Salatalık Tohumu Yetiştirme

[the_ad id=”9958″]

Salatalık (Hıyar) Tohumu Yetiştirme

Salatalık (Hıyar) kabakgiller familyasından bir bitki türü ve meyvedir. Anayurdu Kuzey Hindistan dır.

Salatalık Tohumu Nasıl yetiştirilir?

Salatalık yetiştirmek için salatalık tohumlarımızı yarım gün veya 1 gün bir bardak suyun içinde bekletiyoruz. 

Tohumlarımızı geniş bir saksı (Kap) içine 3 cm ara ile ekebilirsiniz, rastgele karışık olarak da ekebilirsiniz veya viyoller içine her gözüne bir tane tohum gelecek şekilde ekebilirsiniz. Bu üç seçenekten istediğinizi uygulayabilirsiniz. tohumları viyol içinde ekerseniz daha pratik olacaktır. büyük 7x7x7 veya 8x8x8  viyollerde tohumu ayrıştırmaya gerek olmadan yetiştirebilirsiniz

Tohumları geniş kabın içine ekecekler için anlatım

Tohumları ekmek için torf, toprak, gübre ve perlit ile bir karışım hazırlamakta fayda var ama illaki bütün bunların olması gerekli değildir. %50 torf %30 toprak %20 gübre ve perlitide göz kararı olarak çok çok yoğun olmayacak şekilde karışımın içine karıştırın. saksı veya kabı bu karışımla doldurun tohumları istediğiniz gibi yerleştirin sonra üstünü 1 cm – 1,5 cm örtün ve sulayın. Tohumlar çimlendikten ve ilk 2 yaprak çıktıktan bir süre sonra gerçek ilk yaprak çıkmaya yakın salatalık tohumlarınızı ayrıştırmaya başlamalısınız. salatalıkları resimde yer alan kaba gibi, plastik bardak, kağıt bardak vb. içine almalısınız. bu işlemi yaparkende aynı torf karışımını kullanın.

salatalık-yetiştirmeTohumları viyol içine ekecekler için anlatım

Tohumlarınızı yukarıda bahsettiğim karışım hazırlayıp viyol içine dolup tohumlarınızı her göze bir tane gelecek şekilde koyun sonra tohumların üstünü hazırladığınız karşımla örtün ve sulayın. tohumlarımız çimlendikten sonra ilk çıkan 2 yapraktan sonra çıkacak ilk gerçek yaprak çıkmasına yakın viyoller içinde salatalık fidelerinizi plastik bardak, kağıt bardak, veya resimde ki gibi kap içine ekebilirsiniz. bu işlemde aynı karışım yapıp salatalık tohumlarınızı daha büyük olan resimde ki kabın içine alarak salatalık sonra fidenizin daha büyük bu bardak veya kab içinde kökleri genişleyeceğinden daha iyi gelişim sağlayacaktır.

Salatalıklar ilk çıkan 2 yapraktan sonra 2 gerçek yaprak çıkıp geliştikten sonra ekmeyi düşündüğünüz yere ekmeye hazır olacaktır.

Salatalık Tohum Ekim Zamanı:
Ben Genelde Mart sonu ile Nisan ortasına doğru uygun hava koşuları sağlandıktan sonra salatalık tohumlarımı ekiyorum ve mayıs ortasında fidelerim hazır oluyor.
Not: ben daha önce salatalık yetiştirme konusunda yazı yayımladığımı sanıyordum ama yayınlamamış o yüzden fazla görüntü çekmedim.

 

11 replies on “Salatalık Tohumu Yetiştirme”

  • evet biraz geç yetişiyor ama mesela salatalık, biberde vb geç çimlenen ve yetişen sebzeleri önceden ekim süresinden 10-15 gün önce ekmekte fayda var.

 • Yetiştikten sonra salatalık , domates , fasülye, kabak ,kavun… vs ne kadar sürede bi sulamak zorundayız ? Haftada bir sulasak çokmu geç kururmu ? Çimlendikten sonra bağa götürmeyi düşünüyorum her zamanda oraya gitme imkanım olmuyor bunun için soruyorum.

  • hepsin sulama zamanı gün veya hafta olarak önceden bir zaman vermek pek doğru olmaz çünkü bölge bölge iklim hava koşuları farklılık gösteriyor. hava sıcaklı, toprağın suyu tutma kapasitesi, vb. etkenler. genelde 1 haftadır ama dediğim gibi sıcaklıga kuraklığa yağmurlara vb göre değişkenlik gösterir. sulama süresini salatalıkta güneş olmadığı zamanlarda en kolay yaprakların pörsümesi ve aşağı düştüğünde su ihtiyaçı işaret eder. diğeer bitkilerde aynı durum söz konusudur. ama bir çok kişi toprağın üstü kuruyunca hemen sulama yaparbu yanlış bir sulamadır. çünkü toprağın üstün kurdu diye sulama yapılınca bir süre sonra hastalıklar ortaya çıkabilir. bu yüzden size tavsiyem damla sulama. genelde bir top olarak satıyor bir topda 400 metre 100tl başlıyor ama gittigiyor da 50 metreden başlayan satışlar zaman ayarlama saatleri biraz pahalı ama ebayda 18-19 dolara haftalık günlük programlı zaman ayarlı saatler satılıyor.

 • Merhaba ben balkonumda salatalık yetiştirmek istiyorum 20 litrelik bir saksım var bunun içerisinde .Soruma gelince salatalık bitkisinde sanırım erkek organ ve dişi organ aynı anda olgunlaşmıyormuş bu yüzden tek olarak yetişmiyormuş bu konuda bilgi verebilirmisiniz tek bir fideden balkonda ürün alabilirmiyim?

  • merhaba elimde şuanda erkek ve dişi çiçek resmi yok ama hatırlatmanız çok iyi oldu bu sene bu konuda salatalık çiçeklerini resimlendirip bu konuya eklerim. kabakgiller familyasından olduğu için bu familyanın sebzeler çiçekler erkek ve dişi çiçekleri yapı olarak biraz bir birine benzer. daha önce açığım konuda yer alan bu konuya resime bakmanızda fayda var. buraya tıklayın erkek çiçek düz marul benzer dişiler çiçeğin altında yuvarlak top gibi şişkinlik vardır. açan çiçekler bazen sadece erkek çiçek açabiliyor. baya bir süre sonra dişi çiçek vermeye başlıyor. çiçekler bir süre sonra kendi kendine kuruma başlıyor. erkekleri koparıp dişiye döleyebilirsiniz. çok fazla erkek varsa bazılarını toplayabilirsiniz.

   • Çok teşekkür ederim bunları öğrenmem faydalı oldu çiçek verdiklerinde dişi erkke çiçek ayrımını yapıp gerekirse kendim döllenmeyi sağlarım iyi aksamlar.

 • Balkonda saksıda salatalık(hıyar) yetiştirmeye çalışıyorum.Yaklaşık 30-35 cm iken çiçeklenme gerçekleşti ve şu an 50 cm kadar boyda.Ancak salatalık(hıyar)lar gelişemeden çürüyor.Sorun ne olabilir acaba?

  • çok su, böcek, yapraklar çok kuruyorsa çok gübre, bunlardan biri sebep olabiir birde çok fazla kuvvetli güneş. yarı gölge daha uygun olur hıyar için ama siz internet salatalık hastalıkalarına bir göz atın veya araştırıp sizin salatalıklarınızda görülen hastalığa göre bir teşhis koyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir