Phyllostachys edulis – Dev Bambu

Dev Bambu Phyllostachys edulis (Giant moso bamboo) dev bambu

Bambu buğdaygiller familyasına ait ve 1.200 adet türü vardır. Asya’da, Güney ve Kuzey Amerika’da ve Afrika’da bulunurlar.

Phyllostachys edulis (Giant moso bamboo) dev bambu
Kışa dayanıklı (soğuk ve dona karşı dayanıklı)
-20°C kadar dayanıklıdır.
En sık ve yaygın olarak Çin ve Tayvan’da görülür. En fazla 28 metreye kadar büyümektedir.
Bu türün Çin bambu tekstil endüstrisinde kullanılan en yaygın türdür.

Bambu tohumlarını çimlendirmek için tohumları

Bambu tohumlarını çimlendirmek için tohumları 12 ile 24 saat arasında su içinde bekletiyoruz su sıcaklı 20 derece olmalı (ılık su) tohumlar 12-24 bekledikten sonra torfve perliti karıştırıp viyoller içine beyaz yetiştirmeyi düşündüğünüz kaplar içinde doldurun doldurduğunuz kabların üstünden çok az boşluk bırakın tohumları yerleştirin üstünü torf – perlit karışımı ile örtün ve sulayın. kapların üstünü streç veya benzeri bir şeyle üstünü örtüp nemli kalmasını sağlayabilirsiniz.

Potasyum Nitrat ile Bambu Tohumlarını

Potasyum Nitrat ile Bambu Tohumlarını Çimlendirme için bir kabın içine su doldurun içine çay kaşığın yarı kadar potasyum nitrat karıştırın tohumları suyun içine atın tohumlar bu potasyum nitrat olan suyun içinde 15 dakika bekletin sonra başka bir kabın içine su doldurun potasyum nitrat içinde bekleyen tohumları diğer normal suyun içine alın. bu suyun içinde 30 dakika veya 1 saat bekletin.  sonra yukarıda bahsettiğim gibi tohumları aynı şekilde torf içine ekin. bu işlem yaparken su sıcaklı ılık olmalı yani 20-30 derece sıcaklığında olmalıdır.
bambu tohumu çimlendirme işlemini video çekmiştim ama fotoğraf makinası sesi çok az aldığı için videoyu yüklemedim şubat ayın başında tekrar video çekeceğim.
ÖNEMLİ NOT: Potasyum nitrat işleminde kesinlikle elinizle temas etmeyin bir çubuk, kaşık, çatal veya başka bir şey ile tohumları tutun.

3 replies on “Phyllostachys edulis – Dev Bambu”

  • Yurtdışından bugün bambu moso tohumları geldi.Gerçek tohum gelmesi konusunda endişeli idim ancak tohumlar bambu tohumu:) ne kadar sürede çimlenme gerçekleşir acaba?Farklı bir yöntem denemeyeceğim direk toprağa atmayı düşünüyorum.Eğer tohumlarda çimlenme kapasitesi varsa er geç çimlenme gerçekleşecektir diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir