Bambu Tohumu Çimlendirme

Bambu tohumlarını çimlendirmeBambu tohumlarını çimlendirmek için tohumları 12 ile 24 saat arasında su içinde bekletiyoruz su sıcaklı 20 derece olmalı (ılık su) tohumlar 12-24 bekledikten sonra torf ve perliti karıştırıp viyoller içine yetiştirmeyi düşündüğünüz kaplar içinde doldurun doldurduğunuz kapların üstün çok az boşluk bırakın tohumları yerleştirin üstünü torf – perlit karışımı ile örtün ve sulayın. kapların üstünü streç veya benzeri bir şeyle üstünü örtüp nemli kalmasını sağlayabilirsiniz.
Bambu tohumu nasıl yetiştirilir

Potasyum Nitrat ile Bambu Tohumlarını Çimlendirme için bir kabın içine su doldurun içine çay kaşığın yarı kadar potasyum nitrat karıştırın tohumları suyun içine atın tohumlar bu potasyum nitrat olan suyun içinde 15 dakika bekletin sonra başka bir kabın içine su doldurun potasyum nitrat içinde bekleyen tohumları diğer normal suyun içine alın. bu suyun içinde 30 dakika veya 1 saat bekletin.  sonra yukarıda bahsettiğim gibi tohumları aynı şekilde torf içine ekin. bu işlem yaparken su sıcaklı ılık olmalı yani 20-30 derece sıcaklığında olmalıdır.
bambu tohumu çimlendirme işlemini video çekmiştim ama fotoğraf makinası sesi çok az aldığı için videoyu yüklemedim şubat ayın başında tekrar video çekeceğim.

Bambu tohumu çimlendirme bambu tohumdan fide yetiştirmeÖNEMLİ NOT: Potasyum nitrat işleminde kesinlikle elinizle temas etmeyin bir çubuk, kaşık, çatal veya başka bir şey ile tohumları tutun.

8 replies on “Bambu Tohumu Çimlendirme”

 • merhaba
  internetten satın aldığım moso tohumlarının bir çoğunu ziyan ettim. ve son kalan 2 tohumu sizin tavsiyelerinizi dikkate alarak dün suya koydum bugün hindistan cevizi torfu ve perlit karışımı ile ektim.inşallah bu sefer biri dahi olsa çıksa çok mutlu olacağım. değerli bilgileriniz ve paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.

  • merhaba tohumlar çimlenmesi tohumların taze olması ile daha verimli çimlendirme elde ediliyor. bende bu sene çimlendirdiğim tohumların bir çoğunu diğer bitkiler ve işler ilgilenmekten untum ve bir tanesi hariç hepsi kurdu elimde bir tane fide kaldı. tekrar taze tohum bulursam. özellikle siyah bambu bu sene veya ilk baharda tekrar yetiştirecem.

  • bambu tohumlarını ebayda satılyor ama tohumlar ne kadar geçek tohum olsa da taze olmadı için çimlenme oranı çok düşük. ve aliexpress gibi sitelerde satılıyor ama tohumlar boş kabuk ve daha küçük kalmış tohum taneleri ve hiç güvenilir değildir.

 • Merhabalar bende 300 adet moso cinsi bambu tohumu var. Tarif ettiğiniz şekilde cimlendirmeyi deneyeceğim ne kadar zamanda çimlerde olur bilgi almam mümkün mü?

  • merhaba aliexpressden aldıysanız pek güvenli değil hata umutsuzluk vermeyim çimlenme olasılığı çok düşük. taze tohumu veya gerçek tohumunu aldıysanız 2 çimlenmesi 2 haftayı geçebilir.

 • Selamün aleyküm. Ben RİZE de yaşamaktayım. Kendi çapımda bi araştırma yaptım. Dev moso bambu bitkisinin yetişme iklimi tam rizeye göre imiş. Bende 40 civarı tohum satın aldım bana denilene göre yeni sezonun tohumu imiş. İnşaallah çimlen direbilirsem 2 dönüm arazım var burayı bambu ormanı yapacağım. Tohumları çimlendirebilnek için sizden yardım ve bilgi alabilnek için bir iletişim numaranızı ala bilşrmiyim. Bana yardımcı olurmusunuz. Şimdiden teşekkğrler.

  • Merhaba, öncelikle kusura bakmayın geç dönüş için bambu tohumunu aldığınız yere göre değişiklik gösterir alixpresden ve aliexpres bağlantılı tohum satın alan satıcılardan almış sanız. İstediğiniz gibi sonuçlanmayabiilir. ben genelde avrupda ki kendi yetiştiren satıcıları tercih ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir