Bambu Tohumu Çimlendirme

1 dakika


326
87 paylaşımlar, 326 puanlar
Bambu tohumlarını çimlendirmeBambu tohumlarını çimlendirmek için tohumları 12 ile 24 saat arasında su içinde bekletiyoruz su sıcaklı 20 derece olmalı (ılık su) tohumlar 12-24 bekledikten sonra torf ve perliti karıştırıp viyoller içine yetiştirmeyi düşündüğünüz kaplar içinde doldurun doldurduğunuz kapların üstün çok az boşluk bırakın tohumları yerleştirin üstünü torf – perlit karışımı ile örtün ve sulayın. kapların üstünü streç veya benzeri bir şeyle üstünü örtüp nemli kalmasını sağlayabilirsiniz.
Bambu tohumu nasıl yetiştirilir

Potasyum Nitrat ile Bambu Tohumlarını Çimlendirme için bir kabın içine su doldurun içine çay kaşığın yarı kadar potasyum nitrat karıştırın tohumları suyun içine atın tohumlar bu potasyum nitrat olan suyun içinde 15 dakika bekletin sonra başka bir kabın içine su doldurun potasyum nitrat içinde bekleyen tohumları diğer normal suyun içine alın. bu suyun içinde 30 dakika veya 1 saat bekletin.  sonra yukarıda bahsettiğim gibi tohumları aynı şekilde torf içine ekin. bu işlem yaparken su sıcaklı ılık olmalı yani 20-30 derece sıcaklığında olmalıdır.
bambu tohumu çimlendirme işlemini video çekmiştim ama fotoğraf makinası sesi çok az aldığı için videoyu yüklemedim şubat ayın başında tekrar video çekeceğim.

Bambu tohumu çimlendirme bambu tohumdan fide yetiştirmeÖNEMLİ NOT: Potasyum nitrat işleminde kesinlikle elinizle temas etmeyin bir çubuk, kaşık, çatal veya başka bir şey ile tohumları tutun.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

326
87 paylaşımlar, 326 puanlar

Bu Yazıya Tepkin Nedir?

Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın
Kötü Kötü
2
Kötü
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Harika Harika
2
Harika
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Enteresan Enteresan
3
Enteresan
İşte Budur İşte Budur
3
İşte Budur
geeky geeky
1
geeky

6 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. merhaba
    internetten satın aldığım moso tohumlarının bir çoğunu ziyan ettim. ve son kalan 2 tohumu sizin tavsiyelerinizi dikkate alarak dün suya koydum bugün hindistan cevizi torfu ve perlit karışımı ile ektim.inşallah bu sefer biri dahi olsa çıksa çok mutlu olacağım. değerli bilgileriniz ve paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.

    1. merhaba tohumlar çimlenmesi tohumların taze olması ile daha verimli çimlendirme elde ediliyor. bende bu sene çimlendirdiğim tohumların bir çoğunu diğer bitkiler ve işler ilgilenmekten untum ve bir tanesi hariç hepsi kurdu elimde bir tane fide kaldı. tekrar taze tohum bulursam. özellikle siyah bambu bu sene veya ilk baharda tekrar yetiştirecem.

    1. bambu tohumlarını ebayda satılyor ama tohumlar ne kadar geçek tohum olsa da taze olmadı için çimlenme oranı çok düşük. ve aliexpress gibi sitelerde satılıyor ama tohumlar boş kabuk ve daha küçük kalmış tohum taneleri ve hiç güvenilir değildir.

  2. Merhabalar bende 300 adet moso cinsi bambu tohumu var. Tarif ettiğiniz şekilde cimlendirmeyi deneyeceğim ne kadar zamanda çimlerde olur bilgi almam mümkün mü?

    1. merhaba aliexpressden aldıysanız pek güvenli değil hata umutsuzluk vermeyim çimlenme olasılığı çok düşük. taze tohumu veya gerçek tohumunu aldıysanız 2 çimlenmesi 2 haftayı geçebilir.

Bir Etkinlik Seç
Sorular Cevap
Topluluk içinde sorunu sor veya soruları cevapla
Bilgi Yarışması
Topluluk içinde sende bilgi yarışmasına katıl
Anket
Anketlere katıl
Yerel Pazar
Bu pazarda bitki ürünlerini ücretli veya ücretsiz istediğin ürün talep et.
Doğadan Ürünler
Bitki ürünlerini Ücretli Telif Aç veya ürüne teklif ver
Takas Merkezi
Sende istediğin Bitkiyi veya tohumu toplulukla takas et
Düşüncelerini Paylaş
Topluluk içinde sende düşüncelerini paylaş
Hikayeni Paylaş
Ne duruyorsun kendinin, bitkilerinin hikâyesini paylaş
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Image
Photo or GIF