Aloe Vera Bitkisi Yetiştirme Bakımı | Çoğaltma | Ücretsiz Fide

Not: Ücretisiz Aloe Vera Fidesi İsteyenler lütfen sayfanın alt kısımda ki Ücretsiz Aloe Vera Fidesi Dağıtımı’ yazan bilgilerin inceleyin.

Aloe Vera (Tıbbi sarısabır) 

Sarısabır Aleo Vera

Aloe Vera Asphodelaceae familyasından tıbbi amaçlarla kullanılan bir sarısabır türü.  Türkçe adı Tıbbi sarısabır’dır. Aloe vera yaprakları içinde jel bulunmaktadır. Jel kısmında, 18 amino asid, 20 mineral, 12 vitamin bulunmaktadır.

Aloe Vera (Sarısabır) bazı türleri

yaklaşık 300 türü vardır. 3-4 türünün şifalı özelliği bulunmaktadır.
Kaynak: wikipedia
Aloe Vera Yetiştirme
Aloe Vera 300 Yakın çeşitti bulmaktadır ama genelde şifalı olarak evlerimizde iş yerlerinde ve Türkiye genelinde bir tek tür yaygındır adı aloe barbadensis’dir….

Aloe vera yetiştirme çok zor değildir. Yetiştirme için iyi güneş alan ve akşamları esinti alan bir yerde çok kolay yetişir. sulama yapılırken çok dikkat edilmelidir. fazla sulamadan kesinlik uzak durmalısınız. fazla sulamadan oluşacak hastalıklardan biri köklerin çürümesi olacaktır.

Ev içinde yetiştirirken iyi güneş alan Güney Pencereleri Seçilmelidir.

 

Toprağı Bahçe toprağı, humus, lifli torf, Derekumu, perlit olması gelişimi açısından yarar vardır. Kullanılan saksın iyi drenajlı olmalıdır.

+8 ile +10 derece altında dışarıda bırakılmamalıdır.

Aloe vera Sulama ve Nem ihtiyaçı

Sulama

 • Yapraklara gelmeyecek şekilde toprak sulanmalıdır ama bitkilerin yaşına göre sulama şöyle yapılmadır.

 • Eski olması için en az 3-5 yaşında olmalıdır.’

 • Genç Bitkilerde 3 yaşından küçük aloe veralar için toprak üsten 3-5cm kurumuş olmalıdır.

 • Eski Bitkiler için Üsten 7-10 Cm Kuru olmadır.

 • Sulama bir sonraki sulamadan önce toprak kuru olmalıdır.

 • Kötü ve yanlış yapılan sulamada kök hastalıkları oluşur. Fazla sulamadan kaçın

 

Toprağın nemini koruma
Toprakta nemi muhafaza etmek için taşlar ile toprağı örterek veya saman ile toprağı örterek nemi koruyabilirsiniz.
Aloe Vera Üretimi
En kolay yandan çıkan sürgün (Yavrular) ile üretilir. Bu yavru en az serçe parmağınız boyunda ve en az 3-4 yaprak olmalıdır. Bu yavrular anne ile kökle bağlantılı olduğu için yavruları çıkarırken yavaş yavaş anne ile bağlantı noktasını bulup anneden ayrılmalıdır.
Anaç bitkiden ayrılmış sürgün (yavru) bir süre dışarıda açıkta  (3 saat) güneş olamayan bir yerde bekletilmelidir. Sonra nemli olan bir toprağa ekin ve sulayın. bitki tutana kadar toprak nemli kalmasını sağlayın. En az 1 hafta gölge bir yerde kalmadır. 1 ay toprak nemli kalmalıdır.
Not: Saksı Değişimde bitki bir hafta gölgede bekletilip dinlendirilmelidir.
Aloe Vera Hastalıklar
 

 

Kök Çürüğü hastalığı : Bu hastalık genelde kötü sulama yüzünden olur.
Kuru çürüğü : Yanlış Bakım Durumda çıkar. bitkinin şeklinde veya renginde bir değişiklik yok gibidir ama zayıf kalmıştır. bu hastalıkta fungisit ile periyodik  spreyleme yaparak mücadele edilebilir.
Aloe vera yaprakların kahverengine dönmesi : nedeni fazla güneş almasından dolayı rengi kahverengine dönmektedir. Daha az güneş alan bir yer alınmalıdır.
Phakopsora pachyrhizi : mantar hastalığıdır. yapraklar kahverengi açar sarı lekeler vardır. 
Bakteriyel Çürüklük: Koyu renkli, solmuş, çökmüş ve çürüyen yapraklar vardır. yapraklar aşağı yatar bakteriyel bir hastalıktır. Aşırı sulama yapılmamalıdır
Aloe vera ile ilgili sorunlarınız varsa alt kısımda yer alan yorumlarda görülen cevaplarda aradığınız sorunun cevabı yoksa yorum olarak sorunuzu sorabilirsiniz.

 

Aleo vera

Ücretsiz Aloe Vera Fidesi Dağıtımı:

Fideler çoğaldıkça Dağıtımı yapılmaktaydı ama sitenin reklamlardan gelen geliri kendi hosting(site barınma alanı) ücretini bile karşılayamıyor olmasından dolayı (site alan adını bahsetmiyorum bile) ve gerekli malzemelerin alınamaması (viyol, torf, toprak vb.) çok sıkıntılar yaşıyorum.

Aleo Vera dağıtımı devam ediyor bitkim anaçtır çok sayıda fide üretmek mümkündür. pazarda sarılan bitkilerle kıyaslanamaz. 

 

 Ücretsiz Organik Tohum Dağıtım Bilgileri İncelemenizde fayda var.

Önemli Not: Site reklamlardan gelen çok düştüğü için aloe vera  yetiştirmek ve hazırlanmak için kullanılan malzemeler yeterli gelir kalmadı. sayfamda desteklerinize ihtiyaçlarım var. Aloe veram anaçtır kısa sürede çok sayıda sürgün elde edilir. aloe vera isteyenler benimle iletişme geçin

Ücretsiz Aloe Vera almak için başvuru buradan yapın

 

Aloe vera ilgili diğer makaleler

 • 90.99 99.99 
  10 Bonus

  İnanılmaz derecede popüler bir bonsai olan Japon Sediri, iğnelerinin küçük boyutu sayesinde Bonsai yetiştiriciliği için çok uygundur. Bu tür yüzyıllardır Bonsai ağacı olarak yetiştirilmektedir. Evinize ve bahçenize çok yakışacak harika bir görünüm.

 • 0.00 

  Ejder Meyvesi Tropikal bir meyvedir. En önemli faydaları arasında yüksek tansiyonu önleme özelliği vardır.

  Ücretsiz 20 adet tohum

 • 2.20 
  1 Bonus

  Son derece kullanışı ve asetatlı kalem ile üstüne ektiğiniz tohumun ismini yazıp daha sonra kullanımlarda kolonya ile silip tekrar kullanabilirsiniz

 • 2.35 
  1 Bonus

  Jiffy 44mm-42mm şişen tablet 20 adet 44mm-42mm boyutlarında suda şişen tablet. Bu tabletler özel yataklardan elde edilen %100 sfagnum yosunundan imal edilmiştir. etrafındaki file doğada çözünebilir özelliktedir. sfagnum yosununun su çekme özelliğinden dolayı su ve havayı birlikte emer. Bu avantajı sayesinde köklerin gelişmesi için gerekli ideal hava ve su oranı kolayca ayarlanabilir.

  Mağazamızdan daha indirimli almak için ürün satın alırken satın alabilirsiniz.

 • 89.99 98.99 
  9-10 Bonus

  Kendi Japon Karaçam bonsai’nizi yetiştirin. Koyu, lapa lapa kabuğu ve koyu yeşil iğneleri olan güçlü görünümlü bir ağaç. Kent bahçeniz ve alanınızdan en iyi şekilde yararlanmanız için mükemmel ağaç. Çok popüler bir bonsai olan Japon Karaçam ağaçlarının büyümesi nispeten kolaydır ve soğuk sıcaklıklara tahammül edebilir

 • 89.99 98.99 
  9-10 Bonus

  Kendi Mavi Ladin Bonsai’nizi yetiştirin. Koyu yeşilden mavi-yeşilin tüm tonlarına ve toz beyaz maviye kadar değişen renklere sahip güçlü görünümlü bir ağaç. Bu ağaç, evinize ince mavi renkler katmanın harika bir yoludur. Colorado Mavi Ladin, Bonsai için çok popüler bir seçimdir, ancak aynı zamanda Dünyanın çeşitli yerlerinde popüler bir Noel ağacıdır.

 • 89.99 98.99 
  9-10 Bonus

  Kendi Ağlayan İncir bonsai’nizi büyütün. Bu eşsiz görünümlü ağaç, ona yemyeşil ve tropikal bir his veren koyu yeşil oval yaprakları ile deri gibi bir görünüme sahiptir. Şehir bahçeniz için mükemmel ağaç ve farklı bir görünüm katıyor. Ağlayan İncir, Kuzey Amerika’daki en popüler ev bitkilerinden biridir ve bakımı en kolay Bonsai ağaçlarından biridir, bu da onları yeni başlayanlar için mükemmel bir seçim haline getirir.

 • 90.99 99.99 
  10 Bonus

  Kendi Bodhi Ağacı bonsai’nizi büyütün. Kutsal Ficus olarak da bilinen bu ağaç Hindular ve Budistler için kutsaldır ve kalp şeklinde asılı yapraklar oluşturur. Bu güzel Bonsai ile evinize biraz sevgi katın. Bonsai’ye yeni başlayanlar için en popüler iç mekan ağaç türlerinden biri olan Ficus ağaçları, Şubat ayında muhteşem küçük kırmızı çiçekler üretebilir.

 • 89.99 98.99 
  9-10 Bonus

  Kendi Japon Akçaağaç bonsai’nizi yetiştirin. Seramik bir saksı ile güzelce soyulabilen narin yaprakları olan zarif, zarif bir ağaç. Japon Akçaağaçları, yıl boyunca farklı renkler sergileyen bahçenizin en önemli parçası olabilir. Japon Akçaağacı, çok çekici sarı, turuncu ve kırmızı sonbahar renkleri ile ünlüdür ve popülerdir.

260 replies on “Aloe Vera Bitkisi Yetiştirme Bakımı | Çoğaltma | Ücretsiz Fide”

  • merhaba nisan ayından sonra çoğaldıkça dağıtacağım. şuanda 4 kişiye önceden söz verdim çoğaldıkça (üretince) dağıtacağım elimde bir miktar fide vardı ama soğuklar nedeni ile öldüler.

 • Merhabalar
  toğumdan yetiştirildiğinde kısır olduğunu yazmışsınız.ben toğum aldım.Bunlardan Aloe Vera olmayacak mı?Eğer fide veriyorsanız bende almak isterim.

  • evet.tohumdan yetişmez. aloe veranın tohumları olurma tohumdan yetişmez kısırdır. dipten verilen sürgün(yavru) ile yapılır. nisan ayından sonra çoğaldıkça dağıtacağım. havalar ısınınca alttan çok yavru veriyor. bu sene için ayırdığım yavrular hava çok soğukluğu veya bilmediğim bir nedenle öldü normalde bu zamanlar dağıtacaktım. ama nisan ayından sonra üretikçe dağıtacağım.

 • Merhaba..nisandan sonra egwr yetrli miktarda olursa bende rica edecegim..not alirsaniz sevinirim..

  • Merhaba Neriman Hanım. Nisan Ayından sonra aloe vera çoğaldıkça isteyen herkese dağıtacağım. önceden isteyenlere haksız olmasın diye isteyen herkes bana site içinden özel mesaj atsın ben çoğaldıkça mesaj tarihlerine göre sıra ile dağıtım. bu linkten site üyelerimiz bana mesaj atsın. iletişim olarak çok kullandıkları facebook profil adres link veya e-posta adresinizi yazın. Plant-home Özel profil sayfası için buraya tıklayın.

 • merabalar
  ben ziraat fakultesi ikinci siniftaim bu sene aloe vera hakkinda bi sunum yapiyorum. sizden ricam en kisa zamanda yazinin devaminin gelmesi bide aloe vera genelde hagi tur bolgelede yetisir? tesekurler iraktan selamlar

  • Merhaba teşekkürler. aleo vera ankara’da bile ev ortamında bir sıkıntı olmadan yetişiyor. türkiyenin bir çok yerinde evlerde kışın içeride yazın balkonda yetişmekte -5 -6 gibi soğukluklar kadar dayanabildiğini biliyorum. ege bölgesinde kışın içeri alınmadan dışarıda kolayca yetişiyor. Güney Afrika kökenli olduğu için tropikal iklim. aslında en fazla hangi soğuklukta dayandığını test etmek için güncel olarak dışarıda bir tane aloe vera bırakmayı düşünüyordum. ama aloe vera isteyenler çok olduğu için sene test edeceğim. İngilizce olarak wikipedia aloe ver hakkında daha geniş bilgiler var türkçe olarak bilgi çok az.

 • Merhaba bende fide alabilirmiyim oglumda egzama var bu bitkinin iyi geleceğini duydum nolur oğlum için öncelik verirmisiniz

 • Lütfen kimse beni yanlış anlamasin oğlumu goturmedigim doktor kalmadı verdikleri ilaçlar hep kortizon içeriyor artık kullanmak istemiyorum çocuğumu derisi inceledi artık son çarem bu lütfen gönderebilirsiniz

  • tabi gönderirim. geçmiş olsun aysun hanım allah şifa verdin. Ama bu ay 3 tane yeni sürgün çıktı çok küçükler dikime uygun değiller. ama nisan ayında 3-4 yaprak olsunlar ilk size gönderirim. şimdi dikerseniz tutmaması büyük ihtimal ama nisan ayında sıkıntı olmadan dikildiği yerde köklenir. bana sitemden Kendi profilimden mesaj gönderdin sıralayı gelen mesajlardan yapıyorum. ilk size göndereceğim. size iletişim kuracağım facebook veya e-posta adresini mesaj atarsanız. Aşağıda ki link tıklayın.
   ve diğer isteyen arkadaşlar önceden çok isteyen olduğu için şimden sıralama yapmaya başladım. bana alt kısımda yer alan sitemin özel mesajlaşma bölümden aynı şekilde mesaj atarsanız ben fideler hazır olduğu zaman herkese ilkbahardan sonbahar kadar dağıtacağım. aleo vera çoğaldıkça dağıtacağım.

   Lİnk: Plant-Home Profil Sayfam

  • merhaba muhammed bey. bu konuda en alt kısımda bahsettim gibi sıralama yapıyorum nisan ayından – sonbahara kadar çoğaldıkça dağıtacağım. sizde almak istiyorsanız. yukarıda yazdığım bu gün düzeltme yaptığım bu konun en kısımda ki yazda yer alanı uygulayın.

 • merhaba 3 yaşında bir bebeğimiz yandı ve aloe vera alamadık çiçekçiler temin etme konusunda yeterli değil elimize geçen ilk çiçeğinde yapraklarından faydalandık çiçek arıyrm.fide yada kendisi lütfen bi dönüş yapın bebeğimizn kol ve bacak kısmı komple yanık şimdiden teşekkür ederim.

  • merhaba özge hanım. çok geçmiş olsun. tabii fide gönderirim ama şuanda fideler hazır değil çoğaldıkça sıra ile dağıtıyorum. bana bu konun en alt kısımda yer alan bir göz atın lütfen. bana facebook veya eposta adresiniz eklemeyi unutmayın. size ilk önce göndermeye çalışırım. ama elimde büyük aloe vera yok. sadece kendim üretmek için var. size çoğalınca 3-4 yapraklı gönderebilirim. aloe veranın yapraklarını kullanmak için biraz büyümesi gereklidir. ilk sene yapraklarını kullanmak için uygun değildir.

  • merhaba isminizi not alırdım ama bana eposta veya facebook üzerinden mesaj gönderirseniz. tekrar sizle iletişime geçeceğim adresi kayıt edeceğim.

 • ben daha önce facebook üzerinden sizden aloe vera fidesi istemiştim o za man gönderememiştiniz nisandan sonra ilk göndereceğim kişilerden biri sizsiniz demiştiniz bilgilerim sizde var değil mi gönderirseniz çok sevinirim teşekkürler

  • merhaba hanım. henüz dağıtıma başlamadım gecen sonbaharda kalan 10 adet idem vardı kışı altaladılar hepsi öldü normalde nisan ayında onları dağıtacaktım. gecen sene fazla bir aloe veradan 30 taneden fazla fide aldım bu sene de 50 tane gibi fide almayı umuyorum. ben isminizi not almıştım size göndereceğim zaman facebook üzerinden haber veririm.

 • Yapmis oldugunuz etkinlik gercekten takdire şahan bir davraniş.eger mumkunse organik fidelerinizden bende faydalanmak isterim .

  • merhaba teşekkür ederim. tabii bana ilitişimden veya facebook üzerinden mesaj gönderirseniz sizinle tekrar iletişime geçeğim adresi kayıt edeceğim. isminizi not aldım.

 • Özge hanım, geçmiş olsun. Zeytinyağı kullanın bebeğinize. Kardesim de yanmıştı kaynar suyla. Annem böyle geçirdi. İz kalmadı.

 • Adını şimdi öğrendim fakat bizde vardı sanırım bi ara ev değişimi vs arasında kurudu kırıldı çalındı vs çiçeklerimizin çoğu, şimdide kılınç çiçeği var onada benziyo annem dallarını koparıp çoğaltıyordu.Bu kadar faydalı olduğunu bilseydim daha dikat ederdim. İnşallah sizinkiler pek çok olurda herkeze yeter..

 • selamlar bende Aloe vera fidesi rica ediyorum sıra geldiğinde gönderebilirseniz memnun olurum teşekkür eder kolaylıklar dilerim müfit us

  • merhaba henüz dağıtım başlamadı ama 30 kişiden fazla arkadaşı isimlerini not aldığım aloe vera çoğalmaya başladığı zaman listene isteyen arkadaşlara 2’eş adet dağıtacağım ama 20-25 kişiden sonrası bu sene yetişmesi biraz zor şans aloe veramın ne kadar çok sürgün vermesine bağlı henüz oda 5 tane sürgün verdi ve havalar yaz sıcakları gelmesi çoğalma başlar ve sürgünler çoğalmaya başlayacaktır. isteyenlere en fazla 2 tane gönderilecektir.

  • merhaba aloe vera sürgün çoğalmasına gör en fazla isteyenler 2 tane ayıracam rakam söylemeyen veya şuanda 40 yakın kişi bende fide istediğin herkese yetişsin diye ayarlama yapmaya çalışcam ama her şey aloe vera bitkisine bağlı. elden teslim etmeyi eposta veya facebook üzerinden göndereceğim zaman görüşürüz.

 • Merhaba, gecen sene Datça’dan küçük bir parça getirmistim şimdiye kadar saksida inanilmaz gelisti ve yavruladi. Fakat 2 gundur rengi sarardi gibi yumuşadi gibi oldu. Balkona gunese mi yoksa salonda ışık alan yerde mi tutmam lazim konuyla ilgili yardımcı olabilirseniz cok sevinirim. Teşekkürler

  • balkonda güneş alan bir yere alırsanız daha iyi olacaktır. zaman içinde kendi toparlayacaktır. ama toprağın üstüne yani aşağıya sarkmış yaprakları kürdan çöp kiş vb. bir şey ile destekleyin sadece yaprakların rengi kendi öz yeşil renginden daha koyu bir rengi almışsa balkonda iyi güneş alan bir yere alın zamanla kendş toparayacaktır. birde aloe vera susuz kalmalıdır. su ihtiyacı oldukça su verilmelidir.

 • Merhaba,ben de eger sira gelirse almayi cok isterim,,,ne kadar guzel bir etkinlik yapmissiniz,,,cok tesekkur ediyorum

  • merhaba ben isminizi not aldım ama siz bana iletişimden veya facebook sayfamdan mesaj gönderseniz iletişim adresiniz kayıt ederim. sıra size geldiği zaman o iletişim adresinden tekrar siz mesaj gönderirim.

 • Merhaba uzun zamandır aloe vera bitkisini bulmaya çalışıyorum şu an çok mutlu oldum tabi sara gelirmi bilmem ama gerçekten çok ihtiyacımvar rahatsızlığım var tek çarem bu

  • merhaba ben isminizi not aldım ama bana devamlı kullandığınız bir iletişim adresi facebook veya eposta üzerinden bir mesaj gönderirseniz ben iletişim adresinizi kayıt ederim sıra size gelince tekrar size geri dönebilmek için.

 • Tamam adres bilgilerimi veririm yada buluşacağımız yere karar veririz inş yeterli miktarda olur :))

 • Merhaba bende geçenlerde aloe vera aldım fakat kaktuse daha çok benziyo emin olamadım aldigim yere tekrar sordum aloe vera dediler. Internetten bikaç resmine baktım ince uzun yapraklı çoğu aloe vera ama bnm aldigim kısa yaprakları ve oldukça fazla bitane sini kestim çektikce uzayan bi jel çıktı. büyük ihtimalle aloe vera ama yinede çok emin degilim

  • Merhaba ilknur hanım. yapraklarında beyaz benek si küçük noktalar yaprağın yanlarında acıtmayan dikensi çıkıntılar ve yaprağın içinde jelimsi şifalı sıvı bulunmaktadır. aloe vera olmadığın çok şüpheleniyorsanız bana facebook sayfam üzerinden bitkinin bir tane resmini gönderseniz bir göz atarım.

 • Ya benim aloe Vera bitkimin Kökleri kuru elimde yaprak var 3 adet nasıl köklendirebilirim?

  • merhaba aloe veraların anneden ayrılan kök yeri bir süre açıkta kalıp kuruması gereklidir. bu 3 tane aloe verayı ayrı saksıya ekerseniz daha iyi olur. saksıya yerleştirin sulayın 1 hafta gölge bir yerde beklemeli ve toprağı kurumamalıdır nemli kalmadır. 1 hafta sonra normal güneş gören bir yere alabilirsiniz ama toprağı bir ay boyunca nemli olmadır. aloe vera bitkisini yetiştiren toprağın çok kurumamasını nemli kalmasına nemli kalsın diye çok su vermeyin. yapraklar toprak üstüne doğru düştüğünde destek ile yukarı kaldırın bu destek kürdan, çöp şiş vb. olabilir. kışın havalar soğunca iç kısımda güneş alan bir yere alın yazın gece hava sıcaklı 8 derecenin üstüne çıkınca dışarı alabilirsiniz veya mayıs bu zamanlar uygundur.