Kayısı Tohumu Çimlendirme (Yetiştirme)

 Kayısı Tohumu Çimlendirme (Yetiştirme)

Kayısı Çimlendirme

Kayısı çekirdeğini çimlendirme için sert kabuğundan tohumunu çıkarmak gerekli size anlatacağım bu yöntemle 3 gün içinde tohumun çimlendirmesini sağlaya bilirsiniz.

kayısı çekirdeğinden içinde tohumu çıkarmak için ilk aklınıza çeviz kıracağı ve pense ile kırıp çıkarmak gelebilir. ama bu iki alet ile denediğiniz zaman bir çok tohum ziyan olacaktır. yani 5 tane çekirdekten bir tanesi sağlam kalabilir. çekirdeğin içinde ki tohumun zarar görmeden çıkarmak için resimde olduğu gibi bir bıçak ile çekirdeğin üst ve alt tarafından kesip sonra bıçağı sağ ve sola oynatınca kabuk kendiliğinden kırılacaktır.

[the_ad id=”9977″]

elinizde benim resimde paylaştığım gibi testere uçlu bıçağınız varsa bu işlem daha iyi kabuğu testere şeklinde açıp bıçağı sağ veya sola oynatın kabuk kırılacaktır. yanda ki fotoğrafı büyütürseniz daha detaylı görebilirsiniz.

Veya ilk başta bahsettiğim pense ile sıkarak içinde tohumu çıkarabilirsiniz. ama bu işlemde elinizde fazla çekirdek var ise ve ben bıçak ile kesme ile uğraşamam derseniz uygulayın.

çekirdeklerin içinde tohumu çıkardıktan sonra bir tabak veya benzeri bir şey için tohumunuz sayısına göre uzunluğunda tabağın üzerine pamuk yerleştirin. sonra tohumları yerleştirip üstünü altında ki pamuk gibi aynı şekilde örtün.ve sulayın.

Bu İşlemi yapmadan önce Tohumları kısa süre suda bekletin.  

Tohumlar en az 3 içinde çimlenmeye başlar bazen bazı tohumların çimlenmesi 1 ay bulabilir.

alta paylaştığım videoda bu çimlendirdiğiniz tohumları nasıl toprağa ekildiğini gösterdim.
yakında bu konun hepsini bir video ile anlatacağım.

Not: bu anlatığım kayısı tohumu çimlendirme yöntemini şeftali çekirdeğinde de uygulayabilirsiniz.

 

 

14 replies on “Kayısı Tohumu Çimlendirme (Yetiştirme)”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir