Gül Tohumu Çimlendirme %100GarantiYöntem

Gül Tohumu Çimlendirme

Merhaba Öncelikle gül tohumunu çimlendirmeyi anlatmadan önce gül tohumu  bahsedeceğim. Gül tohumlarını yetiştirmek aslında zor değil ama çok sabır isteyen bir iş veya hobi. Özellikle aldığınız tohumlar bayat veya çimlendirmek için uygun olmaya bilir ve çok iyi biliyorum ki bu tohumların %90′ çin’den geliyor.

bir çok kişi gül tohumun çimlendiğini gördüğü zaman çok mutlu olur ve gül tohumu yetiştirmek hiç  o kadar da zor değildir. Sadece bir tohumun çimlenmesinin en az 3 ile 5 ay sürmesi nedeniyle bir çok kişi bu konuda çok sabırsız olduğumuzdan gül tohumu yetiştirmek zor gözüküyor ve zaman uzun olunca başında yapılan küçük bir hata sonucu hayal kırıklığı olabiliyor

Gül tohumu çimlendirmek için en uygun yöntem perlit ile çimlendirme yöntemidir.

Gül Tohumu Çimlendirme Videolu anlatım. (daha detaylı anlatım için alt kısıma bakın)


Bir çok yerde bu yazı görebilirsiniz dünyanın tohumdan yetişen en zor çiçeği güldür diye.
Gül tohumu çok kolay yetiştir ama çimlendirme işlemleri sırasında yapacağınız bir hata tohumların küflenmesine, çürümesine vb. tohumların çimlenmesini engelleyecek sorunlara neden olur.

Taze dalından alınıp ekilmiş gül tohumları perlit işlemine gerek duymadan 1 ay içinde çimlenmektedir.

Gül Tohumu Çimlendirme yetiştirme hakkında garanti bilgiler

Gül tohumlarını verimli olarak %99’unu yani nedeyse hepsini çimlendirmek için perlit içinde bekleyen tohumların çatlanmış veya çimlenmeye başlamış tohumları seçerek ve  perlit içinde bekleyen tohumları bir seferde toprağa ekmek yerine  zaman zaman perlit içinde tohumları kontrol edip çatlamaya başlayan tohumları torf ekersek hiç kayıp vermeden gül tohumlarımızı çimlendirebiliriz.

Son olarak çimlendirme anlatımına geçmeden önce şu belirtmek istiyorum gül tohumu kökten veya çelikten yetişen güllerin yerini tutmaz.

Gül tohumu çimlendirmek için perlit veya pamuk ve gazlı bez ile yapabilirsiniz ama en garanti yöntem perlit ile çimlendirmektir. o yüzden ben size sadece perlit ile çimlendirme yöntemi anlatacağım.
(taze dalından koparılmış gül tohumları perlitli yönteme dahil değildir.)

Perlit ile çimlendirme :

1) Gül Tohumlarınızı bir bardak su içinde 1 gün bekletin.

2) Bir gün sonra suyun içinde tohumları süzdürün

3) tohumların yarısını bir bardak suyun içine alın 2 damla porçöz(çaydanlık kireç çözücü) damlatın ve karıştırın. (isteğe bağlı)

4) 15 dakkika sonra tohumları süzdürün ve akan çeşme altında kısa süre yıkayın.

 

Gül tohumu yetiştirme çimlendirme a'dan z'ye en iyi bilgiler

Porçöz ile olan işlem isteğe bağlıdır isterseniz porçöz kullanmadan 1 gün tohumları suyun içinde bekletip perlit içine karıştırabilirsiniz. 

Neden Por çöz kullandım? 

Çünkü gül tohumlarının kabukları çok serttir ve bu yüzden por çöz ile işimizi garantiye almış olacağız

Not: por çöz (çaydanlık için kullanılan kireç çözücü)

5) Bir kavanozun yarısı veya yarısından biraz fazla kadar perliti doldurun sadece 1 defa (sprey su) ile nemlendirin ve por çöz kullandığınız ve kullanmadığınız tohumları perlit dolu kavanozun içine dökün. Kavanozun kapağını kapatıp bir iki defa kavanozu çalkalayın tohumlar perlit ile karışsın.

6) Kavanozun kapanı üstüne o gün tarihini yazın. buz dolanın orta kısmına koyun. (sebzelik kısımının üst rafları) (derin dondurucuya değil)
buz dolabının sıcaklığı +3 ile +5 arasında olmalı yani dolabın derece ayar yerinden ayarı 3 ayarlanmalı. (önemli)

Buz dolabında en az 3 – 5 ay durmalı.

 

Üç ay sonra

 

Buzdolabında 3 veya 5 ay duran kavanozu çıkarın bir gazete veya vb üstüne dökün pirinç ayıklar gibi içinde çatlamış ve çimlenmiş olan tohumları ayrın.

Dikkatlice yavaş yavaş cep telefonu ışığı veya başka ışık ile bakarsanız daha iyi görürsünüz. Tek tek kontrol ettikten sonra çatlamış tohum kalmadıysa tohumları ve perlitleri tekrar kavanoz içine dökün ve buz dolabına yerine kaldırın 10 veya 15’er gün ara ile tekrar tekrar kontrol edin.
ilk kontrol ettiğiniz zaman çatlayan veya çimlenen tohum çok sayıda çıkmaz ama ilerleyen zaman için bu sayı çok artacaktır.


Çatlayan tohumları yetiştirmek için  torf ve perlit karışımı hazırlayın. bir saksı içine hazırladığınız torf ve perliti doldurun ama saksın üstünden 2-3cm boş bırakacak kadar doldurun ve tohumları yerleştirip 1 veya 2 cm kalınlığında üstünü örtün ve sulayın.


tohumları toprağa ektikten bir süre sonra ilk iki yaprak sonra 2 tane yeni yaprak çıkacak.
Aşırı sulamadan kaçının.

Not: Çatlayan tohumları ektiğimiz zaman tohumların hepsi sorunsuz olarak çıkıyor ama benim ev ortamında yetiştirmeye çalıştığımda bir süre sonra ölüyordu . bu yüzden kendi bahçemde kurduğum seranın içine yetiştirdiğimde sorunsuz olarak büyüdüler. 


Lütfen gül tohumu yetiştirirken sabırlı olmayı unutmayın.


Perlit Seçimi:
Gül çimlendirmek için İri taneli steril perlit kullanılmalı.

Ücretsiz Gül Tohumu: 

Devamlı gül tohumu çimlendirdiğim için gül tohumunu bir çok arkadaşa ücretsiz olarak gönderiyorum. gül tohumu almak için lütfen yukarıda yer alan ücretsiz doğal tohum tıklayın.

Gül Tohumu resimleri bu sayfada çok yer kapladığı için bir çok gül tohumu resimlerini  Plant-Home Pinterest’e eklendi bakmak isteyenler buraya tıklayarak bakabilirsiniz.

Direk Dalından kesip gül tohumlarını Toprağa ekme::

Taze Gül tohumu ekme kurutma nasıl yapılır

Bir çok bahçede yanda ki resim olduğu gibi büyük güllerinde gül tohumları  sonbahar ve ilkbaharda görebilirsiniz. benden ücretsiz tohum isteyen arkadaşlara tohumları kargoya teslim etmeye giderken devamlı görüyorum.  budanmamış güllerin en üstünde yanda ki resimde ki gibi gül tohumlarını içinde kış boyu saklamış ve tohumları buzdolabında koymamıza gerek kalamaz. tohumları çıkarmak için alt ki resimlerde gördüğünüz gibi tohumları çıkarır 1 gün suda bekletip veya direk toprağa ekerek çimlendirebilirsiniz. taze gül tohumları direk toprağa ekildiği zaman kolayca çıkacaktır..

 

 • 90.99 99.99 

  İnanılmaz derecede popüler bir bonsai olan Japon Sediri, iğnelerinin küçük boyutu sayesinde Bonsai yetiştiriciliği için çok uygundur. Bu tür yüzyıllardır Bonsai ağacı olarak yetiştirilmektedir. Evinize ve bahçenize çok yakışacak harika bir görünüm.

 • 0.00 

  Ejder Meyvesi Tropikal bir meyvedir. En önemli faydaları arasında yüksek tansiyonu önleme özelliği vardır.

  Ücretsiz 20 adet tohum

 • 2.20 

  Son derece kullanışı ve asetatlı kalem ile üstüne ektiğiniz tohumun ismini yazıp daha sonra kullanımlarda kolonya ile silip tekrar kullanabilirsiniz

 • 2.35 

  Jiffy 44mm-42mm şişen tablet 20 adet 44mm-42mm boyutlarında suda şişen tablet. Bu tabletler özel yataklardan elde edilen %100 sfagnum yosunundan imal edilmiştir. etrafındaki file doğada çözünebilir özelliktedir. sfagnum yosununun su çekme özelliğinden dolayı su ve havayı birlikte emer. Bu avantajı sayesinde köklerin gelişmesi için gerekli ideal hava ve su oranı kolayca ayarlanabilir.

  Mağazamızdan daha indirimli almak için ürün satın alırken satın alabilirsiniz.

 • 89.99 98.99 

  Kendi Japon Karaçam bonsai’nizi yetiştirin. Koyu, lapa lapa kabuğu ve koyu yeşil iğneleri olan güçlü görünümlü bir ağaç. Kent bahçeniz ve alanınızdan en iyi şekilde yararlanmanız için mükemmel ağaç. Çok popüler bir bonsai olan Japon Karaçam ağaçlarının büyümesi nispeten kolaydır ve soğuk sıcaklıklara tahammül edebilir

 • 89.99 98.99 

  Kendi Mavi Ladin Bonsai’nizi yetiştirin. Koyu yeşilden mavi-yeşilin tüm tonlarına ve toz beyaz maviye kadar değişen renklere sahip güçlü görünümlü bir ağaç. Bu ağaç, evinize ince mavi renkler katmanın harika bir yoludur. Colorado Mavi Ladin, Bonsai için çok popüler bir seçimdir, ancak aynı zamanda Dünyanın çeşitli yerlerinde popüler bir Noel ağacıdır.

 • 89.99 98.99 

  Kendi Ağlayan İncir bonsai’nizi büyütün. Bu eşsiz görünümlü ağaç, ona yemyeşil ve tropikal bir his veren koyu yeşil oval yaprakları ile deri gibi bir görünüme sahiptir. Şehir bahçeniz için mükemmel ağaç ve farklı bir görünüm katıyor. Ağlayan İncir, Kuzey Amerika’daki en popüler ev bitkilerinden biridir ve bakımı en kolay Bonsai ağaçlarından biridir, bu da onları yeni başlayanlar için mükemmel bir seçim haline getirir.

 • 90.99 99.99 

  Kendi Bodhi Ağacı bonsai’nizi büyütün. Kutsal Ficus olarak da bilinen bu ağaç Hindular ve Budistler için kutsaldır ve kalp şeklinde asılı yapraklar oluşturur. Bu güzel Bonsai ile evinize biraz sevgi katın. Bonsai’ye yeni başlayanlar için en popüler iç mekan ağaç türlerinden biri olan Ficus ağaçları, Şubat ayında muhteşem küçük kırmızı çiçekler üretebilir.

 • 89.99 98.99 

  Kendi Japon Akçaağaç bonsai’nizi yetiştirin. Seramik bir saksı ile güzelce soyulabilen narin yaprakları olan zarif, zarif bir ağaç. Japon Akçaağaçları, yıl boyunca farklı renkler sergileyen bahçenizin en önemli parçası olabilir. Japon Akçaağacı, çok çekici sarı, turuncu ve kırmızı sonbahar renkleri ile ünlüdür ve popülerdir.

62 replies on “Gül Tohumu Çimlendirme %100GarantiYöntem”

 • elinize sağlık bu sene sizin anlattığınız gibi yaptım ve başarılı oldum. çok teşekkür ederim.

  • pamuk ile pek iyi sonuç elde edemeyebilirsiniz en iyisi perlitdir. yakınlarda sera varsa bir kavanoz kadar tarım perliti olsa isterseniz size ücretsiz olarak verirler. ben pamuk ile tavsiye etmiyorum ama yukarıda yazdığım anlatım perlit yerin nemli pamuk üstüne tohumları yerleştirip üstünü aynı şekilde pamuk ile kapat kilitli poşet içinde buz dolabına kaldırın.

 • Gökkuşağı renginde gül tohumu ekmek istiyorum…Tohumdan çıkan güller fazla büyümüyorsa Türkiye’de gökkuşağı renginde gül satan yer var mıdır?

  • Merhaba. Gökkuşağı güller internet çoğunluklu bulunan çav çavlı renkli güller gibi değil o güllerin damar yolu ile boyanması veya photoshop ile yapılmıştır. Gökkuşağı güller Türkiye’de genel 3, 4 veya 5 renkli satılan rengarenk güllerdir. güllerdir.

 • bende değişik güller yetiştirmek için meraklandım ve internetten sizi buldum verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. benim tohumlerım var fakat perlit bulamıyorum bana gönderirseniz sevinirim tekrar teşekkürler.

  • iri taneli perlit mi yoksa tarım perit mi. iri taneli perlit ise çok iyi fiyat. bauhaus onlineden ben baktım ama görmedim markası nedir.?

  • Evet İri taneli perlit. Ben Ankara’da 2 gün önce daha uygun fiyata buldum. 40Litre bir çuval iri taneli perlit 10TL göktaş flora satılıyor. ankara’da tek bu yerde var.

 • Bende internettwn gökkuşağı gülleri tohumu siparişi verdim bu güller hakkında bilgi verirmisiniz açıklayıcı geniş kapsamlı öyle olurlarmı reimlerdeki gibi kaç renk açarlar nasıl olur vs.

  • internet olan gökkuşağı gül resimleri genelde beyaz veya sarı gül’lerin damar yolu ile mürekepler ile renklendirmesi ile olan gül resimleridir. bu satıcın sattığı gül renklerine göre değişir ilk yıl çiçek açmayabilir. ama ileride ki yıllarda gül büyüme devam edince çiçek acacakdır. tohumdan yetişen gülün renklerini anca çiçek açınca anlarsınız genelde 3-5 renk olabilir. ama size emin bir şekilde söyleyemiyorum tohumu satan kişin insafına kalmıştır çünkü o tohum pembe gül tohumu bile olabilir. pembe gül olduğunu anlamak için 1-3 sene sonra öğrenebiliriz. o zamanda iş işten geçmiş olabilir. youtubeden rainbow rose diye arama yapıp videolara bakarsanız renkli gül nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

 • abicim gökkuşagı gülü tohumu nasıl ekilir nasıl toprak alacaz permittemi bekletecez ne yapacaz bir bilgi verirmisin

  • merhaba yukarıda yer alan çimlendirme yöntemi ile aynı. bütün gül tohumları yukarıda yazdığı şekilde çimlendirmelidir. sadece taze dalın koparılmış güller direk ekilebilir. perlit içinde beklemeden direk ekilirse tohumların %98 çimlenmez. perlit içinde 3 ile 3,5 ay bekleyecek sonra çatlayan tohumlar torf içine ekilecektir. ilk çatlayan tohumlar az olur. perlit içinde çatlayan tohumları ilk kontrolden sonra geri kalan tohumlar eski kavanozun içine doldurulup buz dolaba kaldırılacak 10 veya 15 gün ara ile aynı şekilde kontrol edilmelidir.her 10-15 gün ara ile kontrolde çimlenen tohum sayısı artacaktır. bu şekilde en verimli çimlendirme yapabilirsiniz. 3 ay perlit içinde bekletip tohumların hepsini torf içine ekerseniz. %30 çimlenme olur. bana bu konuda sorularınızı facebook üzerinden mesaj ile sorabilirsiniz.

  • merhaba protea tohumu hakkında deneyim yok daha önce yetiştirme şansım olmadı. bu konuda yerel sitilerde pek bilgi yer almıyor ama İngilizce olarak google’dan ‘protea seed germination’ arama yaparsanız İngilizce’niz yoksa chrome üst kısımda yer alan Türkçeye çevirme ile Türkçeye çevirip tercüme edebilirsiniz.

 • Merhabalar yurt dışından bir siteden gökkuşağı gül tohumu ( her yaprağı ayrı renk olduğu vaad ediliyor)aldım. hiç rast geldiniz mi yetiştirmek için sizin dediğiniz yöntemi kullanacağım. Her yaprağı değişik renk gül elde etmek mümkün mü büyütebilirsem hayal kırıklığına uğramak istemiyorum.

  • ben şimdiye kadar 5 renk kadar gördüm eyer çin kaynaklı bir siteden aldıysanız aldığınız tohumlar çimlenir ama size vaat edilen renk siz görene kadar 2 sene geçer çünkü ilk sene çiçek açması çok zor. aşılama ile renklendirme yapabilinir veya gıda boyası ile renklendirme yapılabilir.

 • Merhaba;
  ben ithal hollanda gül tohumu almaya karar verdim. Bu çimlendirme işlemini viyol içinde yapabilir miyim?

  • merhaba istediğiniz kap veya viyol içinde yetiştirebilirsiniz ama önce perlit ile yukarıda yazdığım gibi işlerden geçmelidir. viyol içinde tek tek güzel yetişiyor.

 • Merhabalar, bende yurtdışından gül tohumu aldım siyah ve renkli olanından (tabii doğruysa) fakat perliti nereden bulacağım. Çiçekçilerde pahalı mı satılır?

 • Ben 8.12.2014 te sizin söylediğiniz gibi yaptım perlit ile kavanoza koydum gül tohumlarını hala buzdolabında duruyorlar ama bir tane bile çimlenmedi..

  • ortalama 5 ay olmuş normal tohumlar şimdi içini açtığında çimlenmiş olarak çıkması gerekiyordu. tanju bey siz çimlendirken fazla bir işlem mi yaptınız ve normal tohumlar bu süre içinde perlit için çimlenip yaprakları kavanozun üstünden gözükmeye başlardı. buz dolabın ısı ayarı 3 ayarlı mı? bana facebook yazarsanız bu konuda size yardımcı olacağım.

 • Ben internet ten siyah gül tohum siparişi verdim ama araştırırken siyah gül sadece Halfeti topraklarında yetiştiği yazıyor bunu daha önce alıp yetiştiren varsa bilgi verebilir mi başke yerlerde yetişip yetişmediği hakkında?

  • bu konu evet biraz çok sıkıntılı bir konu çünkü siyah gül tohumdan denedim ama henüz çiçek bekliyorum. gelişmeleri 3 sene bulduğu için bu konuda henüz bekliyorum. daha önce benim rahmetli annanem ankarada yetiştiriyordu farklı olarak gecen sene bir kişide görmüştüm urfa dışında yetiştiren. inşallah antep veya hatay yakınların gidersem urfaya uğrayım bende gül almayı düşünüyorum.

   • Sağolun umarım bu sene çiçek açarlar benim tohumlarda geldiğinde çimlendirip bahçeye dikerim .

 • merhaba benim yerim müsait çiçek olarak sardunya difenbahya ve menekşelerim mevcut bu mevsimde çelikten gül alabilme oluyor mu

  • Gül, gülgiller familyasında yer alan bir çiçektir. evet tohum vardır. gül çiçek açtıktan sonra çiçekler kurumaya başlar Yukarıda resimler ile örnekleri vardır. bu konun en alt kısımda yer alan 3 resimdir. ilk 2 resim büyük güllerin üstüne yuvarlak şekilde olanların içinde tohum vardır. en alt kısımda ki resimde o yuvarlak kesenin için ki tohumları göstermektedir.

 • tohumdan yetiştirilen güller yine aynı çiçek kaliyesinde mi oluyor yoksa aşı yapılması lazım mı. bilgi verirseniz çok sevineceğim.

  • tohumdan yetiştiren güller, kökten veya çelikten yetiştirilen güller yerini tutmaz. daha çok bu tohumdan yetişen güller yabani olur veya minyatür. sadece gelişmesi 3 sene sürmektedir.

 • selam, tohumdan yetiştirilen güller tohumun geldiği gülün kalite ve türünde mi oluyor. yoksa aşı gerekli mi. iyi günler

  • perlitden yetiştirlen güller, güllerden toplanmış tohumlar kurutulmuş tohumlardır. bu yüzden perlit ile çimlendirme işlemine yapılmaı gereklidir. ama direk dalından alına bir tohumlar suda bekletildikten sonra ekildiği zaman çıkmaktadır. perlit işlemine gerek kalmaz. ama daha önce duyduğum bir bilgi taze tohumunu ektiğimiz tohumlarda anaç gül gibi kaliteli oldu söyleniyor.

 • Iyi Günler Arkadaşlar Ben Azerbaycandan Yazlyorum Ben De Sizin Dediyiniz Gibi Yaptim Perliti Gecde Olsa Buldum Ben Gökkusagi Gül Almisdim Ebaydan Vinden Tohumlar Geldi Torfa Ekmisfim Cikmadılar Bende Burdaki Usulla Ekdim Fakat Por Çoz Kullanmadım Cünkü Bulamadım birde Ben En Az 10 Defa Su Fis Fisladim KavanoUn Agzinida Yapisdirdim Bir Sorun Olarmi

  • Merhaba Gül tohumları perlit içinde belirli bir süre sonra kendiliğinden çimlenmeye başlıyor. ama bu süre en az 3 dır. ama 3 ay içinde çıkan tohumlar çok az olabilir. bu yüzden 3-5 ay arasında çıkan tohumlar genelde tohumlar perlit içinde bir gazete üstüne serilip bakıldığı zaman içinde tohumlar çatladığı görülecektir. ama içinde çimlemiş tohum az olabilir buda ilerleyen zaman için 10-15 gün ara ile bakıldığı zaman her kontrolde sayısı artacaktır.

   -perlit dolu olan kavanoz veya kilitli poşet ağızı kapalı olması çok önemlidir.
   -içine çok fazla su nem verilmesi tohumlara zarar verir. (perlit ile tohumlar birbine yapışıp donar veya küflenme)
   -buz dolabın ısı ayarı +3 olmadır bu çok öenmlidir. çünkü buz dolaplarında ayarı 3 getirildiği zaman sıcaklık +4 veya +5 arasında bir sıcaklık oluşur.
   -Birde aldığınız tohumlar çok siyahsa pek iyi sonuç elde edilmeyebilir ama yine tohumlar çimlenecektir.

   evet çok fazla su sıkmışsınız yukarıda dediğim gibi sıkıntı olacaktır. bazı yetiştiren arkadaşlarımızda aynı hatayı yapmış bu işlemin sonucuda tohumlar küf lenmiştir.
   por çöz önemli değildir.
   Sormak istedeğiniz bir soru veya yardımcı oalcağım bir soru olursa bana Facebook Sayfam Üzeriden mesaj gönderebilirsiniz.

 • satın aldığım beyaz sarı kırmızı kırmızı beyaz sarı kırmızı mor renk olduğu iddia edilen gül tohumlarının bir çoğunu başka sitelerden edindiğim bilgiler üzerine ektim ve sonuç hüsran son kalan birer tohumu sizin tavsiyenizi dikkate alarak perlit içersinde şeffaf kapaklı bir peynir kutusuna aralarında 3 cm boşluk bırakarak ektim ve şimdi sabırla bekleyeceğim umarım bu sefer güllerim fidelenir bende mutlu olurum

  • gül tohumları perlit içinde en az 3 ay beklemelidir. 3 ile 5 ay arasında bir kavanoz veya kabın içinde buz dolabında bekleyen tohumlar kendiliğinde çatlamaya ve çimlenmeye başlar. bu kavanoz içinden 3 ay sonra istediğiniz zaman aralığında çatalayan tohumları seçip torf içine ekilince 1 hafta sonra gül tohumu toprağın üstüne çıkar ama önemli olan perlit içinde buz dolabında beklemesidir. taze dalından toplanmış gül tohumlarında bu işlem yapılıyor bir süre suyun içinde bekletilip toprağa ekilince 1 ay sonra tohumlar çimlenmeye başlar.

  • gül tohumları perlit içinde en az 3 ay beklemelidir. 3 ile 5 ay arasında bir kavanoz veya kabın içinde buz dolabında bekleyen tohumlar kendiliğinde çatlamaya ve çimlenmeye başlar. bu kavanoz içinden 3 ay sonra istediğiniz zaman aralığında çatlayan tohumları seçip torf içine ekilince 1 hafta sonra gül tohumu toprağın üstüne çıkar ama önemli olan perlit içinde buz dolabında beklemesidir. taze dalından toplanmış gül tohumlarında bu işlem yapılıyor bir süre suyun içinde bekletilip toprağa ekilince 1 ay sonra tohumlar çimlenmeye başlar.

 • Doger tonik ile cımlendırme yapılır mı 24 saat bekletın ve cımlenme olur dıolar dogru mu

 • Slm sizde yetişmiş yada tohumu patlamış siyah ve mor renk gül varsa bedavada gnderebileceginizi yazmissiniz banada gonderirmsnz

  • maalesef yok. 1 senedir gül tohumu yetiştirmiyor daha öneden elimde tohumdan yetiştirdiğim gül çok olduğu ve köklü gül çok olduğu için

 • Bende Çin’den Gül tohumu getirdim.videoda anlattğınız aynı işlemleri mi uygulayacağım? Mesela tohumu ikiye bölün diyorsunuz! Bıçaklamı yoksa Makasla mı keseceğiz? Veya kesmeden mi perlite koyacağız. Porçöz uygulaması bu tip tohumlar içinde geçerli mi?
  Bu konuda Türkiye’de tek örnek site olarak verdiğiniz bilgiler İçin ayrıca teşekkürler.

  • Merhaba yazıyı tekrar günceldi. bütün tohumlarınızı bir bardak suyun içinde bir bekletin sonra porçöz içinde bekletmeyi düşünüyorsanız 100 tane tohumlarınız varsa 50 tanesini bir bardak su içine atın suyun içine 2 damla porçöz damlatın karıştırın 15 dakika bekletin sonra süzdürün bütün porçöz içinde bekleyen ve beklemeyen tohumları perlit içine karıştırın. porçöz işlemi isteğe bağlıdır gül tohumların kabukları sert oldu için uygulanır. uygulamayı düşünüyorsanız bütün tohumlarında uygulamayı sadece işinizi garantiye almak için bir miktar tohumunuzda uygulayın. video sadece bir kısa anlatım. yukarıda yazı olarak daha detaylı anlatım ama yakın zaman içinde en baştan tohum çimlenmesine kadar olan bütün işlemleri 5 aylık bir süre içine video çekeceğim.

   • Bende çin den tohum aldım fakat 5 ay içinde tohum çatlama süreci var ve ben şunu merak ediyorum güllerin belirli bir Ekim ayı var mesela Nisan ayında güller ekilir o zaman tohum çatlatma işlemini Kasım Aralık gibi başlanması mı gerekiyor yoksa tohum çatlama işlemine Nisan da mı uygulanması makul olur bu konuda bilgi yazarsanız çok sevinirim

 • Taze dalindan alinmis gul tohumunun ekimi nasil olur aceba ve perlit nedir son olarak perlit disinda bisi kullanabilirmiyim

  • Merhaba Taze Tohumları (Dalından alınmış) Tohumları 2 gün Suyun içinde bekletin sonra toprağa ekin 1 ay sonra tohumlar çıkacaktır. Taze tohumlarda perlit kullanılmaz. internet satın aldığınız tohumlarda perlit kullanmalısınız. perlit hakkında bu linkten vikipediden bilgi alabilirsiniz.

 • Ben bir türlü çimlendiremedim şu gül tohumlarını sizi yukarda yazdığınız gibi yaptım hala b.dolabında perlit te duruyorlar ama bir türlü çatlamadılar..

 • pembe ve hoş kokulu gül ile kırmızı sarmaşık gül tohumundan nasıl temin edebilirim. bu ikisini çok seviyorum çünkü. yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba bu tohumları aradığınız gülün kendisinden elde edebilirsiniz en güvenli olanını budur. ama onun yerine çelikleme yöntemi ile üretmenizi tavsiye ederim.

 • Perlit yerine başka ne kullanılabilir? Birde aloe vera yetiştiricem tohumdan şansım varmı? yoksa bana bi fide yollarmısınız?

 • Ben yetistirmek istiyorum.birisi için kendi hediyemi hazırlamak istiyorum. Ücretsiz çimlenmiş yadq cimlenmemis tohum nasıl edinebilirim lutfedermisiniz rica etsem yardımınız olurmu e mail adresim d_anny_41@hotmail.com

 • Merhaba,
  Bende malum çin malı gül tohumlarından almıştım. Bu tohumları sizin anlattığınız gibi perlit içinde çimlendirmeye çalışıyorum. Yukarıdaki yazınızda bahsetmiş olduğunuz “gül tohumu kökten veya çelikten yetişen güllerin yerini tutmaz.” demekle ne demek istediğinizi anlayamadım . Bu konuyu biraz açarsanız konuyu öğrenme açısından iyi olur kanaatindeyim. Çalışmalarınızda başarızalr dilerim.

 • Merhaba bende söylediğiniz gibi perlitte gül tohumu yetiştirmeye çalışıyorum. Ancak iri taneli perlit bulamadım. Toz perlit içine koydum. Toz perlit uygun mudur? Ayrıca buzdolabında beklerken arada ıslatmam gerekir mi? Hangi sıklıkta ve ne kadar ıslatmalıyım? 1 aydır dolapta ve en başından beri hiç ıslatmadım. Teşekkürler

 • Merhaba, daha önce sorulduysa kusura bakmayın, taze olarak çıkarılan tohumlar için direk suda bekletme sonrasında Ekim işlemi yapılabilir mi yoksa farklı bir süreci mi var?

  Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir