İlginç Bitki Buda’nın Eli

İlginç Bitkiler

İlginç Bitki Buda’nın Eli

Belki hayatınızda ilk defa karşılaştığınız bu bitki Asya yetişen limona benzer ile ve asit bakımından zengindir. Çok hoş kokulu bir turunçgiller türü meyvedir. Genel evler oda kokusu olarak da kullanılır reçeli ve yemeği de yapılmaktadır. insan eline benzerliği nedeni ile Buda’nın eli isimi almıştır.

Asya’da Buda’nın Eli mutluluk, uzun ömür ve iyi şans sembolü olarak kabul edilir ve bu bitkinin parfümü harikadır.

Faydaları;

başarısına kokusu iyi gelir

Kusmayı ve Mide yanmasına iyi gelir

Ani üşümeler iyi gelir

 

Buda’nın Eli Nasıl yetişir?

Türkçe Adı: Buda’nın Eli

Latince adı: Citrus medica fingered

İngilizce Adı: Buddha’s hand fruit

Buda’nın elini düzgün bir şekilde dikmek ilk ama en önemli adımdır, çünkü ağacın doğru büyümesini, çiçeklendirmeyi ve citronların üretimini belirler.

Soğuk iklimlerde yetişmek üzereyseniz, ilkbaharın başında ve sıcaklığın konteynerlerde ısınmaya başlamasıyla ekim yapılmalıdır.

Sıcak iklimlerde, ekim bittikten sonra, yazın bittikten hemen sonra herhangi bir mevsimde dikim yapılabilir, en iyi dikim zamanıdır.

5 °C altında kalınca bitki ölüm sinyallerini verir.

Aşırı sulama yapmayın çok su Buda’nın eline göre değildir.

 

Buda’nın eli Meyve olgunlaşma:

Budanın eli meyvesinin olgunlaşma sürecininde çok parlak sarı renk haline dönüşmesi gereklidir.

Tohumdan yetiştirme: 

Budanın tohumlarını araştırıyor sanız araştırmayın bulamasınız. alt resme dikkatli bakarsanız içinde çekirdek veya tohum barındırmıyor ama bu bitkinin fidelerini Türkiye’de bulabilirsiniz.

Buda'nın eli meyvesi tohumu?

 

Buda’nın eli meyvesi nasıl kullanılır?

Lezzet olarak:

Batı mutfak dünyasında, meyve esas olarak aromatik kabukları için kullanılır . Kabuk , bence limonunkinden çok daha iyi, harika bir lezzet katıyor . Özel mutfak kullanımı, lezzetli tuzlu yemekler, tatlılar ve votka çeşitlerinden oluşur.

Kabuğun İçi:

Meyvenin içi, turuncu bir kabuklu portakal eti arasında neredeyse tamamen beyaz malzeme içeriyor. Bununla birlikte, burada beyaz malzeme çok daha sıkı ve sağlam albedo deniliyor. Orada gerçekten sulu bir şey yok . Tohum da yok Ancak, acı dış sararmış kabuğu çıkardıktan sonra bu beyaz malzemeyi yiyebilirsiniz. Albedo, çok hafif bir çiçek lezzetine sahiptir ve kuru taraftadır. salatalara vb. Doku eklemek için dilimlerde kesilebilir.

Şekerleme:

Meyve, kurutuldu ve tek tek parmaklar halinde ayrı çekilir şekerlemesi . Bu şekerlendirilme asya popüler olarak görülür.

Buda'nın meyvesi şekerleme

Hava spreyi (parfüm):

Çoğu, meyveyi araba ya da ev için bir hava spreyi olarak kullanmaktadır. Meyveden çıkan citron kokusu bir zevktir. Bu aroma bana yapay tonlamalar olmaksızın tahıl meyveli çakıl ve meyve döngülerini hatırlatıyor.

Hediye:

Bitki, uzun ömürlü el mutluluğunu sembolize ettiği için Çin’de çok değerli olan uzun bir geçmişe sahiptir. Japonya’da meyve Yeni Yıl’da popüler bir hediyedir çünkü bir eve iyi bir servet getirdiğine inanılıyor .

Tıp:

Asya’da, geleneksel tıbbın bir parçası olarak tonik olarak reçete edilmiştir

 

Buda'nın eli fidanı

2 replies on “İlginç Bitki Buda’nın Eli”

  • Bu bitkinin tohumlarının neye benzediği ve nasıl çimlendirildiği konusunda bilgi var mı ? Ve Türkiye de nerelerde nasıl bir ortamda yetişir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir