Musa Sikkimensis Yetiştirme

[the_ad id=”9958″]

Musa Sikkimensis Yetiştirme.
Musa Sikkimensis tohumlar pembe muz tohumdan daha büyüktür. Musa Sikkimensis çok soğuk iklimlerde bile -15 -20 bile dayandığı söylenmekte ama tohumların çimlendirme kolay değil. tohumların kabukları çok sert oldukları için tohum kabuğun yumuşamak ve tohumu çimlendirmek için bir kaç yöntem var.

– Ilık suyun içinde bekletmek
– Tohumu çizmek
– Tohumu zımparalamak
– Potasyum nitrat (KNO3)
– Gibberellik Asit (GA3)met

Yukarıda bahsettiğim yöntemler tohumun embriyosunu uyandırmak için muz tohumlarında uygulanan yöntemlerdir.
Muz tohumlarında yukarıda ılık su dediğim yani 25 veya 30 derece suyun içinde tohumların 2 gün beklemedir.
25 veya 30 derece sıcaklığı ev ortamında bu sıcaklığı kolay sabit olması biraz zor ilkbaharda ben tropikal tohumları devamlı 25 derece sıcaklı kalan suyun içinde tutmak için akvaryum içinde sağlıyorum yanda ki resimde olduğıu gibi tohumları yarısı dolu bir plastik kap içinde akvaryum içine koyuyorum.
bu yazı okuyan belki 50 veya 100 kişi içinde anca 1’de akvaryum vardır. diye düşünüyorum. ve size bir bu sıcaklığı sabit 25 tutmanız için 10 tl ucuz bir tane akvaryum ısıtıcısı alıp bir leğen içinde yapabilirsiniz. yakında bu konu hakkında yeni resimler ekleyeceğim.
Muz tohumları 2 gün 25 veya 30 derece suyun içinde bekleyip torf ve perlit karışımı toprağa ekilmelidir. tohumu ektiğim torf sıcaklı aynı 25 veya 30 derece bir ortamda kalmadır.
Ben henüz Potasyum nitrat (KNO3) ile 3-5 çeşit muz çeşidini farklı deneme içindeyim.
Potasyum nitrat ile tohumu çimlendirmek 2 gün 25-30 derece sıcaklıkta tohumlar normal suyun içinde bekletilip sonra 2 bardak su ölçeği kadar suyun içine 1 çay kaşığın yarısı kadar Potasyum nitrat karıştırıp 12 veya 24 saat tohumlar bu suyun içinde bekletip sonra tohumlar torf- perlit karışımı toprak içine ekilmeli ve sıcaklı işlemin başından sonuna kadar tohumlar çimlenmeye görülene kadar sıcaklığı 25 ile 30 derece olmalıdır.
Potasyum nitrat (KNO3) ile denemelerim bitkiten sonra ilkbahardan önce yeni yazılar ekleyeceğim ve Gibberellik Asit (GA3) çimlendirme denemelerine ilkbaharda başlayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir