Gökkuşağı Gül

Gül
gülgiller (Rosaceae) familyasının Rosa cinsinden güzel kokulu bitki türlerine verilen ad.
Anavatanı Anadolu, İran ve Çin’dir ama başka yerlerde de yetişir. Çok güzel ve kıymetlidir. Park ve bahçelerin süslenmesinde kullanıldığı gibi odaları, balkon ve terasları süsler. Kesme çiçekçilikte çok talep edilen bir çiçektir. Kaynak: wikipedi
Gül Türkiye’de Genelde çelikleme yöntemi ile üretmektedir. Son zamanlarda tohumdan üretilen güllerin marketlerde ve benzeri yerlerde satıldığını görmekteyim. Gül tohumu en çok Çin’de  üretilmektedir.

Gökkuşağı Gül

Gökkuşağı Gül tohumu

Gökkuşağı Gül hakkında türkçe olarak kaynak yoktur. ama İngilizce olarak wikipedia ve bir kaç yabancı sitede bilgi vardır. 
Gökkuşağı Gül 
Gökkuşağı Gülleri Peter van de werken tarafından tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Peter, evli ve bir kızı ve iki oğlu, babası Den Bosch Tarım Koleji’nde 1992 yılında mezun oldu. Yaptığı çalışmalar sırasında o biyoloji, fizik ve kimya konusunda uzmanlaşmıştır. 
Bu hobi ve çalışmaları ile birlikte yaptığı bilimsel arka plan büyük bir Gökkuşağı Gül ile sonuçlandı. O dünya ile bu güzel gül paylaşmak istedi ve o üretimi kurmayı başardı.
Gökkuşağı gül, gül kök içine boya ekleyerek yapılır. Boyalar, doğal bitki özlerinden imal edilmektedir. Büyüdükçe boya çiçeğin taç yaprakları tarafından emilir. Orada özel bir süreç sonra çok renk her yaprağı ulaşır.. Bu süreç, 12 ve 24 saat sürer.
Kaynak: rainbowrosecompany.com
Hollanda’da Peter sitesi: www.rainbowedroses.com

Hollandalı çiçekçi Peter van de Werken, uzun saplı Vendela güllerini alıyor ve onları rengarenk boyayarak tüm dünyaya satıyor.
Son bir yılda satılan gökkuşağı gülü sayısı 1 milyona yaklaşmış. İsveç, Japonya ve İtalya, en çok satış yapılan ülkeler arasında yer alıyor. KAYNAK: Haberturk

Gül tohumu çimlendirmek İçin Buraya Tıklayın.

Gökkuşağı gül nasıl yapıldığını anlatan videolar

1 reply on “Gökkuşağı Gül”

  • Merhaba saygı değer ziraatci arkadaslar. Ben fidandan gül actigi zaman acilan gullerin gökkuşağı renginde olmasini istiyorum buket guller gibi internetten tohum yada fidanla bu mümkündür. Saygilarimla iyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir