Salatalık Erkek Çiçek ve Dişi Çiçek

1 dakika


344
113 paylaşımlar, 344 puanlar
[the_ad id=”9977″]

Salatalık Erkek Çiçek ve Dişi Çiçek

Salatalık Erkek Çiçek ve Dişi Çiçek
Resim Kaynak: tohumcular.com

Salatalık yetiştiren erkek çiçek ve dişi çiçek anlamak biraz zor olabilir ama yandaki resimde erkek çiçek ve dişi çiçek yazan yerelere bakarsanız çiçeğin şeklini daha kolay öğrenirsiniz.

Salatalık kendi familyası arasında yabancı tozlaşma(çapraz tozlaşma) görüle bilir.

aynı familyadan bitkiler yetiştiriyorsanız fiziksel önemler almalısınız. çünkü bir dahi sezon ayırdığın tohum sıkıntı yaşayabilirsiniz.

tohum almak istediğiniz fidede dişi çiçek açan çiçekleri çiçek tam açılmamışken sabah 06:00 gibi üstünü tülbent veya perde tülü veya vb. ört melisiniz.
salatılık Kabakgiller ailesinden olduğu için bütün kabakgiller türlerinde çiçekleri birbirine benzerler erkek çiçeğin çiçekleri marul gibi dişi çiçeğin altında yuvarlak dişikinlik vardır. erkekden gelen polen dişin organına girince polenleme olur. bu polenleme rüzgar, arı, böcekler, yapay el ile, ve benzeri doğal etkenler sonucu oluşur.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

344
113 paylaşımlar, 344 puanlar

Bu Yazıya Tepkin Nedir?

Şaşkın Şaşkın
5
Şaşkın
Kötü Kötü
3
Kötü
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Harika Harika
1
Harika
Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Enteresan Enteresan
2
Enteresan
İşte Budur İşte Budur
2
İşte Budur
geeky geeky
1
geeky

7 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhaba, öncelikle sitenizi beğendim elinize sağlık. Sorum sabah tulbent yada tul ile dişi çiçeğin üstünü orttuk peki ne kadar süre böyle kalacak ve dişi çiçek açan salatalık fidesi yanlış anlamadiysam tamamen dişi çiçek veriyor öyle mi? Ayrica tohum alacağım zaman salatalık nasıl bir farklılık gösterir yada hangi durumda almam gerekir? Bu sene benim için çok önemli çünkü ilk defa bahçe işine başlıyorum ve yaklaşık 30 çeşit tohum aldım bunların içinde en az 4 çeşit değişik biberler var, bunlari da ne kadar mesafe ile ekmeliyim tozlasmayi önlemek adına? Bizim evin yanında tarlamiz var o yüzden alan sıkıntım da yok. Cevaplarinizi bekliyorum, tesekkurler.

    1. merhaba aynı türler arasında yabancı tozlaşma olmamsı için örtülmesi gereklidir. bunu aslında deneyim elde ederek öğrenirsiniz. meyve oluşmaya başladıktan sonra kaldırabilirsiniz. ama bir ip veya benzeri bir şeyle işaretlemeyi unutmayın. erkek çiçeğin polenlerini dişi çiçeğe veriyorsunuz. tohumluk meyve biraz gartlaşması gereklidir dalında beklemelidir.

  2. Salatalık tohumdan buyuttüm fide üç tane. Hepsinin çiçegin erkek boyu 1 metre oldu ama erkek çiçek dolu üstü. Söküp atayım mı yoksa…

  3. Merhaba saksıda salatalık yetiştirmeye çalışıyorum balkonda. Böcek rüzgar arı gibi etkenler yok. Dölleme nasil olabilir el ile disi çiçekten polen alip erkek çiçeğe atsak olurmu

Bir Etkinlik Seç
Sorular Cevap
Topluluk içinde sorunu sor veya soruları cevapla
Bilgi Yarışması
Topluluk içinde sende bilgi yarışmasına katıl
Anket
Anketlere katıl
Yerel Pazar
Bu pazarda bitki ürünlerini ücretli veya ücretsiz istediğin ürün talep et.
Doğadan Ürünler
Bitki ürünlerini Ücretli Telif Aç veya ürüne teklif ver
Takas Merkezi
Sende istediğin Bitkiyi veya tohumu toplulukla takas et
Düşüncelerini Paylaş
Topluluk içinde sende düşüncelerini paylaş
Hikayeni Paylaş
Ne duruyorsun kendinin, bitkilerinin hikâyesini paylaş
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Image
Photo or GIF