Şeytan Öpücüğü Biber Tohumu Çimlendirme (Yetiştirme)

Şeytan Öpücüğü Biber Tohumu Çimlendirme (Yetiştirme)

Şeytan Öpücüğü biber

Biber tohumları sıcaklığa bağlı olarak çimlenme süresi değişebilir. 25 derece sıcaklıkta 8 günde çimlenebilir. 15 derece sıcaklıkta 20 veya 25 günü bulabilir. bu yüzden ekim zamanından 15 veya 20 gün önce tohumları ekmekte fayda var.

Aspirinle biber tohumu çimlendirme diğer çimlendirme oranlarına %50 daha fazla çimlenmektedir. ama aspirinle çimlendirme konusun daha fazla bilgi ve pratik yapmış kişilerin yazılarına bakmalısınız. aspirin ile çimlendirme konusunda en iyi bilgi alacağınız yer ağaçlar.net dir.
1 bardak suya 10 aspirin ile çimlendirebilirsiniz. ama bu oran biber tohumu sayısına göre değişebilir.

biber-tohumu-yetistirme
Biber Tohumu Çimlendirme:
Şeytan Öpücüğü Biber Tohumu Çimlendirilirken en dikkat edilmesi gerek ekim alanı nemli, havadar ve 17-25 derecede tutulmalıdır. Biber tohumlarını bir bardak suyun içinde 8 saat veya 1 gün bekletin. Torf, perliti, biraz gübre karıştırın. saksıya bu karışımı yerleştirin. isterseniz saksıya bu karışımı koymadan önce torf ve perliti nemlendirip koyun. saksının ebatı büyüklüğüne göre yerleştireceğiniz tohum sayısı değişmektedir. viyollere ekilirken 1 bir viyole 3 tane tohum ekebilirisiniz. biber tohumlarınızı üçken şeklinde, dikdörtgen veya dağınık olarak ekebilirsiniz ama en iyisi dikdörtgen şeklinde olandır. tohumları yerleştirdikten sonra üstüne 1cm torf perlit ile kapatın ve sulayın.
en iyi çimlenme sıcaklığı 25 derecedir. iyi hava sirkülasyon çok önemlidir.
[the_ad id=”9977″]
5-6 cm olan biber fidelerinizi seyreltme yapılmalıdır. 7x7x7 veya 8x8x8 saksılar içine taşıyabilirsiniz. ve zayıf olanları elemeyi unutmayın.
kullandığınız kapların temiz olması çok önemli çünkü ilerde biberlerde  görülecek hastalıkları önlersiniz.
Biber fidelerinizi 15-20 cm olduğu zaman artık toprağa ekebilirsiniz.Fideleri seçerken lekeli,yapraklarında delikler olmayan, çiçek açmış olamayan, meyve vermiş olmayan, gövdesi mor olan, bol saçaklı olmalıdır.
Fideleri gerçek yerine alırken nisan ayı (ilk bahar don tehlikesi) kalktığı zaman dikimi yapılmalı.Bölgenizde don olacak zamanları önceden öğrenmek için Meteoroloji sitesinden bakabilirsiniz
Zirai Don Uyarı Sistemi 
4 Günlük Zirai Don Risk Tahmin HaritalarıYerine dikilen Fideler ilk can suyun verildikten sonra 2 hafta sonra  1’nci Çapa yapılmalı 2-3 hafta sonra 2’nci çapa yapılmalı 2’inci çapa zamanı yabanı otlar temizlenmeli, sırıklar dikilir.
fazla sulanmadan kaçınmalı. toprağı nemli tutmak için saman toprağın üstünü saman ile doldurabilirsiniz.fidenin ilk 10 ile 15 günü su düzenli verilmeli ama aşıra kaçılmamalı. 2 haftadan sonra bitki verilmesi gereken su miktarı bitkinin güneş almadı saatlerde yaprakları buruştuğu zaman su verilmeli.susuzluktan dolayı bitki yaşam endişesine gireceğinden bir an önce çiçek açıp neslini devam ettirmeyi çabalar.
çiçekler dökülüp meyveler nohut boyularına geldiği zaman suyunu normal olarak verilmeye başlanabilir ve meyve vermeye başladıktan sonra gübre takviyesi yapılabilir.(önemli)Birden fazla biber çeşidi yetiştiriyorsanız mutlaka
Biber türleri arasında yabancı tozlaşma(çapraz tozlaşma) okumalısınız Buraya Tıklayın bakabilirsiniz .
Yetiştirdiğim bitkileri yanda resimde ( isimlikleri) hazırlayabiliriz. hazırlaması çok kolaydır bir yoğurt kapağı veya yoğurt kabının kendisini yanda ki resimde ki gibi keserek yapabilirsiniz. isimlerini üstüne yazarken CD kalemiyle yazabilirsiniz.Ücretsiz Tohum:
 Ücretsiz Şeytan Öpücüğü Biber Tohumu  2015’De Ücretsiz organik tohum listesinde dağıtılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir