Avokado Tohumu Yetiştirme | Videolu Anlatım

[the_ad id=”9958″]

Avokado
Tropik iklime sahip bölgeler yanında, subtropikal iklime, don fazla olmaması kaydıyla Akdeniz iklimine sahip çeşitli bölgelerde de yetiştirilir. Bütün sıcak iklimlerde kültüre alınan bitkisi Türkiye’de Akdeniz bölgesinde Antalya’dan İskenderun’a kadar olan kuşakta ayrıca Rize gibi donun az olduğu Doğu Karadeniz Bölgesinde yetiştirilir

avokado tohumuAvokado Tohum Yetiştirme
Avokado tohumu biraz pahalı satılan bir tohumdur resimde gördüğünüz gibi içinden bir tane çıkarıyor.
Avokado tohumu suyun üstünde uzun süre çimlenme işlemi ile yetiştirme yapılabilmektedir.
bu işlem 3 tane kürdan avokado tohumuna geçirilerek bir bardak veya kavanoz suyun içinde uzun bir süre bekleyerek tohumun alk kısımdan köklenmesi üst kısımdan yeşilenip 15-20 yolandıktan sonra toprak içine alınarak gerçek yerine ekilir.
sizin için hazırladım video veya alternatif olarak video buldum bakabilirsiniz.
Videolu Anlatım

Avokado tohumu Yetiştirme Daha Detaylı olarak anlatılan Resimli anlatım bakmak için buraya tıklayın.. 
Avokado tohumun yetiştirmek için tohumu arıyorsanız aramayın türkiye’de avakodo tohumunu satmıyorlar. büyük alışveriş merkezlerinde 1,5tl ile 3tl arasında avokado meyvesini bulabilirsiniz.

Avokado Fidesi

Not: (02.08.2014) resimlerde gördüğün fidenin birisine 25 – 30 cm geldiğinde budadım ve yandan 2 ayrı dal verdi. yan resimde gözükmektedir.

Not: Avokado tohumu çıkartırken kabuğun soyulması veya parçalanması tohumun çimlenmesi engel olmaz bir tane kabuğu komple soyulmuş tohumu denedim test ettim sorun olmadan tohum çimlendi (01.05.2015)

 


Altarnetif Video ingilizcedir. video alıntıdır.

29 replies on “Avokado Tohumu Yetiştirme | Videolu Anlatım”

 • kardeşim mrb bende bugün bir tane avokado meyvesi alıp çekirdeği çıkarıp tarif edilen gibi çimlendirmeye koydum yalnız sorun şu ki çekirdeğini çıkarırken bir bölümü meyvesine fena halde sıkışmış ve 2nohut büyüklüğünde bölümü kabuğundan soyuldu bu çimlenme döneminde sorun teşkil eder mi acaba

  • Merhaba çıkarırken üstüne çizik olması soru olmaz belki tersine daha hızlı çimlenebilir. çimlenmeyen avokado tohumlarına iki tarafına çizik atarlar sizin ki kazayla olmuş çimlenmesine engeleyeceğini sanmıyorum ve üstünde ki kahve rengi kabuk soyulmuş olsa yine çimlenebilir.

 • kahverengi kabuk bölümü soyuldu admin 25kuruş büyüklüğünde yaklaşık dediğiniz gibi inş çimlendirebilirim cvbınız için çok tşkkr ederim

 • Merhabalar. Ben de bu yöntemle avokado çimlendirdim. Boyu 20cm kadar oldu. Dün saksıya ektim. Bir sorum olacak. Saksının tamamında torf kullandım acaba yanlış mı yaptım?

  • merhaba onur bey. toprakta kullansanız daha güzel olurdu torf biraz topraktan pahalıdır. ama torfda bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. ilerleyen yıllarda saksı değişimde toprak eklersiniz.

 • Bir diğer yöntemde;tohumu ıslak peçeteyle sarıp şeffaf bir poşetin içinde saklamak.2 ay gibi bir sürede tohumların kök saldığını göreceksiniz. 🙂

 • Geçen yıl 3 avakado diktim 2 si 1 metre kadar oldular 1 tanesi 30 cm civarında uzamıyor. Üçünü de aynı kapta yapmıştım ilk çimleneni diğerleri bir anda geçtiler hemen ayırdım ama o hala küs gibi uzamıyor atamıyorum da ne yapmalıyım

  • Nisan aynıda havalar düzeldikten sonra haziran ayının başında dışarı alırsanız belki kendi toparlar. saksı değişimini zamanın dışında yaptığınız için belki küsmüş gibi duruyordur. dalı siyasallaşmadıysa haziran ayında dışarı alındığında kendini toparlayabilir.

 • Bizim avakadomuz koca ağaç oldu ve direkt olarak avakado çekirdeğini toprağa gömdük. Suda bekletme işlemine gerek yok bence. çok güzel meyve verdi fakat geçen yıl çiçeklerinin hepsini döktü. Bu sene de bir kısmını döktü . İlaçlamak getekir mi? Bunun nedenin öğrenebilir miyim. Yrd olursanız sevinirim

 • merhaba, ben de sizin yönteminizle çimlendirdim, şimdi boyu neredeyse bir metre. meyve vermesi için aşı vs yapmam gerekiyor mu?

 • Merhaba ben avakado çekirdeğimi bugün suya koydum, güneşli ortamda mı gölgede mi tutmalıyız çimlenmesi için? Suyunu ne kadar zamanda bir değiştirmeliyim?

  • merhaba güneş gören bir pencerenin arkasında yani içeride yetiştirebilirsiniz. suyunu değiştirmeyin. sadece su azaldıkça su ekleyin belirli boya gelince toprağa ekmeden 1 hafta önce bir avuç suyun içine torf veya toprak atın. suyun içinde sınır sız bir süre bekleyebilir herhangi bir şey olmaz ama 15 -20 cm olunca toprağa ekin. 1 veya 1 buçuk ay içinde çekirde alt kısımdan çatlayıp çimlenme başlamasa yanlarda bir er çizik atın.

 • Merhaba
  Benim cimlendirdigim avokada 20 25 cm oldu hala suyun içinde ve şu anda yapraklarını döktü ölmüşmüdür acaba ne yapmam lazım yardimci olursanız sevinirim
  Simdiden sağolun

  • Siz biraz suyun için fazla beklemişsiniz herhalde toprağa ekilmeli ama ekilmeden önce adaptosyonu sağlamak için suyun içine bir avuç toprak veya torf atılmalı. ama kış geldi bile o yüzden siz hiç bekletmeden toprağa ekin. ana gövdesi kuruma, renk değiştirme, ana gövdenin içi boş değilse ani ana dalı hala yeşilse tekrar yapraklanır.

 • Bende dun almistim avokado bugun yedik hemen suya koydum bakalim nasil olcak insallah onerilerinizi degerlendirip yetistirmeye calisacagim 😉

  • googledan ‘AVOKADO YETİŞTİRİCİLİĞİ’ diye arama yapıp bakarsanız avokadonun istediği toprak yapısı, gübre, ilkim, vb bir çok bilgiyi bulursunuz?

 • Bende marula tohumu var ancak nasıl filizlendircemi bilmiyorum kara selvi gibi aynı yardımcı olursanız s3cinirim

 • Merhaba, aynı zamanda 2 ayrı çekirdekten yetiştirdiğim 2 dal avakadom var. Aynı saksı içine biri 1mt. yi geçti 2 küçük dal verdi, biri yarısı kadar sadece uzuyorlar. Ne yapmalıyım meyve alma şansım olabilirmi. 35/40 cm. genişlik ve yükseklikte bir saksı içinde. Bahçeye dikmelimiyim. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir