek yaprağı dışarıda kalacak

  • merhaba ismizi not aldım bu sene sıra size gelirse ben tekrar size geri dönüş yaparım. bu sene inşallah bol fide verirse sonbahara kadar çıkanları isteyenlere dağıtacam bu sene fide yetişmeyenlere olursa seneye devam edeceğim.

 • merhabalar bende çok istiyorum aleovera bitkisini.. geçenlerde aldım ama üstünde beyaz benekleri yok.. acaba değilmi

  • Merhaba Ben ismimizi not aldım ama bana facebook veya iletişim üzerinden bir mesaj gönderirseniz sizinle tekrar iletişime gerçeğim adresi not edeceğim. birde bu aloe vera olmadığından şüphelendiğiniz bitkin resminde mesaj eklerseniz bende kontrol ederim..

    • bu sene çok az kişiye dağıtmayı düşünüyorum ama tohum almak için reklamlardan gelen geliri kullanıyorum bu aralar sitenin hosting masrafları artı site çok sayfalar yavş açma yazılımsal sorunlar var yakın zamanda sunucu kiralamak gerecek o yüzden masraflardan gelir karsa alıp dağıtacağım bir bahçelerden gül tohumu toplayabilirse onlarıda dağıtacağım.

  • Merhaba isminizi not aldım ama bana iletişimden mail üzerinden veya facebook üzerinden bir mesaj gönderirseniz sizinle iletişime geçeceğim adresi not ederim.

 • mrb bende iki faklı aloevera türü var birisi sizin dağıttığınız tür,diğeri ise aloevera barbadensis türü daha iri ve yaprakları etli buda aynı şekildemi çoğlatılıyor hocam yani yanlardan yavru vererek.çünkü aldığımda çok küçük saksıda idi buyuk saksıya aldım şuan

  • evet bende geçen sene kurudu. benekli şifalı olan benim çok hızlı çoğalıyor 1 sene geçtikten sonra yavru vermeye başlıyor. büyük aloe veram bu sene çok çoştu bol yavru veriyor ve heryerinden yeni yapraklar çıkıyor.

   • Merhaba uzun zamandır aradıgım fakat acaba hangısı faydalı olanıdır dıye dunudup almaya cesaret edemedıgım bi bitki.banada gönderim yaparsanız cok sevınırım.

    • merhaba liste yer alan şuanda 65 kişi var. isminizi listeme eklerim ama 65 kişiden fazla kişi oldu için o yüzden size bu sene yetişmeye bilir. ama sene aynı şekilde devam edilecektir. yorum olarak gelen istekleri isimleri yazıyorum ama bana iletişim adreslerimden eposta veya facebook üzerinden mesaj göndermeniz gerekli.

 • Aloevera dağıtımınız başladımı,bide kaçıncı sıradayım öğrenmem mümkünmüdür 🙂

  • şuanda 5 kişin fidesini hazırladım pazartesi veya salı kargoya teslim edeceğim yakın zaman için 2-3 tane daha hazır olur. çıkan sürgünler 3-4 yaprak olduktan sonra gelirli boya gelince anaç bitkiden ayrılıp torf içine ekliyor 1 hafta güneş olmayan gölge bir yerde bekletip sonra kargoya teslim ediyorum. kaç kişiye ne zaman dağıtılması ve zamanları belirgin değil bitki ne kadar çok verirse büyürse zaman gelince ben ayırıp ekiyorum sıra ki kişi ile iletişime geçip kargoya teslim ediyorum.

   • merhaba alo vera fidesi hep buluyorum .ama bi türlü yetistiremiyorum.nasıl sulamam gerekiyo bide nasıl bi ortamda durması gerekiyo lütfen cvp verirseniz cok sevinirim.

    • yeni yetiştireceğiniz sürgün en az 3 yaprak olmalı. 4 yaprak daha ideal. boyu en az 4-5 cm kısa olmasın. bu sürgünü toprağın yanlardan toprağını açarak anaç fideden ayırın. sonra en az 3 saat dışarıda bekletin. (Güneş altında değil) sonra torf toprak içine ekin ve sulayın 1 hafta bahçenizin balkonunuzun gölge güneş olmayan bir erinde bekletin. toprak nemli olmalıdır kalmalıdır. 1 hafta sonra güneş alan bir yere alın ilk 1 ay toprağın nemli olması çok önemli. alao veranızın susuz kalmalı ve bu bitki için toprağın nemli olması önemli. toprak nemli olsun diye çok sulamayın çünkü saksının alt kısımda ki toprak çamur olabilir bitki hastalanabilir vb.

     • Sayın Admin saksılara ekilen aloevera sürgünleri için güneş alan derken direk güneş ışınlarına maruz bır yer de tutmuyacağız değilmi ,her halde direk güneş ışıkları bitkiye zararlı olur sanırım.

     • evet yeni fidelenen fideler için olacaktır. toprağın aşırı kurumasına neden olabilir. aloe vera bitkisi nemli toprağı sever. ama toprağın yeterli miktarda suyu ihtiyacı karşılanıyorsa direk güneş ışında bir şey olmaz. çünkü benim büyük iki tane her gün direk güneş mahzur kalıyor ama düzenli olarak su ihtiyacını yapıyorum.

  • merhaba isminizi not aldım ama önceden belirteyin 65 kişiden fazla kişi ismini yazdır bu sene size yetişmeyebilir size yetişirse eposta adresinizden veya facebook üzeriden gönderileceği zaman bilgi vereceğim. sizinle tekrar iletişim kuracağım zaman için iletişim adreeinizi not almak için facebook veya iletişim’den mesaj gönderiniz.

 • MERHABA BEN BU ALOVERANI ÇOK MIKTARDA EKMEK ISTIURUM BU KONUDA BIZE NASIL YARDIMCI OLA BILIRSINIZ . BENIM YERYM ALANYADA SERA VE TARIMCILIK IŞINE BAKYORUM . BU IŞE GORE BANA BILGI VERSENIZ YANI SATIŞINA VE EKIMINE GÖRE . MAMNOON OLURUM BENIM CEB NUMARAM 05374498206

  • merhaba ben size benim fiden üretimden örnek gile anlatayım. bir tane büyük gelişmiş fiden ortalama en az yılda 20-30 tane sürgün alıyorum. geçen sene 30 dan fazla sürgün aldım bu sene 40 üstüne çıkmayı umuyorum. özellikle bu sene aşırı yapraklanma başladı. ilk sene ekilen bitki 1 sene dolunca 1 yaşına gelen fideler sürgün vermeye başlıyor. Türkiye’de fide olarak satışı çok yüksek fiyatlarda satılmaktadır ben en son hatırladığım 13cm fide 30 veya 45 tl civarında satılıyordu. ama sizin için önemli olan aloe vera yetiştiriciliği bu konuda tarım bakanlığında bir yazı veya calışma yok herhalde ama agaclar.net üzerinde bu konuda bilgili kişiler vardır.

  • merhaba liste yer alan şuanda 65 kişi var. isminizi listeme eklerim ama 65 kişiden fazla kişi oldu o yüzden size bu sene yetişmeye bilir. ama sene aynı şekilde devam edilecektir. yorum olarak gelen istekleri isimleri yazıyorum ama bana iletişim adreslerimden eposta veya facebook üzerinden mesaj göndermeniz gerekli.

 • Merhabalar, annemin alerjik astımı var bu nedenle evimizin havası temiz olmalı. Aloe Veranın iyi bir temizleyici olduğunu öğrendim. Eğer hala elinizde fide varsa bana da verebilirseniz çok mutlu olacağım.
  Sevgilerimle
  merve

  • merhaba liste yer alan şuanda 65 kişi var. isminizi listeme eklerim ama 65 kişiden fazla kişi oldu o yüzden size bu sene yetişmeye bilir. ama sene aynı şekilde devam edilecektir. yorum olarak gelen istekleri isimleri yazıyorum ama bana iletişim adreslerimden eposta veya facebook üzerinden mesaj göndermeniz gerekli.
   Not: Merve Hanımdan sonra İstekte bulunacak arkadaşlar listeye isim yazma geçici olarak durmuştur.

 • merhaba
  geçen sene yazın amerikadan gelen özel bir tür olduğu söylenen bir aloe vera fidesi aldım ve bahsettiğiniz gibi bir fiyat 45 tl ödedim. ancak bir türlü büyümüyor su veriyorum solup yaprakları ölmeye başlıyor suyu kestim sobanın yanında saksısı ile tuttum düzeldi ve aylardır bir tık bile boy atmadı torf ve perlit karışımı içinde büyütmeye çalışıyorum acaba gübre ihtiyacımı var ne tür gübreleme yapmalıyım büyük baş hayvan gübrem tavuk gübrem tavşan gübrem bıldırcın gübrem var. yardımcı olursanız memnun olurum. paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim

  • merhaba aloe vera toprağı nemli olmalıdır. toprağı nemli olsun diye çok su verilmemelidir. o yüzden sulamasını normal domates sular gibi değil. o yüzden sulamasını ibrik sulama kabı gibi bir kapla üsten çok az su gezdirmeli. yazın ev içinde değil dışında olmalı. kışın güneş alan bir camın yakınlarına beslenebilir. gübre ile ilgisi yoktur. aşağı sarkan toprağa değen yaprakları kürdan, çöp şiş vb bir şeyler ile desteklenerek yukarı kaldırılmalıdır.

 • Merhabalar bende aloe vera bitkisini çoğaltıp dağıtmak istiyorum. İstanbul da yaşıyorum teşekkürler

 • BU hafta 10 Kişiye Fidesi Hazırdı 1 kişiye elden teslim ettim. bir kişinden yakın zamanda elden teslim edeceğim. listemde sıradan kişi eposta ve facebook üzerinden 8 kişiye mesaj gönderildi ama hiç bir cevap almadı. bu cevap göndermeyen arkadaşlar hiç kusura bakmasın en hafta 1 hafta bekledikten sonra sıra ki arkadaş geçiyorum.

 • Merhaba
  aşırı sivilceli bir cildim var ve resmen psikolojim bozuldu. Doktor ilaç hiç bi fayda göremiyorum. Benşm gibi sorunu olan bir arkadaşım aloevera ile epeyce bir toparlanmış. Ben de bu yaz Bodrum da aloevera olduğunu düşündüğüm bir bitkiden fideler aldım. Fakat yetişip yetişmediğini anlayamadım. Yaprakları esnekliğini kaybetmiş gibi görününüyor. Bu arada bitkiyi oldukça kuru bir toraktan ve doğan aldığım için çok su istemediğini düşündüm. fazla su vermedim ama dün burayı görünce epeyce bir suladım. Bitkinin fotoğrafını atmak istiyorum alo vera olup olmadığından emin olmak için. Nasıl atabilirim fotoğrafı. Bir de ben de fide için burdan sıraya girmek isterim. Eğer benim bitki alo vera ise sıradan çıkarım tabii ve fidelerinden de göndermek isterim. HA bir de yazının başında sadece 3- 4 türünün şifalı özelliği olduğu belirtilmiş. Şifalı olan türünü nasıl anlayabiliriz

  • metin üzerinde düzeltme yapamadım o yüzden burda yeniden yazıyorum ”Bu arada bitkiyi oldukça kuru bir toraktan ve doğan aldığım için ” derken bitkiyi oldukça kuru bir topraktan ve doğadan aldığım için demeye çalışmıştım 🙂

  • merhaba ne çok az su nede toprak kuruyana kadar toprağı bırakmamak gerekli. aslında bitki nemli toprak istediği için toprağın içine dere kumu karıştırırsanız daha çok faydası olur. siz bana facebook sayfam üzerinden resimleri gönderin bu konu ile ilgi siz yardımcı olurum. Plant-Home Facebook Sayfası

 • Aloe vera fidemi geçen hafta teslim aldım.Site yöneticisine çok teşekkür ediyorum.Çok şirin boyutta, paketlemesi de çok özenle yapılmıştı.Umarım sağlıklı bir şekilde yetiştirebilirim.Tekrardan teşekkürler:)

 • 20.08.2015 itibari ile yani bugün aloevera fidem elime ulaşmıştır,admine teşekkür ederim ,gerçekten özenerek hazırlanıp yollanmış inşallah aynı özenide biz yetiştirmede sağlayabiliriz.:)

 • Siteniz çok faydalı bir iyiliği böylesine güzel paylaştığınız için teşekkür ederim. Iyilikleriniz size iyilik olarak dönsün. Sevgilerimle

 • Merhaba bende bir fide istiyorum sıraya girebilirmiyim önümüzdeki sene falan fark etmez sıram ne zaman gelirse güzel kaliteli bi aleoveram olsun yeter takipteyim zaten

 • merhaba
  ben babek tebrizden alovera yetiştirmek istiyorum size danışmak istedim bana aloveranın pazarlama ve ekonomik konusunda bahs edermisiniz؟ teşekkürler

 • merhaba ben de sıraya girebilir miyim.
  varsa 2 adet rica etsem sıkıntı olur mu? iyi günler diliyorum teşekkürler şimdiden

 • Merhaba yanik olaylariyla çok sık karsilasinca ilgimi cekti ve arastirma yaptim. Lutfen fide alabilirmiyim teşekkürler

 • Merhaba,bende aloa vera bakiyorum yalniz gunes yaramadi yapraklari kahverengine dondu ve diriligi gider gibi oldu sadece isik alan yer daha iyi gibiydi.ben altta kalan kalin yapraklari zamanla kiriyorum bu arada cilde faydali dediler bu yuzden kok yukarida kaliyor bozulacak diyede korkuyorum.daha saglikli nasil bakabilirim…tesekkurler

  • Merhaba Bitki daha az güneş alan bir yerde almanızda fayda var zamanla rengi düzelecektir. evet cilde faydası var. yaprakları ortasında değil dibinden koparılması gereklidir. evet dibinden koparılınca kalın bir sap kısım ortaya çıkıyor ama bu pek bitki zarar görmez. kök kısımı değildir. bitkinin gövdesi. bitkin sulama şeklini yukarıda yazdım tabi bunun dışında tabaktan sulamada vardır. tabaktan su verince o su zamanla yukarı çıkar. bitkiye çok su verilmemesi gereklidir. bitki özellikle kahverengi gibi hastalandıkları görülünce bitkiyi gölgede dinlenme almak fayda var. evinizin güney bakan tarafında yetiştirmenizde fayda vardır.

 • Mrb hocam ben küçük yavruları dediğiniz şekilde ektim ama 1 yıldır aynı sadece 3 cm büyüdüler besin vere bilirmiyim hangi bitki besini ni verebilirim teşekkür ederim.

  • bitki besin olarak sıvı solucan gübresi olabilir ama oda çok çok fayda sağlamaz ama faydalıdır. yani bitki yetiştirdiğiniz ortamdan, sulama ve benzeri şeyden gelişim yavaş olabilir aynı şeklide bir sene önce benim yavru olarak ektim aloe vera 1sene sonra sürgün vermeye başladı. sıvı solucan gübresi bende var tohum dağıtım zamanı tohum alacaksanız bana facebook söyleyin size bir miktar gönderirim

 • Mümkünse bende bir fide istiyorum iki buçuk yaşında kızımda cilt hastlığı oluştu doktorlar kortizonlu melhem veriyorlar bir süre sonra tekrarlıyor. isteğimi değerlendirirseniz sevinirm.

 • Hocam bu gün bir arkadaş tan saksı içinde aloe vera aldım ,arkadaşım öylesine yetiştirdiği için fideleri hiç ayırmamış hepsi tahminim 3-4 tane bir saksıda büyümüşler ,bunları ayırsam bir zarar görürlermi

  • ayırmadınız da bir sıkıntı olmaz. ama yakın zaman içinde kasım ayın girince havalar soğuyacaktır. ilkbaharı bekleyip ayırmanızda fayda var.

  • bu sene iki tane fideden üretiğim aloe veraları dağıtımını yaptım bu sne sonu bu fide sayısını 8 büyük fideye çıkardım sene dağıtılacak fide sayısı 3-4 katı olacaktır. ama ilk önce liste yazan isimlerin bir çoğu bittikten sonra yeni isimler yazmaya devam edeceğim

 • hocam ben pazardan bi saksı aloe vera aldım ancak aldığım kişi güneşsiz bakilabilecegini söylemişti siz güneş ister yazmışsınız. güneşi direkt olarak almasa oluyor mu. odamın masasına koymak istiyorum.

  • güneşsiz pek bir iyi gelişmez onadınız en iyi ışık alan yere almanızda fayda var. aloe vera en uygun güneydir. yani odanızın güneye bakan yere almanız daha iyi olacaktır. güneşsiz yaşar ama iyi gelişmez.

 • günaydın vermiş olduğunuz bilgiler için tşk ederim benim sormak istediğim 300 çeşit olduğunu yazmışsınız fakat 3-4 tanesi faydalıymış ayırımını nasıl yapabiliriz yanıtlarsanız sevinirim

  • Merhaba aradığınız bilgi wikipedia yer almaktadır sadece sarısabır olarak arattırma yapıp wikipedia da yer alan liste bulabilirsiniz.

 • Merhaba ikeadan aloe vera almştm hc sürgün ü yok 5-6 ay oldu bi yapragıda kırıldı o yapraktan üretmrk istiyorum ne yapmalıyım detayli yazarsanz hc bilgm yok.şimdilik topraga tekrar ektm yaprakları uzun bi iple birlrştrdm zarar verirmiyim oradan gelen topraga torf kattm sadece şimdiden teşekkürler

  • Merhaba kırılan yapraklardan üretemezsiniz. bitkinin yanlarından veya yapraklarının arasından çıkan sürgünler ile çoğalta bilirsiniz. zamanla çıkacaktır. iyi bakımı yapılan bitkide zamanla çıkar. her toprakta rahatlıkla yetişir.

 • Lutfen yanık tedavisinde kullanacağım. Bana öncelikli gönderir mısınız. Yüzüm ve boynum 2.dereceden yanık. Aldığım alevora yaprakları yetmiyor. Günde iki yaprak kullanıyorum
  Saygılarimla

  • Merhaba Geçmiş olsun ben çoğaltarak daha önce istekte bulunan arkadaşlara dağıtım için ve dağıtılan aloe veralar en az 1 buçuk yaşına gelmeden yaprakları kullanılmaz.elimde kendi üretim için kullandığım dışında büyük fideler bulunmaz genelde ilk 4 yaprak olduktan sonra 1 ay köklendiririm sonra isteyen kişiye gönderirim.

 • Merhaba ben sitenizi yeni keşfettim. Doğrumu anladım bilmiyorum siz karşılıksız aloe Vera mi dagitiyosunuz.?Ben cicekleri çok seven birisiyim eğer öyleyse beni de listenize ekleyebilir misiniz? Facebook kullanmıyorum burdan yaziyorum o yüzden. Şimdiden teşekkürler

 • Slm benim evde yaklaşık 100-120 kök var ve biz bu bitkiyi çok iyi bi şekilde kullanmaya başladık ve faydalarını gorduk. Benim orenmek istediğim bu bitki bu kadar değerli ise niye Türkiye de toplu halde yetiştirmiyorlar.ben bu ise girmek istiyorum yetiştirmesi çok basit ama toplu halde nasıl satarım bi konuda yardımcı olabilir misiniz.

  • Merhaba ben bitkilerin ticari satış yönlerini pazar satışı hakkında bilgiye sahip değilim. internete belki görmüşsünüzdür bir fide çok iyi fiyata satılıyor. toplu olarak değilde bir pazarda veya tezgahta kolaylıkla uygun fiyata satabilirsiniz.

  • Merhaba bende nisan ayının başından beri aloe vera yetiştiriyorum.Annem çiçekçiden alıp hediye etti.1 ana bitki 3 adette yavrusu vardı. Birkaç hafta içinde 2 adet daha yavru verdi ve yavrular 5 oldu.Nisan ayının sonunda saksısı çok küçük olduğu için daha büyük bir saksıya diktim.Dikerken minik 2 yavrunun daha çıktığını gördüm ve yavrular 7 adet oldu.En büyük 2 yavruyu küçük bir saksıya diğer 5 yavruyuda ana bitki ile diktim.Topragi kurudukça su veriyorum.Ama yeniden yavru vermiyor artık.Bunun için ne yapabilirim.Yardimci olursanız çok sevinirim.

 • Bitkimi saksiya sabitlemek icin ugrasiyordum bir dalı hafif kırıldı ne yapabilirim ?

  • bitki sabitlemek için çöp şiş ile destek yapabilirsiniz yaprak kırılması ciddi ise yaprağı kopara bilirsiniz. ama çok kötü değilse çöp şişle destek yaprak destek olabilirsiniz.

 • Merhabalar aloe veralarımı saksıda yer değiştirirken elimden düştü ve yaprakları biraz açıldı kırılanlar oldu onlar kopardım kalanları için ne yapmalıyım ?

  • merhaba yaprakların dibinde beyaz kök varsa veya buket şeklinde ayrılmış kısımlarını toprak içine ekebilirsiniz ama kopmuş kırılmış olan yapraklar tutmaz. kırılanları jel çıkarıp kullanmanızda fayda var.

  • merhaba Henüz fide istek ve dağıtım yapılmamaktadır. ilkbahardan sonra istek ve dağıtım yapılacaktır. istek alımı facebook sayfam üzerinden haber verilecektir.

 • Merhaba, aralik ayinda tatildeyken arkadasim aloe verami cok sulamis. O zamandan beri alttaki yapraklar bir bir sararip-zayiflayip kopuyor. Iki hafta once saksidan bitkiyi cikarip curumus kara duran koklerini ayirip 2gun disarida beklettim kurumasi icin(artik kokler kurumustu). Simdi gene ektim ve yapraklar olmeye devam ediyor.

  • Merhaba henüz istek alımı veya dağıtımı başlamadı. ilkbahardan sonra aloe veranın üreteceği fide sayısı ve gerekli malzemelerin tedarik edildikten sonra istek alımına başlanacağı zaman facebook üzerinden genel olarak bildir(paylaşım) yapılacaktır.

 • Merhaba benim aleo vera bitkim yana eğim yapıp ortadan kırıldı kırılan kısmı suya koydum kök salsın diye doğrumu yoksa direk toprağa gome bilirmiyim diğer kök kısmında 2 yaprak kaldı onu toprağına gömsem tekrar Filiz verir mi teşekkür ederim

  • merhaba kırılan yapraktan üretmeniz çok zor. ama köklü olarak yaprak içinden çıkan veya aloe veranın yanlarından çıkan sürgünler ile üretim yapabilirsiniz.

 • Meraba ben yüzündeki sivilceleri için bu bitkiyi istiyorum eğer uygunsa benide kayit altina alir misiniz lütfen heyecanla bekliyorum

  • Henüz dağıtım ve istek alımı yapmıyorum ilkbahardan sonra havalar ısınınca bitki çoğalmaya başlayınca ve gerekli malzemeler sağlanınca istek alımına başlayıp daha önce bekleyen isteklere fideler gönderilecektir. facebook üzerinden duyuru yapılacaktır.

 • Merhaba az önce alır vera aldım kargoyla geldi.yaprakların uçları sarsmış ve kahverengi napmam lazım acaba

  • Merhaba Yaprakların kahverengi dönüşmesi bir kaç nedeni olabilir. kahverengi dönüşen yaprakların düzelmesi zaman alabilir. doğru bakım ve doğru yere alınırsa zaman içinde düzelir bu zaman süresi 3 de olabilir 3 ayda. size bitkiye fazla su vermeyin.

 • Merhaba, küçük bir aloaveram var. Pencere önünde, günün belli saatlerinde birkaç saat güneş alıyor.Toprağı tam kuruyunca suluyorum.İki tane yavru verdi. Fakat yaprakları ve yavruları kızarmaya başladı. Kızılımsı kahverengi bir hal aldı. Hatta dış yapraklar büzüldü iyice bozuldu. Ne yapabilirim?

  • Merhaba bir çok kişin benimde her sene karşılaştığım sorunlardan biri yaprakların kahverengine dönmesi. buna neden olacak genelde bitki strese girmesi ile oluyor buna bir çok neden olabilir aşırı sulama, fazla güneş, yanlış bakım, iklimlerden bile olabilir ama bitki zaman içinde doğru bakıma devam edilince sorun düzeliyor bu sorun geçmesi bazen 3 gün baz

 • Merhaba alovera nasil kokle dirilir tek yapragini alip suyami koycam da kok yapar yomsa direk topragami ekilir soylersnzsevinerim

  • merhaba suyun içinde kesinlek bekletmeyin tersine dışarıda yani güneş olmayan bir yerde en az3 saat bekeltin sonra ekin 1 ay toprak nemli kalmalı ilk bir hafta bitki gölgede beklemedir. toprak nemli olsun diye fazla su vermekten kaçının

 • Merhaba Aloe Vera bitkisini araştırıyorum şuanda Sivas’ta çok fazla arazim var ama kışın -30 ları gördüğü için korkuyorum eksik olduğum çok fazla konu var bana önerebileceğiniz herhangi bir kitap yada teknik varsa mail yada cevap yoluyla ulaşma şansınız varmıdır…

 • Mutlu öğlenler. Ben facebook kullanmadigim için sizin fide dağıtımı için duyurularinizi görmem imkansiz. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim

  • merhaba henüz istek ve dağıtım yapılamamaktadır. bitkiler güneşden yandığı için henüz bitkiler iyileşme sürecinde şuanda noramlde çoğama başayacaktı ama şimdi bitkiler kurtarmaya çalışıyorum

 • Merhaba, ben bir şey sormak istiyorum yardımcı olursanız çok memnun olurum. Benim aloe veram yavrular vermişti ben de belli büyüklüğe gelenleri ayırdım başka saksilara diktim. Sulamasini bakimini çok güzel yapıyordum. Bir arkadaşım çok beğendi yavruyu ve ben de ona hediye ettim. Lâkin 2 3 4 gün sonra hediye ettiğim aloe veranin yapraklarının kahverengimsi renk aldığına bizzat şahit oldum. Bu konuda ne yapmam gerekiyor. Ve ben aloe verayi ayirdiktan yaklaşık 1 2 ay kendim baktigimda hiçbir sıkıntısı yoktu. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim

  • merhaba kusura bakmayın geçiken cevap için yaprakların kahverengi dönmesi zamanla geçiyor doğru bakımla düzeliyor. tabii onunla sizin yetiştrdiğin yer aynı olmadından farklık göstermiştirdir. bakımla veya bitkin durduğu yerle alakalı olabilir ama doğru bakıma devam edilirse zamanla düzelecektir.

 • Merhaba bende aleo vera fidesi istiyorum elimizde var ise lütfen gönderim yaparmısınız?

  • bu sene bitkiler hastalanması nedeni ile bitki dağıtımı yapılamamıştır. ve sitenin geliri artık kendi aylık ödemesini karşılayamadığı için bu sene yapılmayacaktır.

 • Merhaba ben aloe vera bitkisi yetiştiriyorum. Fakat 10 günlük tatile gittiğimiz için annem bitkimin içine su şişesini ters çevirip koymuş. Evde baktığımız bir kaç bitki daha olduğu için bakımı ağır olmayan çiçeklere bunu yaptı. Ama ne yazık ki eve döndüğümde bitkimin küçük yavrularından bitanesi kurumuştu ve sarı lekeler vardı. Bende sizin sitenizi daha önce okuduğumdan kök hastalığı sandım ama Phakopsora pachyrhizi diye bir şey çıktı. İnternetten araştırdım nasıl bir çare bulabilirim diye türkçe bir sonuç çıkmadı. Lütfen bana yardım edin ve çabucak yorum atın bitkim için ne yapabilirim???? Toprağını değiştirmeyi düşünüyorum??? (sırf siteye yorum atabilmek için kaydoldum ne olur yardımcı olun şimdiden teşekkürler ^_^)

  • aloe veranın bazı tür hastalıkları türkiyede nasıl düzeltildiği bilmemektedir. yurtdışı sitelerinden yeterli bilgi yer alamaktadır. hastalıkla deneyim elde ederek öğrenerek paylaşıyorum. ben henüz karşılaşmadığım için bahsettiğiniz hastalıkla size çözüm öneremeyecem ama bitki ayırmakta fayda var.

  • bu sene bitkiler hastalanması nedeni ile bitki dağıtımı yapılamamıştır. ve sitenin geliri artık kendi aylık ödemesini karşılayamadığı için bu sene yapılmayacaktır.

  • bu sene bitkiler hastalanması nedeni ile bitki dağıtımı yapılamamıştır. ve sitenin geliri artık kendi aylık ödemesini karşılayamadığı için bu sene yapılmayacaktır. türkiye dışı maalesef

 • Merhaba arkadasim yukarda resimdeki kadar verdi ve ektim dediginiz gibi sulama yapiyorum ve balkonunda tutuyorum fakat 1 ay oldu nerdeyse ama hic buyumedi normal mi bu durum acaba

 • Merhaba bende oğlum için istiyorum dönüş yaparsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

 • Merhaba benim aleo veram odada gölgede yaprakları yeşil bir şekilde duruyordu ama hiç büyümüyordu. Güneşe aldım yaprakları kahverengi oldu ve aynı zamanda yaprakları yumuşadı. Haftada bir kere su veriyorum. Başka neler yapmalıyım eski haline dönmesi için?

  • Merhaba bitkinizi dinlendirmek ile doğru bakımla eski halinde döndürebilirsiniz kahverengine dönmesi zamanla iyileşir bitki ölmez ama yaprakların yumuşaması sorun oluşturabilir bitki doğğru su verilmeli bitkin toprağı yukarıdan aşaı doğru en az5-7 cm kuruduktan sonra su verilmeli. Bir farklı su verme yöntemi var onuda söyleyim bitkin sakısın tabağına su doldurup verebilirsiniz eyer bitki çok güneş alan bir yerdeyse daha az güneş alan bir yere bitkin kendi toplaması sağlanmalıdr. bitki yapmanız geeken dinlenmesini sağlanmasıdır. bu zamanla 3 günde vya 3ayda iyileşebilir.

  • Merhaba websitenin 1senedir reklam gelirlerin kendi hosting ücretini bile karşılaması ve gerekli malzemelerin alınması nedeni ile Maalesef devam etmemektedir.

 • Bende arkadaşım bana hediye etmiş olduğu Aloe vera çiçeğin kışın karda unutmuşum Donmuş bulduğumda çok ağladım Ve nihayetinde oda bir canlı bitkidir.
  Ordu UNYEde bu bitki yok…
  Bana yetiştirmek üzere Aloe vera yollarsanız çok sevinirim

  ALLAHA emanet olun

  Saygıyla Selâmliyorum

 • Merhaba bende üç aygır yetiştiriyorum bi saksıda 3 kök vardı çiçek odamda pek ışık aşamıyordu küçük olan kök çürümeye başladı başka ışık alan bir yere koydum orada bir kaç yaprak verdi ama şimdi yıne küçük kökten biri çürüdü bunun için ne yapmalıyım acaba bu gidişle küçük olan köklerin hepsi çürümeye başlıcak yardımcı olursanız sevinirim

  • merhaba bence bitkiye bakımı ile bir sıkıntıdan kaynaklanıyor ve çok su veriyor olabilirsiniz. çünkü aleo veraya çok su verilmez toprağı kuruması gereklidir. su miktarını ve su verme aralığını uzatın.

 • Merhaba benim 1 buçuk yıldır aloe vera var. 5 fide aldım ancak 3üne kendim baktım ancak ev taşır ken vs öldüler. Anne olan çok büyüdü ve 2 haftadir çiçek gibi bişey çıkar dı. Tohum da olabilir. Onları nasıl değerlendirmeliyiz? Sarı renkli ortasında polen tarzı tomurcuklar var. İsterseniz fotoğraf göndere bilirim. Teşekkürler simdi den.

 • Merhaba bende 3 çeşit Aleo Vera var ama bunlardan hangisi barbadensis miller olduğunu bilemiyorum. Mail adresiniz varsa foto çekip yollasam bana yardımcı olur musunuz?

 • Ne olur alovera istiyorumçok acil bana yardimedersaniz sevinirim ilac için lazim ve 4yillik olmasi gerekiyormuş

 • alovera var bende 5 yıldır kullanıyorum ama uzamyor toprağına ne doksem uzar arkadaşıma verdim oda yitirdi uzadı. bira falan döküyor ben bira değilde takviye ne verebilirim toprağa verimli olsun diye lütfen bi öneride bulun teşekkür ederim bu arada süper bitki yıllardır kullanıyorum

  • ben sadece bitkiye oraganik sıvı soluncan gübresi göküyorum ama bakımını doğru yapınca doğal olarak kendiğinden uzuyor ve bir çok sürgün veriyor.

 • Merhabalar bende aleovera yi çok seviyorum anne çiçekten bitane diktim iki aydır çok güzeldi fakat şimdi uc yaprak kısımları hafif kahverengi olmaya başladı yukarıdaki bilgide çok güneş alıyorsa olur deniyor ama güneş de almio bu yüzden yerini degstrdm belki uçlarında düzelir dedim nedendr böle olması birde toprağı çok geç kuruyor pazartesi den pazartesiye suluyrm ama o zamana kadar kurumuo napmaliyim yardımcı olun lütfen kahverengi olan yerler düzelir değilmi ?

 • Merhaba,annem aleovera bitkimi balkonda unutmus.Yapraklar toprağa serildi ve yumuşamis. Eski haline getirmek icin ne yapmam gerekiyor?

  • Merhaba, bütün yapraklar yumuşamış şole gibiyse kurtarılması çok zor ama isterseniz yaprakalrı destekleyip topraktan uzaktaştırın.

 • Benim aloveramın yaprakları beyaz oldu kış oldugu için evin içine aldım evim güneş görmüyor sanırım ondan neyapmalıyım

  • Merhaba beyaz oldu dediğiniz Kısım yaprağın içe dönük alt kısı ise ve beyazlık süt beyazı değilse bitki büyüyor o yüzden. genişlediği için

 • Yaklasik 3 ay once bi kok verdi arkadasim cok zor buyuyor ve bugub saksisini degistirdim koku canli degil yok denecek kadar az demir tozu aldim uyguluyorum acaba neyi yanlis yapiyorum az az suluyorum gunes goren yerde duruyor ?

  • merhaba bu mevsimden ektiyseniz gelişmesi çok yavaş olacak yada sonbaharda ektiyseniz gelişmesi çok yavaş olacaktır. kışın gelişimi yaza göre daha dört kat daha yavaş olacaktır.

 • Merhabalar ben çiçekçimden 5 tl ye aloe Vera aldım. Bi yaprağı sarıydı adama sordum işık görmeyen bi yerde dursun dedi ve 15 günde bi sula dedi bende eve gelince araştırdım madem aldım iyi bakmalıyım diye böyle şeyleride araştırmayıda severim zaten neyse internette okudum aydınlık yerde olmalıymış hemen salona aldım soğuk odadan aldıktan 2 gün sonra ortasından küçük aloe Vera çıkmaya başladı sonra baktım yaprakların da minik minik yanıklar yaralar olmaya başladı derken sondaki diğer yapraklarının uçlarının içinin boşaldığını ve sarardığını gördüm. Kökünü laylon çatalla eşeledim ve dibinden beyaz tüylü topçular vardı ve kökünün olduğu kısımda siyah lifler vardı ıslanmış çay gibi görünüyodu bende ertesi gün öğlen vakti saksısından itinaile çıkardım ve kökünü koyu liflerden kumdan arındırdıktan sonra ılık su ile yıkadım. ve kökün yaralı olan yerlerine orkide çiçek ilacı ile parsuman yapar gibi peçeteyle uyguladım aloe vera dışarda beklerkenYen’i bir toprağı kuruydu eskiden içinde bitki vardı ölünce içinde yıllandı toprak tapi sert kesekleri ezdim ve orkide ilacı ile suyu karıştırdım ve biraz nemlendirdim sonra aloeverayı güzelce diktim çiçekçi gövdesi ile birlikte alttaki iki dalıda toprağın içinde bırakmış ben dışında kalsın diye üstüne kum gelmesin diye biraz yukardan diktim şubatın 4 2017 yılı kesin ilk olsun diye söylüyorum toprağını değiştirmiş bulundum Nisa’nı beklersem temelli ölcek diye bekleyemedim sonradeliklerini kontrol ettim ve kalan ilaçlı suyuda üstür yavaşça döktüm delikten su akmadı bende sopayla köküne denk gelmeyecek şekilde delikler açtım suyu dışarı akıttım ve bide kökünde siyahlaşan kısımlar vardı bazılarını kopardım bazıları uzun kökün ortasındaydı küçük siyahlıklardı onları koparmadım sizce iyi mi yaptım yoksa kötümü yardım edermisiniz başka hiç biyerde aloevera bitkisi hakında bilgi bulamadım. Lütfen yardım edermisiniz.

 • Merhabalar,
  Evde saksıda baktığım bir aloe veram var. Yapraklarının içi dokunduğumda su dolu gibi olduğunu farkettim ve alt yapraklardan birkaçı yumuşayıp düştü. Saksıyı boşaltıp yeni toprağa ekmeyi denesem bir çözüm olabilir mi sizce?
  Ya da yapabileceğim başka bir öneriniz var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

 • Slm bende bugün kapıya atılmış büyük saksıda alovera gördüm komşuma sordum taşınacak diye atmış
  Ben eve aldığımda cook don tutmuş haldeydi oda sıcaklığında kendini bıraktı şu damlatmaya başlaDi şimdi merak ediyorum kedini toplarmi kendini saldı bir yaşlı gövdesi var etrafında cok cok guzrl küçük fideler var onlarda eriyen buzları nedeniyle kendini sakinin toprağına bırakmış haldeler

 • Msj ma cevap atmamissiniz @bilgigezgini sizce donan sonra çözülup kendisini bırakan alovera tekrar yaşama şansı varmı komşu donmaya terk etmiş cook üzgünüm çok güzeldi sanki durumunu görünce içim acıyor

 • Bitkiden nasıl temin ederimm
  Yardımcı olursanız memnun olurum
  Teşekkürler
  Oğuz atakay

  • Merhaba yakın zaman içinde bir çok çiçekçide aloe vera gördüm. ankara bölgesinde en çok dikakti mi anaç fide ile çoğaltmış olmaları çekti ama pek aloe vera konusunda bilgiye sahip değiller bir çok çiçekçide artık var özellikle bu dönemlerde var. çiçek pazarlarında var

 • Ben bi arkadasdan yavru aloe vera aldım evim kuzeye bakıyor güneşi yazın goruyo yani güneş gören odalarim soğuk evim sobalı. Geçenlerde güneş varken balkona koydum ve şuan çiçeğim soluk bi şekilde ne yapmalıyım da kurtarmaliyim

  • merhaba bitki de yumuşama yok ise düzelebilir. sadece bakımına dikkat etmeniz gereklidir. çok fazlqa su vermeyin kendini toparlaması dinlenmesi gereklidir. isterseniz bana bitkinin bir resmini facebook sayfamdan gönderbilirsiniz

 • Yani azonce yazdım gece unutmusum balkonda ? kurtarma ihtimalinin olduğunu söyleyin lütfen.

 • Ben bi arkadasdan yavru aloe vera aldım evim kuzeye bakıyor güneşi yazın goruyo yani güneş gören odalarim soğuk evim sobalı. Geçenlerde güneş varken balkona koydum ve şuan çiçeğim soluk bi şekilde ne yapmalıyım da kurtarmaliyim

 • Elinizde aloe vera varsa satin almak istiyorum egzema hastasiyim iyi geliyor diye duydum tesekkurler

 • Aleo veranın yandan çıkan yapraklardan çoğaltmak için aldım diktim ama kurumaya başladı ölüyor galiba ne yapmalıyım

  • merhaba Tek yaprak olarak yan kısımından kısıp mı aldınız yoksa yan kısından yanından çıkan sürgün (yavru) alıp ektiniz de kuruma başladı. resim varsa facebook üzerinden gönderirseniz daha iyi yardımcı olurum.

 • Merhaba ben diktim çok küçük 4 dalı olan kökünden sökülmüş bi şekildeydi ve büyük bi saksıya diktim salonumun güneş alan kısmına koydum ama cansız duruyo ve büyümüyor sanırım sivilcelerim için yetiştiriyorum ne zaman sürede büyür ve na kadar sıklıkla sulamam gerekiyor

  • Merhaba Gamze Hanım. bana facebook sayfam üzerinden resim gönderebilirseniz daha iyi yardımcı olurum. dikeli ne kadar zaman oldu?

 • Merhaba aloeveramin yapraklarinin kimisinde orta kimisinin de uç kısımları kırık kırık duruyor icinin jeli yok o kırık olan yerlerde ne yapmam gerek cok üzülüyorum yardimci olursaniz sevinirim

 • Merhabalar ben aleo vera bitkisi yetiştirmek istiyorum acaba burdan temin etmek mümkün müdür?

 • İnşallah tekrar fide dağıtımını yapabileceğinizin çok çok üstünde tıklayanınız olur 🙂 kolay gelsin

  • bende aloe vera bitkisi istiyorum koçtaşa gittim biraz önce 23 tl yazıyordu. Diyarbakırda varsa filiz alabilirim.

 • Merhaba, ben arkadaşımdan aloa vera yavrusu almıştım, çok güzel büyüyordu. Bugün bir baktım, kökte çürüme olmuş. Topraktan çıkıp elime geldi. En dıştaki en çürük köklü yapragı çılardım, diğerlerinin uc kısımındaki çürük yeri birazcık kestim. Şimdi bardakta suyun içine koydum, bekliyorum. Acaba ucundan çimlenmeye başlar mı? Tekrar toprağa ekebilir miyim? Çok üzülüyorum yavruma lütfen yardım edin:(((

  • Merhaba Öncellikle suyun içinden bekletmeyin dışarıda açıkta bekletin en az 3 saat. tutuğunuz zaman elinze güç uygulamadan geldimişse bakımdan kaynaklanan sorunlardan bitkinin kökleri çürümüş. hatalı sulama vb. yakın zaman içinde bir çok kişi aynı soruyu ile bana mesaj gönderdi. bende bu sene aynı durumla karşılaştım. benim kisi tamamen ilgisizlikten. bitkinizi suyun içinden alın dıışarda bekletin. ektikten sonra yapraklarda yumuşama başlarda üzülmeyin.
   Bu sayfada aloe vera çoğaltma üretiminde gerekli bilgiler yazıyor bakabilirsiniz.

  • merhaba.bu bitki aşırı suyu seven bir bitki değil topragı hafif nemli kalmalı ve fazla güneş görmemeli haftada bir kez sulanmalı topragı humuslu toprak olmalı

 • Merhaba,
  Dipten ayirip yeni saksiya gecirirken yavrulari,aslinda az suladigimi dusunurken dipteki toprağın vıcık camur olduğunu gordum.diplere ve toprak icine kil toplarindan koyup yeni torfla karistirip doğu guney gunesi ve ruzgar da alan balkona koydum.(gunduz 28°c-gece 15°c)birkac gun sonra eski saksinin gobekteki yeni surgunleri acik yesil,aktardigim yeni saksidakilerin de yine acik yesil ama yatik gucsuz formda gözlemliyorum.
  Ne yapmaliyim sizce?tesekkurler

 • merhaba benim aleoveram fazla güneşte kaldığı için yaprakları kahverengi oldu bunu geri dönüşü var mıdır ? yoksa üldü mü?

 • aloa veranın her çeşitinden jel çıkarmı? az önce bahçede bulunan aloa veradan bir yaprak kopardım yaklaşık 80 cm boyunda ama jel çıkmadı içinden

 • Merhaba.Ben diş hekimi öğrencisiyim yakın xamanda doğal diş macunu yapacağım.Ürünleri toplamaya çalışıyorum.Aloe vera bitkisindrn kaldı mı bana da gönderirmisiniz. Geniş yspraklı olandan.teşekkürler

 • Kışın sicak bi ortamda olması için dogalgaz peteginin yakınına koymam doğru olur mu yeni ektim bir hafta oldu

 • Merhabalar benim Aloe Vera bitkim yaprakları yarısına kadar kahve rengi oldu ve kurumaya başladı.lutfen bana ne yapmam gerekir onu söyleyin.simdiden teşekkürler

 • Merhabalar bende de tohum mevcut ama nasıl ekmem gerektiğine dair bir bilgiye sahip değilim aydınlatırsanız sevinirim
  Saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir