Şifalı Bitki Aloe Vera ve Türleri

Şifalı Bitki Aloe Vera ve Türleri

Aloe Vera 300 Yakın çeşitti bulmaktadır. ama genelde şifalı olarak evlerimizde iş yerlerinde Türkiye genelinde bir tek tür yaygınlaşmıştır ve bu tür çok yayılmıştır. Adı aloe barbadensis’dir.

Aloe vera çok aranmasının nedeni bir çok faydası olduğu için özellikle bayanların cilt bakımı nedeni le aranması ve egzama hastaların çok aradığı bitkidir. Sizlere türlerinden bahsetmek ve şunu belirtmek isterim alt kısımda yer alan bir çok bitki türün Türkçe kaynağı yoktur. Türkiye’de genelde yetişen tür olan Aloe barbadensis bahsedilmekte ve satılmaktadır.

 

1.Aloe barbadensis miller

Adı Tıbbı Sarısabır ve çöl zambağı olarak bilinir. Bir çok hastalığa ve özellikle cilt hastalıklaraına çok iyi geldiği söylenir. Aloe barbadensis aloe veralı kullanığınız ilaçlarda, kremlerin içinde yer alan türdür. özellikle Güney Amerika, Meksika ve Hint Adaları’nda ticari amaçla, geniş tarlalarda, organik tarım metotları kullanılarak yetiştirilir  aloe vera yani barbadensis miller türünün iyileştirici özelliğinin özelliğin olmasının nedeni  “polisakkarit” içeriğinin en üst düzeyde oluşundan kaynaklanmaktadır.

2.Aloe arborescens

Bahçıvanların gözdesi ve çiçek açan türü olan arborescens şifalı olduğu söylenir. Bitkin yaprağının uzunluğu 2-3 metreyi bulacak kadar uzayabiliyor ve yetiştirmesi kolaydır. yaprakların uzunluğu 2-3 m bulabilir. Hüce onarıcı özelliği ile hücreleri tedavi edildiği bilir ve aloe vera ağaçı bilinir. bu bitkinin dağılımı  Güney Afrika , Malavi , Mozambik ve Zimbabwe ülkelerini kapsamaktadır.

‘Zulu halkı, fırtınalara karşı bir koruma olarak kurutulmuş ve toz haline getirilmiş bu bitkinin yaprakları kullanıyor. Yapraklardaki çaydanlıklar ayrıca doğumda ve hasta buzağıları tedavi etmek için de kullanılır. Transkei’de mide ağrısı için kullanılır ve tavukların hastalanmalarını önlemek için verilir. Orient’te, bu aloe, yanık yaraları ve aşınmalar için uygun bir ilk yardım tedavisi olarak ev bahçelerinde yetişir. Aslında, Hiroşima’nın kurbanlarını aydınlatan ışınlamayı tedavi etmek için kullanıldıktan sonra, iyileşme özelliklerinin Batı’dan dikkat çektiği ortaya çıktı. Yapraklardaki ekstraktlar o zamandan beri geniş çapta araştırılmış ve önemli yara iyileşmesi, anti-bakteriyel, anti-ülser,Anti-enflamatuar, anti-kanserojen, hipoglisemik ve ayrıca alopoeik aktivite. Yapraklarda ayrıca püskürtücü özelliklere sahip olduğu ve yaprak özünün röntgen yanıklarını hafiflettiği bildirildi.’

kaynak: plantzafrica.com

3.Aloe aristata

Aloe türleri arasında yer alan Aloe aristata Çok yıllık bitki olup dökmeyen çiçeklere sahiptir.  Aristata kelime anlamı kıllı veya kılçıklı dan gelmekte olup bu bitkinin Kılçıklı ve dantelli yapraklara sahiptir. Aloe aristata genelde bahçe bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Drenesi iyi topraklar tercih edilmelidir. Aloe aristata  -7 derece soğukluğa kadar dayanmaktadır.

  • Yetişme gerekli koşullar:
  • Parlak ışık sever.
  • iyi drene olan kuru toprakları sever.

4.Aloe dichotoma

Güney Afrika ve Namibya yetişen bu aloe vera türü bir ağaç dır. çok alıştığımız ve saksıda yetiştirdiğim aloe vera bitkisinin tamamen farklı  ağaç 7 metreyi bulan tepe kısımında çalıya benzeyen aloe yapraklarına sahiptir. çiçek tomurcuğu yenebilir ve kuşkonmaza benzer bir görünüm ve tada sahip olur. Çiçeklerinde nektar üretilen Aloe dichotoma kış aylarında nektar’da ki şekeri kuşları kendine çeker. Aloe dichotoma ölü ağaçların gövdesi boşaltılıp doğal buzdolabı olarak kullanılmaktadır.

 

5.Aloe nyeriensis

Aloe nyeriensis Dik sapları olan sulu, daima yeşil kalan yapraklara sahip 1-3 metre boyuna kadar büyüyebilir ve kayalıklarda yetişmektedir. Aloe nyeriensis birçok faydalı tıbbi etkiye sahiptir. Aloe nyeriensis çiçekler vardır. IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi (“IUCN Kırmızı Listesi”) yer alan bir Tükenmekte olan bir türdür.

6.Aloe variegata

Türkçe isimin anlamı Kaplan aloe veya keklik göğüslü aloe yaygın olarak dağılımı Güney Afrika ve Namibya dır. Aloe variegata 20-30 cm civarında büyür, 18-24 yaprak üç sıra halinde düzenlenir.

Bu gruptaki diğer türler arasında Aloe aristata, A. bowiea, A. brevifolia, A. humilis ve A. longistyla bulunur. Namibya A. dinteri ve A. sladeniana ile ilgili ve sadece her açıdan çok daha sağlam bir bitki ve ayrıca daha yoğun çiçekli racemarları taşıdığı için ayırt edilebilir . Güney Afrika’da 125 tür aloe bulunmaktadır; bunların çoğu, özellikle Akdeniz ve ılıman bölgelerde olmak üzere, yerel olarak ve dünyada önemli bahçe bitkileri. ‘plantzafrica’

 

7.Aloe wildii

Aloe wildii küçük ama uzun ömürlü bir aloe türünden 3-7 cm büyüklüğüne ulaşabilen bir türdür. Aloe wildii yetiştiği ve bitkin dağlımı Zimbabve ve Mozambik’teki Chimanimani Dağları’dır.

 

Aloe Vera Bitkisi Yetiştirme Bakım | Çoğaltma | Ücretsiz Fide Hakkında konuya bakmak için tıklayın

 

Aloe vera ilgili diğer makaleler

 

 

 

2 replies on “Şifalı Bitki Aloe Vera ve Türleri”

  • Merhaba eski alovera bitkisinin Türkiye de ticari bir değeri var mıdır? Üretimde kullanılıyor mu acaba?
    Selamlar

    • merhaba Anaç olan aloe vera bitkileri evet kullanılıyor. ama türkiyede genelde ithal gelen aloe veralar kullanıldığında çok fazla sürgün vermiyor. anaç olarak eski dedeğiniz bir yılda 50-100 tane sürgün veren aloe vera kullanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir