Starliçe Tohumu yetiştirme

Starliçe (Turna gagası) Üretimi

Cennet Kuşu Çiçeği

Genel Tanım 
Starliçya (turna gagası) Tohumlardan ve kardeşlerinden ayrılması ile üretilmektedir. Ancak Seralarda ve Yeni tesislerde Tohumdan üretilen Fideler tercih edilmektedir.

Starliçe tohumu Tohumdan Üretim
Starliçe Tohumdan üretilebilmektedir. ama tohumdan üretilen fide en az 4-5 yıl sonra çiçek vermektedir.
Ülkemizde Yetiştirilen Starliçya bitkilerin tohumları oluşmamaktadır. tohumları yurt dışından gelmektedir.

Tohumdan Üretim Yöntemleri

Sizlere 3 yöntem anlatacağım beğendiğiniz ve size uyan yöntemi uygulayın.

 

 

 1’nci Yöntem: Tohumların üstünde ki turuncu kısımı çıkarın. Tohumlar 2 gün(48 saat) bir bardak suyun içinde bekletilmeli. suyun sıcaklığı 20-25 C olmalıdır. 2 gün sonra torf, toprak, derekumu veya kum, karışımı ile karıştırın tohumları ekeceğiniz kap içine doldurun tohumları yerleştirin ve 2 veya 2,5cm üstünü hazırladığınız karışımla örtün kabın üstünü strej veya benzeri poşetler ile örtün karanlık bir yerde bırakın. çimlenme işlemi en az 1 ay en fazla 6 ay sürmektedir.

2’ncı Yöntem: Yukarıda yazan yöntemin aynısı ama farklı olarak 6 saat 50-70 derece sıcaklığın içinde tohum bekletilmeli 6 saat sonra tohumlar 20-25 derece sıcaklık sahip bu suyun içine almalı bu suyun içinde 42 saat beslenmedir. 50-70 suyun içinde bekletmeyin amacı tohum embriyosunu uyandırmaktır.

3’üncü Yöntem: Bu yöntemde tohumları ilk önce üstelerinde
turuncu kısımı çıkarmak için tohumları bekletmek için hazırladığımız suyun içine daldırıp çıkarın ve turuncu kısım ıslansın ve sonra turuncu kısımı çıkarın. turuncu kısımı çıkardığınız tohumları suyun içine atın. bir bardak suyun içinde yukarıda olduğu gibi tohumlar 20-25 derece sıcaklıkta 48 saat bekleyecektir. 48 saat sonra tohumları çıkarıp resimde olduğu gibi kabuğunu saymalısınız.

Tohumların kabuğunu meyve bıçağı ile soyun çok derin soymayın beyaz kısım ortaya çıksın. kabuk soyulduktan sonra tohumları hazırladığınız kapların içine yerleştirin ve üstünü kapatıp sulayın.

bu yazıya devam fide üretimi ilerleyen zamanlarda eklenecektir

2 replies on “Starliçe Tohumu yetiştirme”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir