Kudret Narı Yetiştirme (Çimlendirme) | Plant-Home
çiçekÇimlendirmeekim zamanıfaydalarıiklimKudret NarımeyveMomordica charantianasıl ekilirplant-hometoprağa ekimitoprakyetiştirmezararları

Kudret Narı Yetiştirme (Çimlendirme)

[the_ad id=”9958″]

Kudret Narı Yetiştirme (Çimlendirme)

Kudret Narı Yetiştirme 
Kudret Narı Kabakgiller familyasından tırmanıcı, otsu bir yıllık bir bitkidir. Asya, Karayip Adalarında, Amazon havzasında, Doğu Afrika’da doğal olarak yetişir. Uzak Doğu ve Güney Amerika’da ise özellikle yetiştirilmektedir.

Toprağa ekimi:
Kudret Narı Üretilmesi oldukça çok basittir. Tohumlar doğrudan yeşitiştirme kabı, viyol, saksı, vb. yetiştirmek istenilen yere ekilir.

Ekim Zamanı:
Kudret Narı Nisan – Mayıs ama toprak sıcaklı 7 ile 8 dereceye çıkmış yerlerde kolaylıkla çimlenebilir.

Nasıl ekilir?
%50 toprak %30 torf %20 perlit karışı bir toprağa ekebilirsiniz. Veya direk yerine ekecekseniz.
Ekmeyi düşündünüz kap veya saksıya hazırladığınız toprağı doldurun. Tohumları kaplara tek ekin viyol veya benzeri yetiştirme kabı kullanıyorsanız. Her göze bir tohum eklerseniz Şaşırma yaparken kökler zarar görmez ama 7cm üstünde saksı kullanıyorsanız şaşırtma işlemine gerek kalmaz.
Meyvesi olgunlaştığında, kudret narı meyvesi birbirinden ayrılır. Sarı çiçekler açar, meyveleri turuncu-sarı renklerini alır.
Yüksek oranda E vitamini ve kaliteli protein içererek bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
Ve daha bir çok faydası vardır.
Anavatanı Hindistan’dır.

İlgili Makaleler

3 Yorum

    1. merhaba çok su veriyorsanız bitki uzar. verdiğiniz su azaltmanız da daha fayda var. tepeden keseniz bu sefer yanlarından çıkamaya uzamaya başlar. genelde su fazla verilmesi bir çok bitkin boyunu büyütür. çiçeklenmesi ve meyve vermesini geciktirebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı