acı biberbiberÇimlendirmedünyanın en açı biberien acı biberplant-homesebzetohumTrinidad MorugaTrinidad Scorpion Morugayetiştirme

Trinidad Scorpion Moruga tohumu Yetiştirme (Çimlendirme)

[the_ad id=”9958″]

Trinidad Scorpion Moruga biber wikipedia yazdığı gibi dünyanın en açı biberidir. bir çok kişi uzun zaman Bhut Jolokia dünyanın en acı biberi olduğunu sanıyor ama Trinidad Scorpion Moruga 2012 yılında açı( sıcaklık) değeri 1,532,310 Bhut jolokia geçmişdir. wikipedia’da bhut jolokia ve Trinidad Scorpion Moruga yazmaktadır.

Trinidad Scorpion Moruga acılık (ölçek) değeri 2.000.000‘dır. Yetiştirenler ve yiyecek olanlar için uyarım ilk başta ısırınca açı çok acı değilmiş sanmayın acı sonradan çıkıyor ve uzun süre insanı ağlatacak şekilde.
Trinidad Scorpion Moruga İsimin Anlamı:
Trinidad Bir adanın isimden gelmektedir. Moruga bölgenin adından gelir kısaca ilçede denebilir. Scorpion Anlamı Akreptir.

Türkiye’de bir kaç tohumu satan sitede gördüm. ama bu gerçek kaliteli tohumlar ve fideleri hiç ucuz değil. Türkiyede tohum satış yapanların hepsi %90 ithal tohum alıp satıyorlar. Türkiye’de 6 tl gibi fiyata satılıyor ama gerçek tohumların 10-15 tanesi 5-6€ gibi fiyata Yurt dışında satılıyor. 2-3 dolara satılanlar var acılık seviyesi daha düşük.  ebay gibi siteler de bir çok kişi satıyor. bende bu biberlerin bütün çeşitleri mevcut bu tohumları toplamak için çok uzun zaman araştırma yapıp buldum ve yetiştiriyorum.  sadece amazon veya ebay üzerinde bu biberin gerçek tohumunu satan 3 kişi var. 2015 sonbaharında çikolata renkli çeşitti hariç hepsinin tohumlarını ücretsiz olarak dağıtacağım. liste dağıtıma yakın yeni tohumları hazır oldukça düzenlenin güncellenecek tir.
Ebay Trinidad Scorpion Moruga yazdığınız zaman karşınız kalabalık birlite çıkar 2,5 dolardan başlar uzar gider. türkiyede ki sahtekarlara inanıp sakın almayın.

Bildiğim 4 çeşit Trinidad Scorpion Moruga var

  • Trinidad Scorpion Moruga kırmızı
  • Trinidad Scorpion Moruga sarı
  • Trinidad Scorpion Moruga çikolata
  • Trinidad scorpion butch t (Acılık Seviyesi diğer türlerden yarısı kadardır.)
Trinidad-Moruga-Scorpion
Sarı, Kırmızı, Çikolata Renkli Trinidad Moruga Scorpion

Trinidad Scorpion Moruga budama yöntemi ile her sene aynı bitki yetiştirebilir.

Dikkat
Trinidad Scorpion Moruga direk olarak eliniz ile temas etmeyin. Trinidad Scorpion Moruga temas edecek durumlarda tek kullanımlık eldivenlerden kulanın ve kullandıktan sonra atın.
Biber Tohumu Çimlendirme:
Trinidad Scorpion Moruga Tohumu Çimlendirme diğer biberden çok az farklıdır Pasilla Bajio, Jalapeno ve şeytan öpücüğü gibi aynı nemli, havadar, ısısı 18-25 olmalı nemli kalması için saman kullana bilirsiniz. yetiştirme kabı yani sera etkisi yaratacak kablar yetiştirme açısından çok olumlu olabilir.
Biber tohumlarını bir gün bir bardak suyun içinde bekletin.
Torf, gübre, perlit, toprak karışımı hazırlayın. (İthal torf tafsiye ederim.)
Bu karışımı saksıya, plastik bardaklara, pet bardaklara, viyollere, vb. kablara karışımı doldurun.
isterseniz saksıya bu karışımı koymadan önce torf ve perliti nemlendirip koyun.
saksının ebatının büyüklüğüne göre yerleştireceğiniz tohum sayısı değişmektedir.
Viyollere ekilirken 1 bir viyole gözüne 3 tane tohum ekebilirsiniz. istersen bir göze 1 tohum atabilirsiniz.

r: #0b0080; text-decoration: none;” title=”Infinity Chilli” href=”http://en.wikipedia.org/wiki/Infinity_Chilli”>Infinity Chilli,[12] Bhut Jolokia (ghost pepper),[13][14] Trinidad Scorpion Butch T pepper,[15] Bedfordshire Super Naga[16]350,000–580,000Red Savina habanero[17]100,000–350,000Habanero chili,[18] Scotch bonnet pepper,[18] Datil pepperRocotoMadame Jeanette, Peruvian White Habanero,[19] Jamaican hot pepper,[20] Fatalii[21]50,000–100,000Byadgi chilliBird’s eye chili,[22] Malagueta pepper,[22] Chiltepin pepperPiri piriPequin pepper,[22] Siling Labuyo30,000–50,000Guntur chilliCayenne pepperAjí pepper,[18] Tabasco pepperCapsicum chinense10,000–23,000Serrano pepperPeter pepperChile de árbolAleppo pepper3,500–8,000Espelette pepperJalapeño pepperChipotle,[18][23] Guajillo pepperHungarian wax pepperTabasco sauceFresno pepper1,000–2,500Anaheim pepper,[24] Poblano pepperRocotillo pepperPeppadewPasilla pepperGochujang100–900PimentoPeperonciniBanana pepperCubanelleNo significant heatBell pepperAji dulce

Scoville ölçü listesi kaynağı wikipedia’dır.

Hemen Bir Yanıt Bırak