Musa Balbisiana Tohumu Yetiştirme

Daha önce muz tohumlarında anlatığım gibi Musa Balbisiana’da aynı şekilde yetişiyor.

Musa Balbisiana Tohumu Yetiştirme

– Ilık suyun içinde bekletmek
– Tohumu çizmek
– Tohumu zımparalamak
– Potasyum nitrat (KNO3)
– Gibberellik Asit (GA3)
Yukarıda bahsettiğim yöntemler tohumun embriyosunu uyandırmak için muz tohumlarında uygulanan yöntemlerdir.

 

Muz tohumlarında yukarıda ılık su dediğim yani 25 veya 30 derece suyun içinde tohumların 2 gün beklemedir.

25 veya 30 derece sıcaklığı ev ortamında bu sıcaklığı kolay sabit olması biraz zor ilkbaharda ben tropikal tohumları devamlı 25 derece sıcaklı kalan suyun içinde tutmak için akvaryum içinde sağlıyorum yanda ki resimde olduğıu gibi tohumları yarısı dolu bir plastik kap içinde akvaryum içine koyuyorum.

bu yazı okuyan belki 50 veya 100 kişi içinde anca 1’de akvaryum vardır. diye düşünüyorum. ve size bir bu sıcaklığı sabit 25 tutmanız için 10 tl ucuz bir tane akvaryum ısıtıcısı alıp bir leğen içinde yapabilirsiniz. yakında bu konu hakkında yeni resimler ekleyeceğim.

Muz tohumları 2 gün 25 veya 30 derece suyun içinde bekleyip torf ve perlit karışımı toprağa ekilmelidir. tohumu ektiğim torf sıcaklı aynı 25 veya 30 derece bir ortamda kalmadır.
Ben henüz Potasyum nitrat (KNO3) ile 3-5 çeşit muz çeşidini farklı deneme içindeyim.
Potasyum nitrat ile tohumu çimlendirmek 2 gün 25-30 derece sıcaklıkta tohumlar normal suyun içinde bekletilip sonra 2 bardak su ölçeği kadar suyun içine 1 çay kaşığın yarısı kadar Potasyum nitrat karıştırıp 12 veya 24 saat tohumlar bu suyun içinde bekletip sonra tohumlar torf- perlit karışımı toprak içine ekilmeli ve sıcaklı işlemin başından sonuna kadar tohumlar çimlenmeye görülene kadar sıcaklığı 25 ile 30 derece olmalıdır.
Potasyum nitrat (KNO3) ile denemelerim bitkiten sonra ilkbahardan önce yeni yazılar ekleyeceğim ve Gibberellik Asit (GA3) çimlendirme denemelerine ilkbaharda başlayacağım.

3 replies on “Musa Balbisiana Tohumu Yetiştirme”

  • özel olarak akvaryum ısıtıcısı aldım 3 gün 29 derece suda beklettim ,mini sreda torf,perlit karışımına ektim tohumlarda hala tık yok,çıkarttım zımparaladım tekrar ektim 3 gün sonra bakıcam yine çıkmazsa,potasyum nitratı denicem elimde fazla tohum olmadığı için tohumları tek tek deniyorum 🙁

    • bu tohumların çimlenmesi 1-6 ay bulabiliyor kabukları çok sert oldukları için bir çok yöntem uyguluyorlar ama en iyisi taze tohum ile yetiştirmek birde ‘GA3 (Gibberellik Asit)’ çimlendirme için kullanılabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir