Yaprak Biti Zararları ve Mücadele

Yaprak Biti Zararları ve Mücadele

 

Yaprak Biti Bitkilere öz suyunu emerek zarar verirler ve beslenirler.

Genelde 1,5mm ile 2,5mm boyutlarında olup kanatlı ve kanatsızlar dır. Renkleri Sarı, Yeşil, Açık Yeşil, Kırmızı vb. renklere sahiplerdir. Yaprak bitleri ile Karıncaların arasında beslenme yönünde bir bağ vardır. karıncalar yaprak bitlerini korurlar. Özellikle Gül’de çok görülen yaprak biti ve karınca ilişkisi yaprak bitlerin bitkilerden ele etikleri (Balözü) bu tatlımsı maddeleri yaprak bitleri tarafından bitkinin üzerine bırakırlar. bu karıncalar için önemli bir besindir.

Her dönem yaprak bitleri ile doğal mücadele verirken. dikkati en çok yaprak bitlerin çoğalmaya başladığı nokta karıncaların yuvaların yaşamların en yakın olan bölgedir.

Doğal Mücadele Yöntemleri:

Yaprak Bitleri ile en iyi doğal mücadele yöntemi arap sabunu ile hazırlanan su veya Uğur böceği ile yapılır.

Arap sabunu su ile karıştırılıp sprey veya pompa ile bitkin hertarafına sıkıldığı zaman yaprak bitleri mumya gibi yapışarak kalır ve ölür.

ama ilk seferde tamamen bitmezler her gün kontrol ederek arap sabunu ile yapılan mücadelede saklanan ve ıslanmayan böcekler kalmaz.

1’nci tarif

  • 1 kilo su
  • 1 Çorba kaşığı Arap sabunu

litre su ile arap sabunu bir şişe içinde karıştırın.

2’nci tarif

  • 1 kilo su
  • 1 Çorba kaşığı Arap sabunu
  • 3 diş sarımcak
  • 1 çay kaşı pul veya 1 tatlı toz biber

Sarımsakları ezin ve pul biber (veya toz biber) ile karıştırın 1 gün bekletin 1 gün sonra tülbent vb. bir şey ile süzdürün. bir şişe içine doldurun. isterseniz karışımın içine 1 çay kaşığı zeytin yağ koyabilirsiniz. ama  sprey ile ıslatacaksınız yağ spreyi bozabilir.

Yukarıda bahsettiğim iki tarifi de kullanırken 1 ölçek hazırladınız karşımdan 3 ölçe normal su ekleyip yapın. etkisi az olursa ya arap sabunu biraz artırın veya eklediğiniz suyu daha az koyabilirsiniz.

Güneşin bitki üzerinde olduğu zamanlarda yapmayın sabah erken saatlerde veya akşam güneş hemen geçtikten sonra.

Uğur Böceği ile Doğal Mücadele

En doğal yöntem ise Uğur böceği ile yapılır. günde 100 adet kırmızı örümcek tüketebilir. ve ömürü boyunca 3bin adet yaprak biti tüketir.

Uğur böceklerin özel evlerini yapabilir veya satın alıp uğu böceklerini çeken koku yuvasına dökerek uğur böceklerin yuvaya çekersiniz. ama uğur böceklerini çeken o koku tozu türkiyede maalesef satılıyor. en son araştırmadan İngiltere’de satıldığını öğrendim.

Alt kısımda yer alan yaprak bitini tanımlayan çok güzel bir videodur. göz atmakta fayda var.

Video Alıntıdır.

1 reply on “Yaprak Biti Zararları ve Mücadele”

  • Ben balkonda semiz otu yetiştiriyorum (istanbul – ümraniye). Yaprak bitleri dadanmış yapraklara. Benim 5 yaşındaki oğlan çok seviyor taze taze yemeyi. Tuzlu suda bekletip yıkayıp veriyorum şu an. Yaprak bitlerinin insan sağlığına bir zararı yoktur diye düşünüyorum.
    Bilgisi veya düşüncesi olan var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir