WordPress Tema ve Eklenti Türkçeleştirme(Poedit)

[the_ad id=”9958″]

Wordpress Temaları ve Eklentilerin Dil Dosyalarını Türkçeleştirmek için Poedit ile kolayca türkçe yapabilirsiniz. eklenti veya temanın dil dosyası .po veya .pot yoksa Türkçe dil dosyası oluşturmayı göstereceğim. WordPress kullanıyorsanız temalarda ve eklentilerde Türkçe dil bazen çok gerekli oluyor özellikle bu işe yeni başladı veya temanız da,  eklentinizde sadece .mo dosyası veya hiç biri  dil dosya olmaya biliyor . dil dosyası olmayan tema veya eklenti dil dosyası oluşturmayı en alt kısımda gösterdim.

Yeni başlayanlar için tema veya eklenti Türkçeleştirme

İlk önce Poedit kendi sitesinden buraya tıklayarak siteden indirin ve bilgisayarınıza kurun.

mo ve po dosyasıDüzenlemek istediğiniz temanın dil dosyası bulundu dosya isimi genelde ‘lang, langs, languages’ olarak yazmaktadır. bu klasör içine girin en_US.mo ve en_US.po  dil dosyalarını başka bir yere kopyalayıp tr_TR.mo ve .po yapın. Poedit’le Düzenlemek için .po tıklayın.

wordpress eklenti ve tema türkçeleştirme1 wordpress eklenti ve tema türkçeleştirme2

.po Tıkladıktan sonra Poedit açılacaktır Katalog yazan yere tıklayın sonra özelliklere tıklayın.

Proje adı ve sürümü : İstediğiniz gibi yeni bir isim yazabilir veya eskisi gibi bırakabilirsiniz.

Dil: Türkçe

Çoğul Biçim: özel ifade kullan seçin ve ‘ nplurals=2; plural= (1 != 1); ‘ ekleyin.

Kare Kümesi: UTF-8 (önerilir) olmalıdır

Ekip ve Ekibin epostasını değiştirebilir ve eskisi gibi bırakabilirsiniz.

Worpress Tema Veya Eklenti .mo, .po ve .pot olmadan Dil oluşturma

wordpress eklenti ve tema türkçeleştirmBu işlemi yapabilmek için Poedit pro versiyonu olması gerekmektedir. İnternet üzerinden pro versiyonunu bulabilirsiniz. free bedava versiyonlarda resimde gibi kırmızı ile çember içine alınmış yer sadece pro çıkar.

Poeit açığınız zaman karşınıza resimde ki çıkacaktır. Ctrl + N tuşları ile açabilirsiniz.

Tema Veya Eklenti zip içinde çıkarın.

WordPress teması ya da eklentisini çevir yazan yere tıklayın çevirmek istediğiniz eklenti veya tema olduğu klasörü seçin.

Sonra karşınıza çeviri dilinizi seçmeniz için seçenek gelecektir. Türkçe seçip Tamam tıklayın ve çevire başlayabilir ve pro özelliği sayesinde yada yer alan çeviri önerilerinden yararlanabilirsiniz.

wordpress eklenti ve tema türkçeleştirmee Not: Düzenlediğiniz dileri tr_TR.mo ve tr_TR.po Dil Klasörünün içine atın ama burada dili görmese wp-content > languages > plugins veya themes içine bu dil dosyalarını tr_TR önüne temanın veya eklentinin isimini yazarak değiştirin örnek: buddypress-tr_TR.mo ve buddypress-tr_TR.po gibi yapın ve eklenti dil dosyası ise  plugins klasörünün içine tema dil dosyası ise themes içine atın.

Aynı şekilde .pot dosyası ile de çeviri yapabilirsiniz.

3 replies on “WordPress Tema ve Eklenti Türkçeleştirme(Poedit)”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir