Tohum Saklama Yöntemleri ve Saklama Kapları

[the_ad id=”9958″]

Tohum Saklama Yöntemleri ve Saklama Kapları
Tohum saklamak için bir çok kişin aklına ilk gelen evimizde bulunan küçük peynir kabları, plastik kaplar, plastik olan kaplardır. ama plastik metal kaplar tohum saklamak için uygun değildir.

Tohum saklamak için cam şişeler, peçete içinde, kavanozlar, boş ilaç şişeleri vb. olmalıdır. yani doğal olmalıdır.
tohumları saklayacağınız yer serin, güneş almayan yer olmalı. salondaki dolabınız,  odanızda ki dolap ve herhangi bir çekmece içine koyabilirsiniz ama çok sıcak olmayan ve güneş almayan yer olmalıdır.

 

Cam Şişe İçinde Tohum Saklama:

En iyi tohumu saklamak ve yıllarca tohumların canlı kalmasını istiyorsanız Tohumu saklayacağınız cam şişe veya şişlerin kapakları plastik veya metal olmamalıdır.
Cam şişeler eyer beyaz ise koyu renkli bir boya ile boyanmalıdır.

 

Peçete içinde Tohum Saklama:
Peçete için tohumlar doldurup ve katladıktan sonra açılmasın diye bant ile kapatılır. veya lastik ile
bir kutu veya çam şişe içinde saklanmalıdır. tohum dolu peçeleri çam veya toprak küp içinde saklayacaksanız kapağı plastik veya metal olmamalıdır.

Kavanoz ve boş ilaç şişe içlerinde tohum saklama:

Marketlerden aldığımız bazı kavanoz içinde gıdaların boşa çıkan kavanozları bir çoğumuzun evinde var. bu kavanozları tohum saklamak için temizleyip kavanozların içinde tohum saklamak için tohum saklamak için kullanabilirsiniz..

Boş ilaç şişleri ise eczanelerden şişe içinde aldığımız ilaçların kullandıktan sonra boşalan şişelerini temizleyip tohum saklamak için kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir