Çimlendirmeejder meyvesiejder meyvesi tohumuejderha meyvesikırmızı ejdermeyvemor ejderpitayaTropikaltropikal meyveyetiştirme

Ejder Meyve Tohumu Yetiştirme – Pitaya

Güncellenme Tarihi: 16.06.2017

Ejder Meyve Tohum Yetiştirme – Pitaya

Ejder Meyvesi
Bütün kaktüs cinsleri güneşi sever, ama fazla suyu sevmezler.Bakımı ise 1 metre olasıya kadar gövdedeki yavruları alıp sonra taçlandırmak.Önemli olan gövdeyi odunsulaştırmak.
Besin takviyesi çok önemli.

‘‘Kazık dikerek dikine büyütmenizi tavsiye ederim, ileride gövde kemiksi olduğunda yukarı terbiye olmaz.’’

Çok önemli: aşağı değil yukarı doğuru gelişmesi gereklidir.
Ejder Meyve Tohumu Çimlendirme Videolu  Anlatım. (Daha Detaylı Anlatım İçin Lütfen alt kısımda yer alan bilgileri okuyun.)

2017 Sonbahar Ücretsiz Organik tohumlar listesinde Kırmızı ve Beyaz ejder meyvesi tohumları ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. 

Pitaya yetiştirmeye başlayacaksanız bilmeniz gerek en 4 önemli Bilgi:
 1. Çok yavaş büyüyor. Ve yaşlandıkça büyümesi hızlanıyor
 2. Boğumlarından fide elde edilebilir. Çelikleme yöntemi
 3. 0-5 derece arasında pitaya ölür.
 4. 5 yaşından önce meyve vermez.

Pitaya Ejder Meyvesi Tohum Yetiştirme (Çimlendirme)
Ejder meyvesini peçete, gazlı bez, toprak veya pamuk içinde çimlendirebilirsiniz.
ejder meyvesini yetiştirirken en önemli olması gereken şey nemdir. İster peçete içinde ister toprak içinde tohum çimlendirme işleminde nem olması için üstü kapatılması gereklidir.

Ejder meyvesi çimlendirilirken en çok kullanılan yöntem peçete ve toprak içinde çimlendirme.

Ejder meyvesi tohumu yetiştirme için bu iki yöntemde kullanılmasında fayda vardır. Pamuk ve gazlı bez üzerinde tohumu çimlendirebilirsiniz ama tohum çimlendirdikten sonra pamuk veya gazlı bezin üzerinden fideyi çıkarırken zarar verebilirsiniz.

Peçete içinde Ejder Meyvesi tohum çimlendirme:

Ejder meyve tohumu yetiştirme

İşlem çok basit suyun içinde bekleyecek peçete üstümde çimlenecek sonra toprağa taşınacak.

Nasıl çimlendirilir?
1) Tohumları 2 – 4 saat bir bardak suyun içinde bekletin sonra 2 veya 3 kat havlu peçete vir tabağın veya ağızı kapalı bir kabın içine peçete yerleştirin.
2) sprey ile peçeteyi ıslatın ıslatın sonra tohumları yerleştirin ve sonra tekrar sprey ile tohumları ıslatın üstüne kapatın. Mümkün ise şeffaf kap, kapak ile kapatın. nemli kalmasını sağlayın.

Not: Güneş altında veya dışarıda değil Oda sıcaklığında  20-25 derece çimlendirilmeli
Ejder meyve tohumu yetiştirme

3) Sıcakta yetişsin diye kalorifer üzerine koymayın peçete kısa süred kuruya bilir.

4) Tohumlar filizlenip 2 – 3 cm geldikten sonra peçete peçete etrafından kesin peçete ile toprağa ekin.

Gerekli toprak karışımı : torf, %20 perlit, %20 dere kumu (veya geçirgen kumlu toprak)

NOT: Peçeteleri isterseniz solda ki resimde gibi peçeteleri kare kare kesin bir here sprey ıslatın

Ejder meyve tohumu yetiştirme

5) 1-2 cm olan ejder meyvelerini yukarıda söylediğim toprak karışımını hazırlayın kaplara doldurun.

Doldururken üsten 1 veya 1,5cm  boşluk bırakın toprağı peçeteleri üstünde ejder meyeverli peçetesiyle birlikte toprağın üstüne yerleştirin 1 cm toprak ile doldurun ve sprey ile sulayın.

Not: İthal sıkıştırılmış torflar kuru olur kuru olan bitki yetiştirme toprağımı nemlendirip kapların içine doldurun. kuru torf su tutmayacaktır.

Ejder meyve tohumu yetiştirme

 

Toprak içinde Ejder Meyvesi Yetiştirme:
2 veya 4 saat suyun içinde tohumları bekletin. sonra yarıdan biraz fazla torf, %20 perlit, %20 dere kumu (veya geçirgen kumlu toprak) karıştırın geniş kaplara doldurun tohumları yerleştirin ve üstün 1-2 cm örtün. ve sulayın kabın, saksın üstün nemli kalsın diye üstünü çam , plastik vb bir şey ile kapatın. arasıra üstünü açıp sprey ile sulayın. filizlenme başladıktan sonra üstünden ki plastik vb. kaldırın.
Çimlendirme işlemi sırasında sıcak ışık alan yerde ama direk güneş alman yerde çimlendirmeyin. Aşırı sulamadan kaçının.

Ejder meyve tozlaşma

Pitaya Ejder Meyvesi Çeşitleri ve Dölleme (tozlaşma)

1)Selenicereus Megalanthus (sarı kabuklu – en tatlı ve lezzetli olanının bu olduğu söyleniyor)
2)Hylocereus Undatus (hylocereus triangularis olarakta biliniyor – Pembe kabuklu)
3)Hylocereus Polyrhizus (Kırmızı kabuklu)

Özellikle 2 ve 3 nolu türlerin toşlaşmaya tabi tutulması ile oldukça büyük meyve alınıyormuş. Ayrıca forumlarda mango ile bu bitki arasında tozlaşma yaparak meyve aldığını söyleyen birisini de okudum.

En az iki farklı türünü yetiştirdikten sonra elle tozlaşmayı gerçekleştirmek ise anlatılanlara göre gayet kolay.

 

Yukarıdaki linkte verdiğim Fotoğrafa bakarsanız yapmanız gereken sulu boya fırçasını athenslere sürtüp daha sonra başka saksıda bulunan farklı bir türün stigmalarına sürtmek. Aynı ana gövdeye bağlı bitkide bulunan çiçekler arasında tozlaşma mümkün değil, ayrıca farklı ana gövdeye sahip aynı tür pitaya çiçeklerinin de tozlaşmaya tabi tutulması mümkün değil. Ya farklı türleri bularak elle tozlaşma yapacaksınız ya da işinizi yarasalara yani şansa bırakmanız gerekecek Başarılı bir tozlaşma işleminden yaklaşık 30-40 gün sonra ise meyveler oluşuyormuş.

“Pitaya kaktüsleri geceleri çiçek açıp,çiçekleri sabahleyin solar. Yarasa veya güve gibi yaratıkları bitki diğer bir pittaya ile tozlaşma için kullanmaktadır.”

Kaynak : Pitaya Ejder Meyvesi Çeşitleri ve Dölleme (tozlaşma) Agaclar.net
Kaynak :  Pitaya Ejder Meyvesi Çeşitleri ve Dölleme (tozlaşma) hariçinde yer alan bilgiler Plant-home aittir. 
Kaynak : Pitaya – Vikipedi

Tropikal meyveler ile İlgili diğer makaleler

30 Yorum

 1. Merhaba bende tohumunu yada fidanini almak istiyorum nasil temin edebilirim bana yardimci olurmusunuz ..

 2. Merhaba;
  Bende pitaya yetiştirmek istiyorum tohumu yada fideyi nasıl temin edebilirim?Facebook sayfasından mesaj gönderdim cevap gelmedi yardımcı olur musunuz?

  1. merhaba facebooktan cevap gönderilmiştir. 2017 sonabahar da, şimdiye kadar bir çok defa ejder meyve tohumu dağıtım bu sonbahar diğerler yıllardan daha çok bir dağıtım yapacaktır.

 3. Sakaryadan.bende.yetistirmek.istiyorum.serayaptim.irtibat.0542″773″19″26.yardimci.olursaniz.menmun.olurum.saygilar

  1. ejder meyve tohumları türkiye satılan genelde çinden gelen tohumlar bir çok yurtdışında anı şekilde tohumu alıyorsunuz ama tohumlar çimlenmiyor ben ebay üzerinden malezya bir satıcıdan alıyordum tohumlar üç gün sonra hepsi çimleniyordu. ama tohumlar uzun süre saklama şansınız yok domates veya biber tohumu gibi uzun süre taze kalamıyor. facebook üzerinden bana yazarsanız

 4. Merhaba, tohumları direk meyvesinden alarak filizlendirdim. Artık netten meyvesini bulabiliyoruz.benim tohumlar filizlendi.

 5. Antalyada yaşıyorum.20 dönüm kadar arazim var. Tohum gönderebilirseniz yetiştirmek istiyorum.Saygılarımla.

  1. bence fide den çoğaltarak yetiştirmeyi denemelisiniz fayda tohumdan daha çok uzun zaman alır. hemende daha fazla zaman kazanmış olursunuz.

  1. ben satın aldım dağıtıcağım ama test etmeden dağıtacağım daha önce dağıtımnlarımda önce test edip sonra dağıtmıştım şimdi test etme fırsatım olmadı için test etmeden dağıtacağım

 6. Bende ejder meyvesı yetıştırmk istıyorum ama nerden bulucam fıdesını yada tohumu yardımcı olursanız sewınırım

  1. Merhaba pitaya fidesini türkiyede tek yetiştirimciliğini yapan pitayaturkiye den bulabilirsiniz. türkiyede satılan tohumlar çinden gelme bayat tohumlardır.

 7. İç anadolu bölgesinde tohumdan yetiştirilirse ne kadar sürede meyve verir?Tozlaşma için aynı ortamda birden fazla bitki mi bulundurmak lazım?

  1. Merhaba İç Anadolu’da yazın dışarıda kışın içeride yetişebilir. yani saksı içinde yetiştirmesi gereklidir. ama Akdeniz mersin ilgili gibi saksıda yetiştirmeye gerek yoktur. bir ejder meyvesi en az 5-6 yıl sonra meyve verir. çelikten üretilebilir.

  1. en az 2-3 gün içinde ilk tohum çimlenir 3 ile 7 gün arasında çimlenme başlar ama bu tohumun tazeliğine ve yetiştirme sıcaklığına göre değişir

 8. merhaba yaklaşık 2 ay önce yeni çimlendirilmiş 2 küçük pitaya aldım fakat sn 2 haftada önce rengi beyazladı şeffaf oldu sonra yumuşayarak eğilmeye başladılar sararmaya başladılar ne yapmalıyım

  1. merhaba . fark etmeden çok su veriyorsunuz herhalde. çok su veriyorsanız suyu azaltın. çok su vermiyorsanız. bana facebook sayfamdan pitayanın resmini gönderirseniz bir tahminde bulunurum.

Hemen Bir Yanıt Bırak