Ana Sayfa » çarkıfelek » Çarkıfelek Meyve (Passiflora) Tohumu Çimlendirme

Çarkıfelek Meyve (Passiflora) Tohumu Çimlendirme

Çarkıfelek Meyve (Passiflora) Tohumu Çimlendirme

 

Passiflora Tohumları çimlendirme işlemi tohumların kabuğun sert olmasından dolayı çimlenmesi zor olabilir. bir çok kişi portakal suyun içine bekletip veya passiflora meyvesinin suyun içinde bekletenler var. portakal suyun içinde asit olduğu için kabuğu yumuşatması düşünülmektedir. veya normal su içinde bekletip çimlendirme işlemini yapılabilir. portakal suyu, passiflora meyve suyun içinde veya

Çarkıfelek Meyve (Passiflora) Tohumu Çimlendirme

Normal suyun veya portakal suyu içinde 24 saat ile 72 saat arasında ılık (20-30 derece) su içinde beklenmelidir. tohumlar suyun içinde bekleme işlemi bittikten sonra torf içine ekilmelidir. tohumlar portakal suyun veya meyvenin kendi suyun içinde bekletilmiş ise tohumlar süzgeç içinde akan suda yıkanmalı sonra torf içine ekilmelidir.

İç Anadolu (Ankara gibi) bölgede Nisan ayının sonu Haziran ayının başında. Ege – Akdeniz gibi bölgelerde gece sıcaklıklarının 10-15 derece sabitlendiği zamanlarda tohum çimlendirme işlemleri başlanabilir. tohumlar çimlenmesi çok uzun sürebilir tohumlar çimlenmedi diye kesinlikle atmayın. Tohumu çimlendirme için Portakal suyun içinde bekletmeyi tavsiye ederim.

Çarkıfelek Meyve (Passiflora) Tohumu yetiştirme Çarkıfelek Meyve fideTohumların ekildi saksın üstü streç veya plastik bir şişe gibi (mini sera şeklinde) sera etkisi oluşturacak şekilde kapatılabilirsiniz.

 

 

Ücretsiz etkinliklerimiz için Beğenileriniz, Paylaşımlarınız ve Yorumlarınız sayfamıza en büyük desteğiniz olacaktır.

Hakkında PlantHome

Adım Ahmet Özel bir şirkette Webmaster, Web ve Sosyal Medya Yöneticisi ve Grafikerim. Anı zamanda Antoloji'de kendi şiirlerimi yayınlamaktayım. 2013 yıllından bu yana Plant-Home.com da bitkiler üzerine kendi yaptığım uygulamalar, çalışmalar ve araştırmalar sonucu blog yazılar yayınlamaktayım.

Benzer Yazı

Aloe Vera’nın En İyi 12 Faydası

Aloe Vera’nın En İyi 12 Faydası Aloe Vera, vitaminler, mineraller, amino asitler, enzimler, polisakarit ve …

7 Yorumlar

 1. merhaba mersinden 5 adet pasiflora tohumu aldım hatayda yaşıyorum ne zaman çimlendirmeye başlamalıyım ve tohumları termosta ılık suda bekletsem nasıl olur

 2. onlarca passifolara çeşitlerine ait tohumlar aldım ektim tesadüftür bir tanesini tutturdum geçen sene 10 cm boya ulaştı bahçeye diktim ve tam kaybetmek üzereydimki diktiğim yerden söküp yeniden evde cam kenarına torf içersine aldım ve kurtuldu.şimdi 20 cm boyunda ben rizede yaşıyorum bunu ne zaman ve nasıl bir yere dikmeliyimki solmasın kurumasın yardımcı olursanız memnun olurum teşekkür ederim

  • passiflora subtropikal bitki olduğu için kışın bir çok bölgede soğukluğuna dayanamayacağın düşünüyorum. – derecelere pek dayanacağını sanmıyorum. mersin gibi şehirlerde passiflora daha uygun yetişir.

 3. Ne kadar sürede çıktılar?

 4. Pasiflora ektim çıktılar bekliyorum bakalım nasıl olacak..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Kullanıcı adınızda lütfen Türkçe karakter ve boşluk kullanmayın!
  Kullanıcılardan Gizle
  Şifre en az 7 karakter olmalıdır. Daha güçlü bir şifre oluşturmak için büyük ve küçük karakterler, rakamlar ve semboller kullanın.
  Şifrenizi tekrar yazın.
  Güç göstergesi
  Kullanıcılardan Gizle
  Kullanıcılardan Gizle
  Lütfen Kurallar ve Şartlar Okuyunuz. Kurallar ve Şartları Okudum Kabul Ediyorum.
  Facebook Üye ol | Giriş yap
  Lütfen yaşanan sorunları bize bildirirseniz çok severiz.

  Kelime doğrulama sitemizi güvenliği açısından son derece önemlidir. Bu sayfada doğacak sorunları lütfen bize bildirmeniz bizim için çok önemlidir.

 • İletişim Formu

   

  1 ile 24 saat içinde e-postanıza cevap verilecektir.

  İletişim Formu
  * zorunlu alanı gösterir

  İletişim Adresleri

  admin@plant-home.net

  iletisim@plant-home.net

  mail’niz lütfen adınızı eklemeyi unutmayın. e-postanıza en kısa süre içinde cevap verilecektir.

   

   

 • Göster
  Gizle