Domates Tohumu Alma (Fermantasyon)

Domates Tohumu Alma (Fermantasyon)

Domates tohumlarında bulunan virüs, bakteri, mantar vb. tohumlarımızdan temizlemek için domates tohumlarımızı fermantasyon yöntemi yani (mayalama) yöntemi ile yapılmalıdır. tabi bir çoğumuz büyük bahçeleri olmadığı için sadece kendi yetiştireceği kadar tohumluk olarak ayıracağınız tohumu düşünerek anlatım. 
Domates tohumlarında bulunan virüs, bakteri, mantar vb. tohumlarımızdan temizlemek için domates tohumlarımızı fermantasyon yöntemi yani (mayalama) yöntemi


Tohumluk Domates Seçme:

Tohumluk domates seçimi  nasıl yapılır?

Domateslerimizin ilk 1 ile 6 meyveleri tohumluk olarak ayrılmalıdır. tohumluk olarak ayırdığımız domatesler üzerinde iyice kızarıncaya ve sulanana kadar bekletilmeli.


Domates Tohumu Alma:
Tohumluk olarak ayırdığınız domatesleri ortasından yanlamasına kesilir. bir yemek tabağı üstüne süz geç koyun sonra yanlamasına kestiğiniz domatesleri bıçak ile içinde ki tohumları süzgecin üstüne çıkarın. Domatesin suyu süzgecin altında ki tabağa akacaktır bu domates suyu bizim için çok gereklidir.

Süzgece ki domates tohumlarını musluk altında bolca su ile yıkayın. Sonra bu tohumları bardak, kavanoz ve vb içine dökün. sonra tabakta biriken suyu tohumların olduğu bardak veya kavanozun içine dökün üstüne biraz su ekleyin ve kapağını kapatın bardak içine hazırladıysanız streç ile örtün. ve karıştın. üstüne o gün tarihini yazın. 
üst kısımda biriken tohumlar yaramaz tohumlardır. alt kısımda birken tohumları 3 Gün sonra tohumları musluk içinde süzgeç içine dökün sonra bez, peçete, kağıt, poşet, tel örtü vb üstüne tohumları çıkarın. 2 gün veya kendiniz her gün kontrol edin kuruma sağlayın.


NOT: Tohumlar Güneş altın kesinlikle kurutulmaz. 


2 replies on “Domates Tohumu Alma (Fermantasyon)”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir