Yürüyen Ağaçlar Efsane mi Gerçek mi – 2

Yürüyen Ağaçlar Efsane mi Gerçek mi

Fimlerde çok karıştığımız yürüyen ağaçlar Efsane mi Gerçek mi sorusuna birazdan ilginç bilgiler size bu yazıda anlatacağım.

Yürüyen ağaçlar konusunda en dikkat çeken filmlerden biri yüzüklerin efendisi filminde karşımıza çıkıyor yürüyen agaçlar yani “Entler” Yarı İnsan yarı ağaç olan bu yaratıklar, dört metre yirmi beş santim boyunda oluyor tabi bu orta dünya’nın bir hayal ürünü olup gerçek hayat ne kadar doğru!

 

Gerçek Dünyada Yürüyen Ağaçlar

Evet gerçek dünyada yürüyen ağaçlar var adı “Yürüyen Palmiyeler (Socratea Exorrhiza)” olup Amerika kıtasında tropik yağmur ormanlarında diğer tüm ağaçlardan farklı olarak yürüyebilme özelliğine sahip. Son derece ilginç bir kök yapısına sahip olan (Socratea Exorrhiza ) yürüyen palmiyeler, 20 metre mesafeye kadar yürüme işlevini gerçekleştirebiliyor.

 

Peki bu ağaçlar neden yürüyor

Ağacın köklerinin yer aldığı toprak zaman içinde aşınmaya başlayınca, bu aşınmış zemini değiştirmek için ve daha sağlam bir zemin bulmak amacıyla ağaç, yeni kökler büyütüyor. Tabii bu sağlam zeminin uzunluğu bazen 20 metreye kadar çıktığı olabilir ve ağaç bu mesafeyi katedebiliyor. Hareket etmek amacıyla yeni kökler üreten ağaç, üretilen bu yeni kökler üzerine doğru eğilmeye başlıyor ve bir zaman sonra yeni kökler toprağa sağlam bir şekilde tutunuyor. Sonrasında , eski kökler topraktan çıkıyor ve yeni köklerin olduğu zemine doğru yerleşiyor. Yani kısaca ağaç, sahip olduğu kökler sayesinde yürüyor.

 

Zira yürüyen palmiyelerin, yürümesini sağlayan kökleri, çeşitli sebeplerden kesiliyor ve ticari amaçla kullanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir