Nilüfer Tohumu Çimlendirme (Yetiştirme)

[the_ad id=”9958″]

 Nilüfer Tohumu Çimlendirme (Yetiştirme)
Nilüfer Tohumu Çimlendirme anlatımdan önce size tohumunu nasıl bulacağınızdan bahsedeceğim.
Lotus tohumunu Türkiye’den kesinlikle almayın satan kişiler Çok aç gözlüler. neden mi 5 tohumu 5 veya 10TL satıyorlar. Bu tohum yurtdışından 30 tohumu 2-3 dolara satılıyor. ben 2 ay önce yurtdışından aliexpresden 3,20 dolara 30tohum satıl aldım. ebayda 10 tohumu açık artırmadan 1 dolara almak bile mümkün.bu tohumları şu yurtdışı sitelerinden bulabilirsiniz
Aliexpress.com
Ebay.com

(Yeni) Nilüfer Tohumu Çimlendirme Video Anlatım için Buraya Tıklayın

LotusLotus tohumu çimlendirme (yetiştirme)
Nilüfer en iyi 50cm yüksekliğinde kova benzeri içinde daha iyi yetişiyor. 
ve nilüfer yetiştirirken gözüme çarpan çok güzel bir olayda yaprakların üstüne arıların devamlı konaklayıp gelip gitmesi yetiştirilen sebzelerin çiçeklerin polenlenmesi için çok güzel rollerin olması.

 

Nilüfer Tohumu Çimlendirme

Resimde Gördüğünüz gibi arka kısımı tohum sivri olmayan kısımı açılacak (ön kısımını kesinlikle açmayın) ön kısımını açarsanız tohum kesinlikle çimlenmez.

Nilüfer Tohumu Çimlendirme

Bir meyve bıçağı ile tohumun ortasından dairesel olarak döndürerek açın. ama dikkat edin kahve rengi kısım ortaya çıkınca çok dikkatlice açın. Alta ki resim görüldüğü gibi açılacak

Nilüfer Tohumu Çimlendirme

kabuğu biraz serttir. Bıçağı tohumun ortasından döndüre döndüre açmaya başlayın. sadece kahve rengi kısım ortaya çıkında daha dikkatli açmalısınız.

Nilüfer Tohumu Yetiştirme

Küçük bir kaba koyun su çok doldurmayın resimde ki gibi su az olmalı. tohumlar 3 günde çimlendi. ama ben kaloriferin üstünde koydum kalorifer ile kab arasında sıcaklığı azaltacak çok ince bir köpük koydum. suyun sıcaklığı 20 ile 30 derecede kalınca tohum çok hızlı büyüyor. 
bir başka tohumda deneyim için olarak tohumu bir kabın içinde 12 ile 18 derece arasında çimlendirme denediğim ama tohum çok geç çimlendi.

Nilüfer Tohumu Yetiştirme
Nilüfer Tohumu Yetiştirme

tohumunuz büyüdükçe su ilave edin. tohum her gün öbürkü günden daha uzayacaktır.
veya akvaryumuz varsa içine artın kendi kendine uzayacaktır.

Lotus

Nilüfer Yetiştirme kabı Hazırlama
Nilüfer büyük geniş bir kap, kova içinde çok güzel yetişir. en güzel 50cm yüksekliğinde bir kova içinde çok güzel yetişir. yanda ki resimde kovanın boyu 35cm dir. üsten su azaldıkça su eklemeyi unutmayın.

kovanın dibine toprak veya torf atın 3 veya 4 cm doldurun. çimlenen nilüfer tohumunu ortasına doyup üstüne çok az toprak veya torf atın.
isterseniz su bulanıklaşmasının ve içi güzel gözüksün diye toprağın üstünde akvaryum kumu koyun. bir çorba kabı gibi bir kap içine koyun suyu bu kabın içine dökerek doldurun. akvaryum taşları ile toprak karışmasın diye.

Lotus yetiştirme kabı yapımıDelikli saksılarını delikleri kapatıp nilüfer yetiştir. 
evinizde geniş büyük saksı varsa saksının içinde yetiştirebilirsiniz.
ama saksının deliklerini su sızdırması diye silikon ile kapat malısınız.
ben resimde görüldüğü gibi yoğurt kabın kapağını kesip deliklerin oldu yerin alına biraz silikon sürüp tutturdum.
sonra içi kısımdan silikonlayın kuruması için 24 saat beklettim. en az 24 saat kuruması için beklemelidir.

silikon kuruduktan sonra içine çok az coco-peat (Hindistan cevizi torfu) koydum. sizin elinizde coco-peat olmaya bilir coco-peat çok önemli değildir. elinizde olan torf veya toprak koyun.

ben üstüne akvaryum kumu kulandım tohumu kum ile sabitledim. akvaryum kumu ile toprağı kapatığım için su bulanıklaşmadı. sizde akvaryum kumu kullanacaksanız önce akvaryum kumunu iyice yıkayın. toprağı ve kumu çok kullanmayın.
bitki sakısı yerine sakısı gibi geniş bir porselen kulanabilirisniz. porselen ile evinizde daha hoş ve güzel gözükecektir. nilüfer yetiştirmek için büyük porselen bulmak biraz zor ve pahalı.
Nilüferin suyunu değiştirmeniz gerek yok. emin olun çöpün içinde bile yetişiyor. sadece suyu azaldıkça su ekleyin.
(Yeni) Nilüfer Tohumu Çimlendirme video anlatım için buraya tıklayın

34 replies on “Nilüfer Tohumu Çimlendirme (Yetiştirme)”

 • Çok teşekkür ederim. Türkiyede satılan üç tohum fiyatından ucuza aliexpresten 30 tohum aldım ($ 2.97) ve şimdiye kadar nasıl kazıklandığıma hayflandım.

  • merhaba rica ederim. evet dediğiniz gibi türkiyede 3 tohumu aliexpreste 30 tohum fiyatına satanlarda aynı yerlerden alıyorlar. arada dağlar kadar fiyat farkı var. bu sonbaharda nilüfer tohumunlarında ücretsiz olarak dağıtacağım. gül tohumlarını aynı şekilde satıyorlar

 • Merhaba bahsettiğiniz tohumlar değişik renklerde mi acaba? Birde ne kadar kargo ödediniz ben de sipariş etmek istiyorum

  • merhaba ebay’da 10 tanesini 1Dolara satıyorlar kargo bedava Aliexpresde 30 tanesini 3 dolara satıyorlardı kargo bedava.
   renk olarak çoğunlukla herhalde karıışık satıyorlar. bazılar ebay gibi 1 dolara 10 tanesini açık artırmada satıyor renkleri karışık değil.

 • ebay’dan mesela 10 USD tutarlı tohum siparişi verdiğimde gümrükle ya da vergiyle falan uğraşılıyor mu?

 • satın aldığım tohum bügün elime ulaştı dikimini yaptım bakalım ne olacak sonrakı durumları için yine yazacağım

  • ilkbaharda tohumları açıp suyun içinde yetiştirseniz daha olumlu sonuç alırsınız şimdi yetiştirmek için erken ama tohumları denemek için bir kaçını çimlendirmenizde fayda var.

 • Gümrük Müdürlüğü’nü aradım değeri 5 USD olan çiçek tohumu getirtmek istiyorum dedim ancak 75 USD altı getirtirsiniz ancak tohum zirai ürüne girdiği için getirtemezsiniz dedi.Alanlar nasıl alıyor peki?

  • ben 10 gönce 30€ luk tohum aldım ama kayıtlı posta ile hiç problem olmadı. ama kayıtsız postalarım hiç biri gelmedi. işlerine gelmediği için kayıtsız postaları bahane buluyorlar. kayıtlı posta ile satın alırsan herhangi bir sıkıntı olmaz zaten gönderen satıcılar hediye olarak gönteriyor

  • yurtdışından gelen tohumlar denetime tabidir. ama bu küçük miktarda kendi için yetiştirmek için aldığın yani ticari olmadığı için herhangi bir sakıncası olmadığını söylüyor yurtdışında ki satıcılar. bizim buradaki tohum satanların hepsi ithal tohum alıp satıyorlar. keşke gümrüğe sormasaydın gümrüğün dikkati çekmeseydin. ebay ile ilgi soruları ebaydestek diye site var oraya sorabilirsin.

  • Taahhütlü Gönderi. ilk teslimden en son alıca teslime kadar kayıt edilen. ve (posta) kargonun alıcı tarafından takip numarası ile takip edebilir.

 • Sizin sayenizde bazı siparişleri kayıtlı posta ile tekrar verdim.Umarım elime ulaşır.Ancak ticari amaçlı olmayan siparişlere engelin mantığını anlamak zor.

 • Rica ederim. evet bende anlamıyorum. bazı postalarda dikkat çekince herhalde gümrüğe alıyorlar herhalde ister tohum olsun ister en basit bir eşya kayıtlı olmayan bana gelmez oldu. ama kayıtlı posta olduğu zaman paşa paşa getirmek zorunda katıyorlar. bir çok yurtdışında ki satıcı türkiye gönderdiği postların gitmemesi yüzünden türkiye satış yapmıyorlar. çünkü bizim burada ki gümrük ve ptt hiç memnun değiller.

 • ama siz daha öne posta yolu ile yurtdışın eşya ve tohum satın almadıysanız ilk önce normal posta yolu ile satın alın gelmese kayıtlı posta ile alın. bazı değerli olduğunu düşündüğünüz eşya veya tohumu kayıtlı posta ile alırsanız gümrük takılmadan ve ptt postayı kaybetmeden getiriler.

 • Merhaba Ebay’den bende 3 çeşit 10’ar adet lotus tohumu sipariş ettim elime geçtiğinde buradaki bilgilerden yaralanarak yetiştireceğim çok teşekkür ederim 🙂
  Fakat sormak istediğim bir soru var sonbaharda tohumları ücretsiz dağıtacağınızı söylemişsiniz, tohumları kendi çiçeğinizden mi topluyorsunuz yani demek istediğim bu çiçek tohum veriyor mu veriyorsa neresinden bende kendim elde edebilir miyim?(tabi çiçeği yetiştirdikten sonra :D).

  • bende bu sene tekrar alıp çok az kendim yetiştirmek için ayırıp gerisini dağıtacaktım. bambu ve diğer tohumlar ile birlikte ama maalesef sitenin hosting taşınması nedeni ile tohum almak için gelir kalmadı. gün içinde pek vaktim oladığı için akşamlar hem siteyi eksiklerini düzeltip hatırladığım konularda değişikleri yapıyorum. benim filüferim vardı ama bu sene çok soğuk olduğunda eski nilüfer im bu sene umudum yok bu sene elimde sadece 4 tohum var. çimlenirse bahçeme küçük havuz yapıp içinde yetiştirip kışın da çok soğu önlemek için ısıtıcı ve koruma yapacağım.

   • Aslında Akvaryum içindede yetiştirebilirim sanırım. Akvaryumlarda ısıtıcılar oluyor suyun sıcaklığını ayarlanabilir. Tek bir sorun var o da güneş akvaryum içinde iken güneş alır mı bilemiyorum.Tohumlarım bir gelsin hemen başlayacağım çimlendirmeye.Ayrıca site çok güzel olmuş Ellerinize emeğinize sağlık.
    Yorum kısmında sorunlar çıkıyorsa “Disqus” kullanabilirsiniz 🙂

 • anlamadığım bir şey var aliaxpresten aldığımız tohum hem onca yoldan geliyor hemde kapıda 1 2 dolar mı veriyoruz yani bende sipariş vermeyi düşünüyorum falan internet alışverişinden korkuyorum bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Türkiyede ki gibi kapıda ödeme sistemi ebay ve alixpress’de yok. güvenli bir alışveriş şekli değil. ebay’da ve aliexpress ücretsiz kargo veya posta ile var. ürünü alırken ya ücretisiz kargo ile alırsınız veya kargo veya posta ücretini ödersiniz. genelde aliexpress ücretsiz kargo ile gönderiliyor kayıtlı posta ve kayıtsız posta var. kayıtlı posta olduğu için size bir takip numarası veriyorlar bu numara 7 gün sonra ptt veya karşı tarafın sisteminde gözüküyor. bu posta türkiye girdikten sonra size gelene kadar postacılara zimmetleniyor. ama kayıtsız postalarda ptt hiç önemsemiyor kendi görevi olarak görmediği için pek alıcın eline ulaşmıyor. bu yüzden bir çok ebay satıcısı türkiye gönderdiği ürün alıcılara ulaşmadığı için türkiye satışı kapatıyor. ebay’da ve aliexpress alışveriş güvenli ürün gelmediği zaman paranızı geri alabilirsiniz. ürün zarar gördüğü vb. durumda para iadesi alabilirsiniz. alexpress’de banka ve diğer kartları kullanabilirsiniz 3D üvenlik sistemi ile bank ödeme yaparsınız bank kartınızın kayıtlı olduğu telefona kod gelir siz kod girdikten sonra ödeme yapılır. bu ödeme karşı tarafa hemen yansımaz gittigiyorda ki gibi siz ürün geldikten sonra onay verdikten sonra karşı tarafa para gider. ama bu onaylama süresi gittigidiyorda gibi 3 gün değildir daha çok uzun en az 45 gündür. 3D ile ödeme yapıldığı için hata veya başka durumlarda bankayı arayıp itiraz ettiğiniz zaman en geç 1 veya 2 hafta içinde banka parayı iade eder. ama ebayda genelde ücretsiz kargo az var. genel posta ile ve posta parası alırlar 2 dolar veya 3-5€ ama bu kayıtlı posta değildir. bildiğimiz mektuptur. kayıtlı olmadığı için türkiyede kaybolması çok yüksektir. ama ebayda ürün size ulaşmadığı zaman ürün sipariş ettikten belirli bir süre sonra İtiraz yani para iadesi için bir süre geçmeli genelde 38-40 gün sonra ürün gelmediğini bildirim bir dava açarsınız. bunu ebay yani paypal inceler size parayı iade eder. şimdiye kadar ikisinde herhangi para geri alma konusunda sorun yaşamadım özellikle ebay yani paypal bu konuda çok iyi her zaman müşterin yanında.
   AMA özellikle belirteyim aliexpress tohum alacaksanız çok dikkatli olun çünkü bir çok tohum iyi değil ama nilüfer tohum veya gül tohumu bu tohumlarda sıkıntı gün olmuyor. alacağız bütün ürünlerde arama yerinden arayıp fiyatı ve puanı çok iyi olan satıcıyı seçmelisiniz. vede ürün China Post Registered olmalı (Registered) kayıtlı cümlesi olmalı. kayıtsız postalarda gelmeme gidi sorunlar olabiliyor. daha önce ne kadar ürün satmış veya ne kadar ürün gönderilmiş bunlar listede ve ürün sayfasında yaza. ben genelde aradığım ürünlerde daha önce o üründen daha önce satış yapmamış satıcıdan ürün almam yani çok azda para ödederim ürün satışmış alıcılardan yorum almış satıcılardan ürün satın alırım. Kusura bakmayın çok uzun bir yazı oldu:)

   • Çok teşekkürler. Bu bilgilendirmeler benim için çok değerli (hobi tohumdan çiçek yetiştirmekten zevk alıyorum.)

  • Daha önce Ebayden çok alış-veriş yaptım kargoların çoğuda free yani bedava olan.
   Satıcı ile sorun da yaşadım sorunda şuydu yolladığı ürün 18tl değerinde ama gelmesi gereken günde elime geçmedi bende satıcıya mesaj yazdım aramızda hallettik bana paypal üzerinden geri ödeme yaptı kendisi.
   Ödemelerin hepsini Paypal üzerinden yaptım. Dolandırıcılık konusundan bahsedeyim böyle bir şey olursa eğer paypala Disput(Hak Talebi) bildiriyorusunuz kendi savunmanızı vs. yazıyorsunuz paypal uygun görürse size ödemeyi yapıyor.
   Eğer satıcı bunu 3 kere tekrarlar ise bir daha paypal üzerinden satış yapamıyor.
   Benim Ebay’den alışverişte tek sıkıntı çektiğim konu siparişinizi Türkiye içinde Ptt getiriyor ama adamlar sanki atıp kaçıyorlar ciddiyim bu tabir tam yerinde posta kutusuna atıp kaçıyorlar 🙁 .
   Son bir önerim var ilk olarak ucuz bir şey alın (satıcının positive feedback’in yüksek olmasına dikkat edin mutlaka) eğer ürün 1 ay içinde elinize ulaşıyorsa aynı satıcıdan alış-verişe devam edebilirsiniz.

 • Tohumlar bugün elime geçti bir kaç tanesini resimdekiler gibi yapıp suya kattım ama suda batmadı sonradanmı batıyor yoksa tohumlarda bir sorunmu var?

  • Merhaba evet tohumlarda suyu batmayan boş tohumdur ama siz yine bekletin. çimlenmeye başlandıktan sonra çok hızlı büyüyecektir.

 • Tohumlar ,çimlendikten sonra çimlenen lotusları yetiştireceğimiz kabın içindeki balçığın içinemi yerleştiriyoruz..lütfen bu aşama hakkı da bilgilendirirmisiniz….

 • Allah razi olsun. Adam akilli bir sekilde bilgi alabildigim tek yer burasi. Ellerinize saglik

 • 10 seneye yakındır bir nilüferim var ama son 4-5 senedir çiçek açmıyor, sizce nedeni ne olabilir?

 • merhaba 🙂
  4 gün önce tohumlarım filizlendi ancak tohum haznesinin etrafında hafif bulanık bir oluşum var. Bir önceki denememde de bu başlamış, büyüyen filizlerin etrafını sarmıştı. Sonrasında filizlerim ölmüştü 🙁
  Şu an şeffaf bir kovada, 20 cm su derinliğinde 2 tohumum var. Su değiştirmiyorum, eksildikçe içme suyu ekliyorum. Başlarda köpeğimin değil ama kedimin sudan içtiğini gördüm. Suyun rengi değişince o da içmez oldu. Dışarıda direk güneş almayan bir yerde tutuyorum. Bu gün kovanın şeffaflığını gidermek için dışını bez ile çevirdim. Belki tohuma direk güneş ışınlarının gelmesi sebebiyle oluyordur diye… İnternette araştırdım ama benzeri bir problem yaşayanlara rastlamadım. Ne yapmam gerek sizce ?

 • merhaba arkadaşlar bende sizler için lotus (nilufer) çiçeğinin bakımını saksıya dikimini videolu bir şekilde anlattım izlerseniz sevinirim teşekürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir