Ana Sayfa » Çimlendirme » Tohum Çimlendirme Yöntemleri

Tohum Çimlendirme Yöntemleri

Peçete, Pamuk, Gazlı bez üstünde tohum çimlendirme:

bir çok tohumları peçete üzerinde çimlendire bilirsiniz.
biber, domates, fasulye, tropikal meyve tohumlar vb. bir çok tohum çimlendirme hızlandırmak için özellikle bazı tropikal meyve tohumlarını çimlendirmek için peçete, pamuk, bez üzerinde çimlendirme işlemini gerçekleştire bilirsiniz. Örnek olarak bir kayısı tohumunu sert kısımı olan kabuğundan içinde tohumu çıkarıp peçete içinde veya gazlı bez içinde çimlenebilir.
ejder meyvesi gibi özellikle peçete üzerinde çimlenen tropikal meyvelerde en iyi çimlendirme yöntemleri peçete üzerinde çimlendirme sonra torf içine ekmektir.
peçete içinde çimlendirmek için ağzı kapana bir kap vb. bir kabın içinde çimlendirebilirsiniz. Nemini sağlamak için sprey ile sulanmalıdır.

Torf – Perlit İçinde tohum yetiştirme:
bir çok tohumları torf ile perlit karıştırıp içinde çimlendirebilinir. tohumları çimlendirme, fideleme işlemlerinde en iyi gelişmeyi torf içinde sağlayacağı için torf çok önemlidir. sebze ve meyvelerde torf ile yetiştirdiğim tohumları fide olduktan sonra gerçek yerine ekilirken normal toprağa ekilir yani gerçek yerine ekilirken torf kullanılmaz.

Perlit ile Tohum çimlendirme:
perlit içinde tohum çimlendirme: perlit içinde bazı tohumları çimlendirmek mümkündür ama perlit içinde yetiştirmek için susuz tarım yapmak gerekmektedir. Örnek olarak: marul tohumlarını perlit içine karıştırınca tohumlar bir süre sonra çimlenmeye başlayacaktır ama tohumları çimlendikten sonra yetiştirmek için susuz tarım işlemleri ve bilgileri gereklidir.
perliti soğuk katlama işleminde kullanabilirsiniz. soğuk katlama örnek olarak gül tohumunu perlit içinde çimlendirme.

Ücretsiz etkinliklerimiz için Beğenileriniz, Paylaşımlarınız ve Yorumlarınız sayfamıza en büyük desteğiniz olacaktır.

Hakkında PlantHome

Adım Ahmet Özel bir şirkette Webmaster, Web ve Sosyal Medya Yöneticisi ve Grafikerim. Anı zamanda Antoloji'de kendi şiirlerimi yayınlamaktayım. 2013 yıllından bu yana Plant-Home.com da bitkiler üzerine kendi yaptığım uygulamalar, çalışmalar ve araştırmalar sonucu blog yazılar yayınlamaktayım.

Benzer Yazı

Aloe Vera’nın En İyi 12 Faydası

Aloe Vera’nın En İyi 12 Faydası Aloe Vera, vitaminler, mineraller, amino asitler, enzimler, polisakarit ve …

6 Yorumlar

 1. Merhaba facebok sayfanız kullanıcı adı plant home mi ? Size bir fotoğraf ile birlikte sorum olacaktı da ..

 2. Peçete iyide benim gibi cahiller Perlit nedir nerden bulunur keşke en azından resimli bişeyler olsaydı . Yinede elinize sağlık birazda googleden araştıralım 🙂

  • tohumların bir çoğunu peçete, gazlı bez, pamuk üzerinde çimlendirmek daha başarılı olunuyor ama kökleri pamuk vb. içine girdiği için çıkartırken zarar görmesi yüksek olduğundan gazlı bez daha iyi ama pamuk veya peçetede çimlenen tohumu alırken peçeteyi veya pamukdan çıkarmadan peçeteyi koparak çıkarınca zarar görmüyor. estağfirullah perlit beyaz aynı köpük benziyor toprak sıkışmasını önler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Kullanıcı adınızda lütfen Türkçe karakter ve boşluk kullanmayın!
  Kullanıcılardan Gizle
  Şifre en az 7 karakter olmalıdır. Daha güçlü bir şifre oluşturmak için büyük ve küçük karakterler, rakamlar ve semboller kullanın.
  Şifrenizi tekrar yazın.
  Güç göstergesi
  Kullanıcılardan Gizle
  Kullanıcılardan Gizle
  Lütfen Kurallar ve Şartlar Okuyunuz. Kurallar ve Şartları Okudum Kabul Ediyorum.
  Facebook Üye ol | Giriş yap
  Lütfen yaşanan sorunları bize bildirirseniz çok severiz.

  Kelime doğrulama sitemizi güvenliği açısından son derece önemlidir. Bu sayfada doğacak sorunları lütfen bize bildirmeniz bizim için çok önemlidir.

 • İletişim Formu

   

  1 ile 24 saat içinde e-postanıza cevap verilecektir.

  İletişim Formu
  * zorunlu alanı gösterir

  İletişim Adresleri

  admin@plant-home.net

  iletisim@plant-home.net

  mail’niz lütfen adınızı eklemeyi unutmayın. e-postanıza en kısa süre içinde cevap verilecektir.

   

   

 • Göster
  Gizle