En Yeni Yazılar
Ana Sayfa » Aloe Vera » Aloe Vera Üretimi | Çoğaltma

Aloe Vera Üretimi | Çoğaltma

Aloe Vera Üretimi | Çoğaltma

Aloe Vera  Üretimi (Çoğaltma) Resim dosyaları boyutları çok yüksek olduğu ve sayfa açılmasında uzun zaman alacağı için resimleri bir bütün olarak hazırlanmıştır. Alt kısımda resimler üzerinde olan numaralara göre işlemler sıralanmıştır.

 

 

Aloe-vera-uretim  1) Aloe vera Üreteceğimiz Ana Aloe Vera yandan verdiği sürgün (Yavru) en az 3-4 yaprak olmalıdır.

 2) Yavru(Sürgün) Aloe veranın yanlarında ki toprağı etrafını açın.

 3) Yavru Aloe veranın yanlarında ki toprağı temizledikten sonra kökler ortaya çıkacaktır.

 4) Yavru Aloe veranın bir tane kök ile ana aloe vera bağlıdır. ve diğer kökleri aşağı doğru gitmektedir. Ana Aloe Veradan Yavru    Aloe verayı ayırıp çıkarın.

 5) Yavruları (Sürgünleri) Çıkardıktan sonra yanda açılan yerleri geri kapatın.

 6) Çıkardığımız Aloe veraları 3 Saat ekmeden önce dışarıda bekletin. Beklettiğiniz ortamda bitki güneş görmemelidir.

İşlemin devamı ekim işlemleri alt kısımda ki resimde devam etmektedir.

 

aloe-vera-cogaltma 1) Ekmeyi Düşündüğünüz saksı veya kabı hazırlayın. Torf, toprak, perlit, dere kumu karıştırıp saksıların içine doldurun.Herkesin perlit ve dere kumu olmadığı için bular olmadan da işleminize devam edebilirsiniz ama dere kumu park veya Bahçelerde bulabilirseniz toprağınıza karıştırmanız da fayda vardır.

 2) Toprakları doldurduğunuz saksıların ortasından parmağınız bir delik açın.

 3) Aloe vera bitkinizi bir elinizle deliğin içine yerleştirip diğer elinizle toprak doldurun. aloe vera yaprakların birleştiği yerin üstüne ekmeyin 5’nci resimde alt kırmızı ile çizdiği yer üstüne çıkmayın.

 4) Aloe Veralarınız sağ sola veya yanlara düşmesin diye Aloe Vera yanlarından toprağa parmağınızla hafifçe toprağı bastırın.

 5) Bu resimde kırmızı ile çizgi çekilmiş yer özellikle göstermek için çizdim. Aloe Vera’nın Yaprakların birleştiği yer toprağın altında kalmamalıdır.

 6) Ektiğimiz Aloe Verayı sulayın. 1 hafta gölge bir yerde bekletin. 1 ay toprağı nemli kalmadır.

 

Aloe Vera Bitkisi Yetiştirme Bakım Konusuna Bakmak için Buraya Tıklayın…

Benzer Yazı

Biber Çiçeği Yapay Dölleme

Biber çiçeklerini yapay olarak tozlaşma (polenleme) işlemleri resimde sıra ile numaralandırarak anlatılmıştır. Resim adeti çok ve …

21 Yorumlar

 1. Merhaba ben 05/01/2017 de çiçekçiden aleo vera adı altında bir bitki aldım (kendisi daha önce gördüğüm aleo vetalara benzemediğinden öyle dedim kötü yeşil ve üzerinde beyaz benekleri var belirgin şekilde) sorun su bugün alt toprağa yakın dallarının kuruduğunu yani kurumak üzere olduğunu fark ettim geldiğinden beri büyümekte (uzamaktaydi) 16 tane küçük yaprakları var ama dış yaprakları kurumaya başlamış üç yaprakları daha kurumamış ancak renk değişikliği var bunun sebebi nedir kurudukça su veriyorum ama alttan su çıkıyor iyice drene edip o şekilde suluyorum kurumasını istemiyorum ne yapmam gerekiyor birde aniden şu kaybetmemesi için toprağın üzerine yumurta kabuğu koymuştum bu neden olmuş olabilir mi kayseri/develide yaşıyorum buranın havası biraz sert geçenlerde güneş alsın diye pencere önüne dışarıya kaymıştım ondan da olabilir mi birden soğuktan kurumuş olabilir mi lütfen yardım edin ölsün istemiyorum

  • Merhaba bu mevsimde dışarda pencerenin ünde olması bence bitki için pek iyi olmaz. yaprakların toprağa deymemesi gereklidir. özellikle fazla su verilmesi kökte çürüme ve hastalıklara neden olabilir. renk değişimi kahverengi ise bitkiyi bir süre dinlenmesi gereklidir. yaprakların kahverengine dönmesi bitki öldürmez zamanla düzelir. evin içine alın.

 2. Iyi gunler bende aloe vera bitkisinden yetiştirmek istiyorum elinizde tohum veya fide varsa yardımci olabilir misiniz

 3. Bende almak istyrm yardimci olsaniz sevinirm.

 4. Bende var ama asil olup olmadigini bilmiyorum cunki bayagi uzamasina ragmen 15cm gecti hala sivi su cikiyor nasil kullanicam onuda bilmiyorum bilgi verirseniz tsk yeni edinebilirsem sizden onun icinde ayrica tsk

 5. Bende istiyorum tabi varsa

  • bu sene bitkiler hastalanması nedeni ile bitki dağıtımı yapılamamıştır. ve sitenin geliri artık kendi aylık ödemesini karşılayamadığı için bu sene yapılmayacaktır.

 6. Merhaba aleo vera bitki fidesi için nasıl bir prosedür gerekli. Ücretlimi temin etmek zormu.

 7. ALEO VERA BİTKİ FİDESİ EDİNMEK İSTERİM YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ

 8. Aloe vera bitkisi ücretsiz fide dağıtıkından yararşanmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 9. Özlem yılmaz

  Aleovera bitkisi ücretsiz fide dağıtımından yararlanmak istiyorum.bunun için nasıl bir başvuru yapmam gerekiyor.ilgilenirseniz sevinirim.

 10. aloevera bitkisinden alabilirmiyim lutfen yetiştirip eşimde sedef ve egzama rahatsızlığına kullanmak istiyormmm

 11. İsmail Alemdar

  Aloe vera fidesi alabilir miyiz elinizde varsa mesaj atarsanız sevinirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen Gerekli Rakamı yazın * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.