Domates Tohumu Çimlendirme (Yetiştirme)

Domates Tohumu Çimlendirme (Yetiştirme) 
[the_ad id=”9958″]

Domates Tohumu biber tohumundan daha kısa sürede çimlenir. Domates tohumlarınızı  1 gün boyunca bir bardak suyun içinde bekletin. Birden fazla farklı ekmeyi düşündüğünüz domates türleri varsa bardakların üstüne ismini yazın.1 gün sonra toprak, torf, perlit, gübre. karıştırın saksıya veya kaplara doldurun. tohumları 3cm ara ile yerleştirin. tohumları dikdörtgen, üçgen veya dağınık olarak ekebilirsiniz. ama en güzeli dikdörtgendir.
birden fazla çeşit ekecekseniz. türler arasına bir birinden ayıracak çizgi(sınır) olacak ip, çubuk veya benzeri bir şey koyabilirsiniz.
viyollere ekerken bir viyol deliğine 3 tohum ekebilirsiniz.
5-7 cm olan domates fidelerinizi seyreltme yapılmalıdır. 7x7x7 veya 8x8x8 saksılar, pet bardaklar vb kablar içine taşıyabilirsiniz. ve zayıf olanları elemeyi unutmayın.domates-tohumu-cimlndirme

kullandığınız kapların temiz olması çok önemli çünkü ilerde domateslerde  görülecek hastalıkları önlersiniz.
Domates fideleriniz 13-20 cm olduğu zaman artık toprağa ekebilirsiniz.
Fideleri seçerken lekeli,yapraklarında delikler olmayan, çiçek açmış olamayan, meyve vermiş olmayan, gövdesi mor olan, bol saçaklı olmalıdır.
Fideleri gerçek yerine alırken nisan ayı (ilk bahar don tehlikesi) kalktığı zaman dikimi yapılmalı.Bölgenizde don olacak zamanları önceden öğrenmek için Meteoroloji sitesinden bakabilirsiniz
Zirai Don Uyarı Sistemi 
4 Günlük Zirai Don Risk Tahmin HaritalarıYerine dikilen Fideler ilk can suyun verildikten sonra 2 hafta sonra  1’nci Çapa yapılmalı 2-3 hafta sonra 2’nci çapa yapılmalı 2’inci çapa zamanı yabanı otlar temizlenmeli, sırıklar dikilir. boğaz doldurma işlemi yapılır.
fazla sulanmadan kaçınmalı. toprağı nemli tutmak için toprağın üstünü saman ile doldurabilirsiniz.Fidenin ilk 10 ile 15 günü su düzenli verilmeli ama aşırıya kaçılmamalı. 2 haftadan sonra bitki verilmesi gereken su miktarı bitkinin güneş almadı saatlerde yaprakları buruştuğu zaman su verilmeli.susuzluktan dolayı bitki yaşam endişesine gireceğinden bir an önce çiçek açıp neslini devam ettirmeyi çabalar.
çiçekler dökülüp meyveler nohut boyutlarına geldiği zaman suyunu normal olarak verilmeye başlanabilir ve meyve vermeye başladıktan sonra gübre takviyesi yapılabilir.
Koltuk altı ve uç alımı yapılmalı.
Domates Tohumu Alma (Fermantasyon) işlemlerine bakmak için buraya tıklayın(önemli)Birden fazla Domates çeşidi yetiştiriyorsanız mutlaka
Domates türleri arasında yabancı tozlaşma(çapraz tozlaşma) okumalısınız Buraya Tıklayın bakabilirsiniz.

Yetiştirdiğim bitkileri yanda resimde ( isimlikleri) hazırlayabiliriz. hazırlaması çok kolaydır bir yoğurt kapağı veya yoğurt kabının kendisini yanda ki resimde ki gibi keserek yapabilirsiniz. isimlerini üstüne yazarken CD kalemiyle yazabilirsiniz.


.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir