Wasabi – Vasabi Nasıl Yapılır

Wasabi – Vasabi Turpgiller familyasına üye bir bitkidir. Japon turbu olarak bilinen japonda nehir yatağında yetişen ‘Wasabi Japonica’ yapılmaktadır. vasabi sadece Wasabi Japonica yapılmamaktadır Wasabi Koreana ve Wasabi Tetsuigi türleri de varıdır. japan turbu kökünün içinde yoğun bir acı barınmaktadır. Genelde Japon yemeklerinde kullanılır ve Japon hardalı olarak da bilinir. Vasabi dikkatli şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

 

 

 

Wasabi - Vasabi Turpgiller familyasına üye bir bitkidir. Japon turbuAlta kısımda wikipedi kaynağında aldığım yazıda belirtildiği gibi Vasabinin piyasada sahte ve gerçek olanları bulunmaktadır.

Hasadı zor olduğu için, gerçek vasabi’nin fiyatı yüksektir. Bu yüksek fiyat nedeniyle yabanturbu (acırga), hardal, nişasta ve yeşil gıda boyası karışımı ile taklidi sıklıkla kullanılır. Japonya dışında gerçek vasabi bitkisini bulmak zordur. Piyasada var olan kimi ürünlerin paketinde vasabi yazsa dahi, içeriği gerçek vasabi bitkisi içermeyebilir. Taklidinin tadı vasabi ve yabanturbu arasında olsa dahi fark kolaylıkla ayırt edilebilir. Taklit vasabi Japonya’da bulunmaktadır ancak seiyo wasabi (“batı wasabi’si”) olarak adlandırılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir